Zákaz vstupu pre nezaočkované deti. V Česku nesmú do škôlky ani do detských skupín
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Zákaz vstupu pre nezaočkované deti. V Česku nesmú do škôlky ani do detských skupín

Bez očkovania deti nebudú môcť chodiť do predškolských zariadení.

— Foto: TASR – Martin Palkovič

PRAHA 22. januára - Mamičky, ktoré sa vyhýbajú očkovaniam svojich detí, by mali spozornieť. V Českej republike totiž neočkované deti staršie ako tri roky pravdepodobne nebudú môcť navštevovať okrem materských škôl ani detské skupiny a podobné zariadenia. Návrh je súčasťou pripravovanej novely zákona, ktorý chce ministerstvo zdravotníctva predložiť vláde v treťom štvrťroku tohto roka. Podľa hovorkyne rezortu Gabriely Štěpanyovej je návrh momentálne v pripomienkovom konaní. Zákon do českej legislatívy prevádza nariadenia Európskej únie z polovice marca roku 2017 o úradníckych kontrolách. Platiť má od 14. decembra 2019.

Zmena a rozšírenie povinností

V predkladacej správe k novele ministerstvo uvádza, že dôvodom pre budúce neprijímanie neočkovaných detí do všetkých predškolských zariadení, je zrovnanie povinností pre všetkých poskytovateľov, či už ide o materské školy, detské skupiny alebo živnostníkov. Doposiaľ totiž menšie súkromné zariadenia deti bez očkovania prijímali. „Rozšírenie povinnosti prijímať očkované deti staršie ako tri roky do všetkých typov predškolských zariadení narovná podmienky pre všetkých poskytovateľov starostlivosti o tieto deti. Zároveň reaguje na aktuálne sa zhoršujúcu zaočkovanosť v ČR,“ vysvetlila hovorkyňa.

Spolok Rozalio, ktorý združuje rodičov za lepšou informovanosťou a slobodnou voľbou očkovania, je presvedčený, že ide len o represívne dôvody. Dôkazom je podľa nich absurdná situácia, kedy sa od detí mladších ako päť rokov vyžaduje očkovanie do materskej škôlky, no staršie deti musia povinne navštevovať posledný rok škôlky a to aj v prípade, že nie sú zaočkované. Podľa spolku žiadna zo susediacich krajín takéto podmienky pre prijatie do škôlky nemá.

Prečo očkovať v ranom veku

V Českej republike sú deti povinne očkované proti deviatim chorobám. Povinnosť očkovania a vysokú mieru očkovania detí vysvetľuje ministerstvo ochranou zdravia celej spoločnosti. „Imunitný systém dieťaťa je v raných mesiacoch veku ešte nie celkom vyzretý, preto dieťa podlieha najvyššiemu riziku infekcie. Z tohto dôvodu je žiadúce navodiť ochranu očkovaním, čo možno najskôr. Preto je očkovanie smerované do prvých dvoch rokov života,“ doplnila Štěpanyová pre Aktualne.cz.

Záchrana miliónov ľudských životov

Aj napriek tejto skutočnosti rastie počet rodičov, ktorí svoje ratolesti dávajú očkovať vo vyššom veku. Odôvodňujú to tým, že podľa nich je očkovanie nebezpečné. Nežiadúce účinky sa však nepreukázali a rodičom, ktorí očkovanie svojho dieťaťa odmietnu, hrozí pokuta až 10-tisíc českých korún a tiež takéto deti nebudú prijaté do materských škôlok a škôl v prírode.

K téme očkovanie sa vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej patrí neochota očkovať medzi najväčšie hrozby pre zdravie ľudstva. Očkovanie podľa WHO v súčasnosti zachráni dva až tri milióny ľudských životov ročne. Ďalšiemu 1,5 milióna úmrtí by sa očkovaním dalo predísť.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…