Dobré noviny
Najosamelejší žabiak Rómeo konečne našiel svoju Júliu. Teraz je jeho úlohou zachrániť svoj druh
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Najosamelejší žabiak Rómeo konečne našiel svoju Júliu. Teraz je jeho úlohou zachrániť svoj druh

Na snímke osamelý žabiak Romeo.
Na snímke osamelý žabiak Romeo. — Foto: Reprofoto BBC

Predpokladalo sa, že Romeo je jedným z posledných zástupcov uvedeného druhu vodnej žaby, žijúceho v Bolívii.

La Paz 18. januára (TASR) - Samec vzácneho žabieho druhu Sehuencas, pomenovaný Romeo, žil desať rokov osamelý v akváriu prírodopisného múzea v bolívijskej Cochabambe, vedcom sa však nakoniec podarilo nájsť preňho v pralese mladú partnerku. Svitla tak nádej na odchovanie potomstva a posilnenie populácie v prírode, informovala v piatok agentúra DPA.

Mysleli si, že je posledný svojho druhu

Predpokladalo sa, že Romeo je jedným z posledných zástupcov uvedeného druhu vodnej žaby, žijúceho v Bolívii. Tím biologičky Teresy Camachovej-Badaniovej z cochabambského Prírodopisného múzea Alcida d'Orbignyho však našiel pri svojej výprave do pralesa pod jedným z vodopádov celkove päť žiab Sehuencas - troch samcov a dve samice. Jednu zo samíc vybrali vedci ako partnerku pre Romea a v súlade s týmto zámerom jej dali meno Julia.

"Je silná a veľmi rýchlo pláva," povedala o nej Camachová-Badaniová v nedávnom rozhovore pre ochranársku nadáciu Global Wildlife Conservation. "Protiklady sa priťahujú - Romeo je veľmi nesmelý, Julia však vôbec. Myslíme si, že je pre Romea dobrou partnerkou," dodala.

Foto: Robin Moore/Global Wildlife Conservation

Všetkých päť nájdených žiab umiestnili najskôr do karantény a preventívne ich ošetrili prípravkom proti plesňovému ochoreniu, ktoré tieto obojživelníky často postihuje. "Nechceme predsa, aby sa Romeo pri svojom prvom rande nakazil," vysvetlila biologička.

Práve vinou znečistenia, rozšírenia nádorového ochorenia obojživelníkov a kvôli roznym ďalším faktorom, mimo iného aj pre rozšírenie populácie pstruhov, bola väčšina týchto vodných žiab vyhubená. Na rozdiel od nich však Romea čaká veselší osud a jeho úlohou bude záchrana svojho druhu. „Teraz máme konečne šancu zachrániť tento druh a naučiť sa pritom aj to, ako pomôcť podobným druhom, ktoré sú takisto vo veľkom ohrození,“ uviedol Chris Jordan, koorginátor GWC pre Strednú Ameriku.

Už ste čítali?