Rozložiteľné plasty môžu mať značku environmentálnej vhodnosti
TASR
TASR

Rozložiteľné plasty môžu mať značku environmentálnej vhodnosti

Biodegradovateľné plastové materiály podľa rezortu predstavujú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a v morskej vode.

Na snímke minister životného prostredia László Sólymos. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 21. januára (TASR) - Výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov sa čoskoro budú môcť uchádzať o značku "Environmentálne vhodný produkt". Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa totiž rozhodlo zadefinovať podmienky na jej udelenie. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu.

"Environmentálna značka je dobrovoľný nástroj, no jeho uplatňovanie má potenciál významne prispieť k zníženiu objemu plastového odpadu, efektívnejšiemu využívaniu materiálov a zdrojov a tým prispieť k prechodu na obehový model hospodárstva, ktorý je jednou z priorít nášho rezortu," povedal v tejto súvislosti minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Biodegradovateľné plastové materiály podľa rezortu predstavujú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a v morskej vode. Poskytujú tiež kvalitatívne nové možnosti využitia produktov z plastov ako druhotnej suroviny pre priemyselné kompostovanie.

Okrem biologickej odbúrateľnosti musia výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov uchádzajúci sa o značku splniť aj podmienky chemickej bezpečnosti, z hľadiska obsahu ťažkých kovov, zdravotnej neškodnosti, toxicity v pôdnom prostredí a spôsobu ich zneškodnenia. "Certifikovaním svojho výrobku teda výrobca ubezpečuje spotrebiteľa, že výrobok spĺňa prísne stanovené environmentálne kritériá. Výrobky označené touto značkou sa vyznačujú zníženým negatívnym vplyvom na životné prostredie počas ich celého životného cyklu," vysvetľuje rezort.

Register platných kritérií pre udeľovanie národnej environmentálnej značky "Environmentálne vhodný produkt" a európskej environmentálnej značky "Environmentálna značka EÚ" je dostupný na webovom sídle Slovenskej agentúry životného prostredia. Kritériá pre biodegradovateľné plastové materiály tam pribudnú po schválení šéfom envirorezortu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…