Zákaz vstupu pre nezaočkované deti. V Česku nesmú do škôlky ani do detských skupín
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Zákaz vstupu pre nezaočkované deti. V Česku nesmú do škôlky ani do detských skupín

Bez očkovania deti nebudú môcť chodiť do predškolských zariadení.

— Foto: TASR – Martin Palkovič

PRAHA 22. januára - Mamičky, ktoré sa vyhýbajú očkovaniam svojich detí, by mali spozornieť. V Českej republike totiž neočkované deti staršie ako tri roky pravdepodobne nebudú môcť navštevovať okrem materských škôl ani detské skupiny a podobné zariadenia. Návrh je súčasťou pripravovanej novely zákona, ktorý chce ministerstvo zdravotníctva predložiť vláde v treťom štvrťroku tohto roka. Podľa hovorkyne rezortu Gabriely Štěpanyovej je návrh momentálne v pripomienkovom konaní. Zákon do českej legislatívy prevádza nariadenia Európskej únie z polovice marca roku 2017 o úradníckych kontrolách. Platiť má od 14. decembra 2019.

Zmena a rozšírenie povinností

V predkladacej správe k novele ministerstvo uvádza, že dôvodom pre budúce neprijímanie neočkovaných detí do všetkých predškolských zariadení, je zrovnanie povinností pre všetkých poskytovateľov, či už ide o materské školy, detské skupiny alebo živnostníkov. Doposiaľ totiž menšie súkromné zariadenia deti bez očkovania prijímali. „Rozšírenie povinnosti prijímať očkované deti staršie ako tri roky do všetkých typov predškolských zariadení narovná podmienky pre všetkých poskytovateľov starostlivosti o tieto deti. Zároveň reaguje na aktuálne sa zhoršujúcu zaočkovanosť v ČR,“ vysvetlila hovorkyňa.

Spolok Rozalio, ktorý združuje rodičov za lepšou informovanosťou a slobodnou voľbou očkovania, je presvedčený, že ide len o represívne dôvody. Dôkazom je podľa nich absurdná situácia, kedy sa od detí mladších ako päť rokov vyžaduje očkovanie do materskej škôlky, no staršie deti musia povinne navštevovať posledný rok škôlky a to aj v prípade, že nie sú zaočkované. Podľa spolku žiadna zo susediacich krajín takéto podmienky pre prijatie do škôlky nemá.

Prečítajte si tiež: KONEČNE: Aj na Slovensku je od januára hradená vakcína na vírus, ktorý spôsobuje rakovinu

Prečo očkovať v ranom veku

V Českej republike sú deti povinne očkované proti deviatim chorobám. Povinnosť očkovania a vysokú mieru očkovania detí vysvetľuje ministerstvo ochranou zdravia celej spoločnosti. „Imunitný systém dieťaťa je v raných mesiacoch veku ešte nie celkom vyzretý, preto dieťa podlieha najvyššiemu riziku infekcie. Z tohto dôvodu je žiadúce navodiť ochranu očkovaním, čo možno najskôr. Preto je očkovanie smerované do prvých dvoch rokov života,“ doplnila Štěpanyová pre Aktualne.cz.

Záchrana miliónov ľudských životov

Aj napriek tejto skutočnosti rastie počet rodičov, ktorí svoje ratolesti dávajú očkovať vo vyššom veku. Odôvodňujú to tým, že podľa nich je očkovanie nebezpečné. Nežiadúce účinky sa však nepreukázali a rodičom, ktorí očkovanie svojho dieťaťa odmietnu, hrozí pokuta až 10-tisíc českých korún a tiež takéto deti nebudú prijaté do materských škôlok a škôl v prírode.

K téme očkovanie sa vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej patrí neochota očkovať medzi najväčšie hrozby pre zdravie ľudstva. Očkovanie podľa WHO v súčasnosti zachráni dva až tri milióny ľudských životov ročne. Ďalšiemu 1,5 milióna úmrtí by sa očkovaním dalo predísť.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…