Rozložiteľné plasty môžu mať značku environmentálnej vhodnosti
TASR
TASR

Rozložiteľné plasty môžu mať značku environmentálnej vhodnosti

Biodegradovateľné plastové materiály podľa rezortu predstavujú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a v morskej vode.

Na snímke minister životného prostredia László Sólymos. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 21. januára (TASR) - Výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov sa čoskoro budú môcť uchádzať o značku "Environmentálne vhodný produkt". Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa totiž rozhodlo zadefinovať podmienky na jej udelenie. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu.

"Environmentálna značka je dobrovoľný nástroj, no jeho uplatňovanie má potenciál významne prispieť k zníženiu objemu plastového odpadu, efektívnejšiemu využívaniu materiálov a zdrojov a tým prispieť k prechodu na obehový model hospodárstva, ktorý je jednou z priorít nášho rezortu," povedal v tejto súvislosti minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Biodegradovateľné plastové materiály podľa rezortu predstavujú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a v morskej vode. Poskytujú tiež kvalitatívne nové možnosti využitia produktov z plastov ako druhotnej suroviny pre priemyselné kompostovanie.

Okrem biologickej odbúrateľnosti musia výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov uchádzajúci sa o značku splniť aj podmienky chemickej bezpečnosti, z hľadiska obsahu ťažkých kovov, zdravotnej neškodnosti, toxicity v pôdnom prostredí a spôsobu ich zneškodnenia. "Certifikovaním svojho výrobku teda výrobca ubezpečuje spotrebiteľa, že výrobok spĺňa prísne stanovené environmentálne kritériá. Výrobky označené touto značkou sa vyznačujú zníženým negatívnym vplyvom na životné prostredie počas ich celého životného cyklu," vysvetľuje rezort.

Register platných kritérií pre udeľovanie národnej environmentálnej značky "Environmentálne vhodný produkt" a európskej environmentálnej značky "Environmentálna značka EÚ" je dostupný na webovom sídle Slovenskej agentúry životného prostredia. Kritériá pre biodegradovateľné plastové materiály tam pribudnú po schválení šéfom envirorezortu.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…