Dobré noviny
Hrad Krásna Hôrka má elektrinu, škody stále zisťujú
SITA
SITA

Hrad Krásna Hôrka má elektrinu, škody stále zisťujú

Hrad bol po požiari dočasne napojený na benzínový generátor.

BRATISLAVA 3. júla – Hrad Krásna Hôrka, ktorý v marci zachvátil ničivý požiar, je oddnes plne zásobovaný elektrikou.

Ako pre agentúru SITA povedal Artur Šturmankin z centra marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea (SNM), dnes dokončili elektriku, ktorá je po prvýkrát vedená v zemi.

Nové sú aj bleskozvody. Stále prebieha verejné obstarávanie na práce spojené s opravou a rekonštrukciou hradu.

Zamestnanci SNM - Múzea Betliar, pod ktoré hrad patrí, určujú tisícky zbierkových predmetov pre poisťovňu.

Celkové vyčíslenie škôd tak podľa Šturmankina stále nie je známe.

“Škody boli väčšie ako sa čakalo, bola vážne porušená statika múrov, výšku škody odborníci odhadujú na 15 miliónov eur,“ doplnil pre SITA hovorca SNM. Upozornil, že SNM zriadilo na obnovu hradu Krásna Hôrka zbierku, v ktorej sa dodnes vyzbieralo 104 371 eur.

Hrad Krásna Hôrka je opäť plne zásobovaný elektrinou. Dnes ho slávnostne pripojili do distribučnej sústavy.

“V rekordne krátkom čase sa tak podarilo obnoviť prípojku nízkeho napätia, z ktorej bol hrad Krásna Hôrka zásobovaný predtým, ako bola pri požiari 10. marca zničená. Testom prešiel aj zabezpečovací systém počas simulovaného poplachu na hrade,“ uviedol v tlačovej správe Artur Šturmankin zo SNM.

Pripomenul, že hrad bol po požiari dočasne napojený na benzínový generátor, ktorý požičal Obecný úrad v Krásnohorskom Podhradí. Benzínový generátor bol len núdzovým a finančne náročným riešením.

Opätovné pripojenie hradu do distribučnej sústavy umožní podľa Šturmankina osvetlenie hradu, zlepší zabezpečenia hradu novým zapojením monitorovacieho systému a výrazne sa uľahčia aj práce na obnove hradu.

“Viaceré stavebné mechanizmy sú totiž energeticky tak náročné, že ich napájanie z generátora nebolo možné, alebo bolo veľmi drahé,“ cituje tlačová správa riaditeľku múzea Betliar Evu Lazárovú.

Novú elektrickú prípojku za 65-tisíc eur na hrad sa podarilo vybudovať za niekoľko týždňov, aj napriek náročnému terénu na hradnom kopci. Na rozdiel od pôvodnej prípojky vedenej vzduchom je nová uložená v zemi. Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Východoslovenskej energetiky (VSE) Thomasa Jana Hejcmana hradu chceli pomôcť hneď po požiari.

“Boli sme pripravení dať peniaze a zamestnanci chceli dobrovoľnícky pomáhať. Keďže však pre hrad bola existenčne nevyhnutná nová prípojka, uvoľnili sme technické a personálne kapacity práve na túto akciu,“ cituje tlačová správa Hejcmana.

Bezpečnosť opráv a rekonštrukcie hradu zvýšil aj nový aktívny bleskozvod.

“Projektová dokumentácia na obnovu striech hradu je už hotová. Nové strechy budú vyhotovené ako repliky zhoreného krovu a krytinou bude pálená viedenská škridla,“ konštatoval ďalej Artur Šturmankin.

Tento mesiac chce SNM vyhodnotiť verejné obstarávanie na dodávateľa prác, na umelecko-historický a pamiatkový výskum častí objektu a stavebný technický dozor. Hrad sa začne pripravovať na stavebné práce – opravy korún múrov.

Ničivý požiar vypukol na hrade Krásna Hôrka 10. marca tohto roka. Oheň zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov. V čase požiaru sa na hrade nachádzalo 4 725 kusov zbierkových predmetov.

Najviac poškodených a zničených predmetov bolo v gotickom hrade, renesančnej prístavbe a mučiarni, osem zbierkových predmetov sa zničilo v kongregačnej sieni, kde sa zrútil strop. Hrad Krásna Hôrka sa prvýkrát spomína v 14. storočí a do ničivého marcového požiaru patril k najzachovalejším šľachtickým sídlam.

Hrad Krásna Hôrka je súčasťou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…