Rezort zdravotníctva: Rezidentský program pomôže zastabilizovať lekárov
TASR
TASR

Rezort zdravotníctva: Rezidentský program pomôže zastabilizovať lekárov

Rezidentský program považujeme za účinný nástroj, ako dostať chýbajúcich odborníkov najmä do regiónov, kde sú najviac potrební, uviedol štátny tajomník MZ SR Jaroslav Ridoško.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 16. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR považuje rezidentský program za "veľmi dôležitý krok" , ktorý prispeje k stabilizácii počtu všeobecných lekárov a pediatrov. Záujemcovia o rezidentské štúdium mali v pondelok (14. 1.) možnosť získať detailné informácie o tejto forme štúdia počas informačného dňa na pôde ministerstva. MZ o tom informuje na svojom webe.

"Rezidentský program považujeme za účinný nástroj, ako dostať chýbajúcich odborníkov najmä do regiónov, kde sú najviac potrební, a v budúcnosti prispieť k ešte lepšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti," uviedol štátny tajomník MZ SR Jaroslav Ridoško. Ministerstvo pripustilo, že nedostatok lekárov je dlhoročným problémom. Netýka sa však len Slovenska. Preto považuje rezidentské štúdium "za jeden z krokov" na zvýšenie ich počtu.

Ako bližšie uviedlo MZ, okrem všeobecného lekárstva a pediatrie bolo štúdium rozšírené aj o ďalšie špecializačné odbory, v ktorých je nedostatok špecialistov – lekárov. Tými sú neurológia, chirurgia, kardiológia, ortopédia, vnútorné lekárstvo, detská psychiatria, urgentná medicína, anestéziológia a intenzívna medicína. Pre sestry sú to špecializačné odbory, ako anestéziológia a intenzívna starostlivosť, inštrumentovanie v operačnej sále či ošetrovateľská starostlivosť v psychiatrii.

Podľa informácií MZ SR bolo od októbra 2018 do rezidentského štúdia zaradených 311 rezidentov. "Z toho do špecializačného odboru všeobecné lekárstvo 207 a do pediatrie 104," spresnilo. Ku koncu novembra rezidentské štúdium ukončilo špecializačnou skúškou spolu 104 rezidentov, z toho zo špecializačného odboru všeobecné lekárstvo 91 a z pediatrie 13.

Rezort zároveň dodal, že informačný deň pre záujemcov o rezidentské štúdium pre študentov piateho a šiesteho ročníka pre stred a východ Slovenska sa bude konať v apríli na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…