Švédi už nemajú takmer žiadne smeti. Dovážajú odpad susedných štátov
Koľko recykluje naše Slovensko?

ŠTOKHOLM 15. januára - Je všeobecne známe, že škandinávske krajiny na severe Európy patria k tým najpokrokovejším krajinám na svete. Z hľadiska recyklácie a zbavovania sa odpadu si asi najväčší obdiv zasluhuje Švédsko, ktoré zakázalo fosílne palivá a dokázalo ich efektívne nahradiť. Práve energiou z odpadu.
Krajina zajtrajška
Krajina troch koruniek ja uvedomelá a jej predstavitelia si plne uvedomujú dôležitosť neznečisťovania planéty. Svedčí o tom aj skutočnosť, že od roku 2011 skončilo na skládkach iba 1 % odpadu zo švédskych domácností. Ich technológie sú na vysokej úrovni, preto ostatné štáty posielajú svoj odpad práve do Švédska, ktoré ako jedna z prvých krajín zaviedlo daň z fosílnych palív (1991).
„Švédi majú radi prírodu a sme radi, že si uvedomujú, čo pre svoje okolie musia urobiť. Dlho sme pracovali na tom, aby nevyhadzovali odpadky kde-kade, aby sme ich recyklovali a znova použili,“ hovorí pre Independent Anna-Carin Gripwallová, hovorkyňa pre vzťahy s verejnosťou Avfall Sverige, švédskej recyklačnej spoločnosti.
Recyklácia vs. spaľovanie
Švédsku sa časom podarilo zaviesť súdržnú národnú politiku recyklácie, ktorá však spočíva aj v spaľovaní. Súkromné firmy, ktoré dovážajú odpad zo zahraničia, ho spaľujú, pričom vzniknutá energia sa dostáva priamo do domácností a rodín a vyhrieva ich tak aj počas mrazivej švédskej zimy. „To je hlavný dôvod, prečo sme vytvorili túto sieť. Aby sme mohli využiť energiu vznikajúcu pri spaľovaní. V južnejších častiach Európy sa odpad jednoducho spaľuje a všetka vzniknutá energia je vypúšťaná komínmi do ovzdušia. My ju používame ako náhradu za fosílne palivá,“ ozrejmila pre Independent Gripwellová.
Táto švédska vykurovacia sieť však nie je bez svojich kritikov. Tí tvrdia, že krajina sa úmyselne vyhýba recyklácii a radšej volí jednoduchšiu cestu, ktorou je spaľovanie odpadu. Gripwellová im však oponuje tým, že hlavným záujmom Švédska je naučiť ľudí, aby odpad vôbec neodhadzovali ani nerecyklovali. Národná kampaň s názvom Miljönär-vänlig už niekoľko rokov ľudí motivuje k tomu, aby veci hneď nezahadzovali, ale radšej ich opravovali, požičiavali si, prípadne darovali. Gripwellová tvrdí, že spaľovanie dovezeného odpadu je iba dočasným riešením a zároveň vyzýva ostatné krajiny, aby sa Švédskom inšpirovali a namiesto vypúšťania dymu a energie zo spáleného odpadu, tieto zdroje využívali ako energiu na vykurovanie.