V pretekoch štafiet 4. kola zvíťazili Rusky, Slovenky skončili šieste
TASR
TASR

V pretekoch štafiet 4. kola zvíťazili Rusky, Slovenky skončili šieste

Do záverečného úseku vbehli súčasne Nemka Herrmannová a Ruska Jurlovová-Perchtová a obe bojovali v tesnom závese o víťazstvo.

Na snímke české biatlonistky s aradujú z tretieho miesta v štafete žien na 4x6 km v 4. kole Svetového pohára v nemeckom Oberhofe 13. januára 2019. — Foto: TASR/AP

Oberhof 13. januára (TASR) - V pretekoch štafiet 4. kola Svetového pohára zvíťazili v nemeckom Oberhofe Rusky. Na 4x6 km trati v zložení Jevgenija Pavlovová, Margarita Vasilievová, Larisa Kuklinová a Jekaterina Jurlovová-Perchtová za sebou zanechali Nemky o 33,5 sekundy a Češky o 36,7. Slovenské kvarteto Ivona Fialková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková a Anastasia Kuzminová sa zaradilo na 6. miesto, so stratou na víťazky 2:45,0 min, keď finišujúca Kuzminová vytiahla štafetu z 13. miesta.

V Oberhofe husto snežilo, fúkalo a v teplote na bode mrazu bola otázna najmä streľba. Slovenky nastúpili síce s rovnakými menami ako v predchádzajúcich pretekoch v rakúskom Hochfilzene, no na jednotlivých úsekoch úplne inak. V Hochfilzene im patrilo vďaka P. Fialkovej a Kuzminovej v polovici trate prvé miesto, no napokon dobehli až 14-te. Teraz rozbehla štafetu Ivona Fialková a snažila sa udržať kontakt so špicou. Hlboký sneh spôsobil, že Rakúšanka Hauserová nepríjemne padla a hneď sa s poškodenou malokalibrovkou ocitla na samom chvoste 22 štartujúcich tímov.

I. Fialková (strelecká bilancia 0+0, 0+2) výborne odstrieľala prvú 'ležku' a na medzičase bola piata. v stoji dvakrát dobíjala a napokon svoju sestru Paulínu vďaka výbornému behu poslala na trať na 4. mieste, 24,3 sekundy za vedúcimi Taliankami.

P. Fialková (0+3, 1+3) sa posunula vpred už pred prvou streľbou na 2. priečku, naopak stratili Nemka Hildebrandová a Ruska Vasilievová, keď sa ocitli na zemi. V 'ležke' sa terče triafali ťažko, slovenská biatlonistka trikrát dobíjala, kritickú situáciu však zvládla a na 5. mieste veľký odstup nemala. Potom pokazila 'stojku', na 2., 3. a 5. terč trikrát dobíjala, musela ísť aj na trestný okruh a klesla na 8. miesto. Horšie dopadli Talianky s Gontierovou, ktorá netrafila ani jeden terč. Pádu sa nevyhli Bieloruska Krjuková a Američanka Eganová a aj oni musela dobiehať nečakanú stratu.

Tretí úsek patril v slovenskej štafete Terézii Poliakovej (0+0, 2+3). Na 6. mieste mala stratu na prvé Nemky 1:07,9 min zásluhou najrýchlejšej na druhom úseku P. Fialkovej, 'ležku' zvládla bezchybne. Pády rozmnožila aj Nórka Knottenová a ťažký sneh sa stal pre mnohé najväčšou brzdou. Zabrzdila sa aj Poliaková, s dvoma trestnými okruhmi po streľbe stojmo, a finišujúcej Kuzminovej odovzdávala na 13. mieste (+3:55,7).

Do záverečného úseku vbehli súčasne Nemka Herrmannová a Ruska Jurlovová-Perchtová a obe bojovali v tesnom závese o víťazstvo. Hermannová sklamala domácich divákov dvoma trestnými okruhmi po streľbe stojmo a Jorlovová-Perchtová pohodlne dobehla do cieľa na 1. mieste. Kuzminová (0+0, 0+0) ešte zabojovala o umiestenie v desiatke, skvele odstrieľala 'ležku' i 'stojku', v ťažkých podmienkach bez jedinej chyby, a dobehla na 6. mieste. Po ZOH vlani v Pjongčangu s 5. miestom sa tak zásluhou Kuzminovej odvtedy zrodil druhý najlepší výsledok.

Výsledky

štafety na 4x6 km: 1. Rusko (Jevgenija Pavlovová, Margarita Vasilievová, Larisa Kuklinová, Jekaterina Jurlovová-Perchtová) 1:18:46,3 (0 tr. okr.+8 dobíjaní), 2. Nemecko +33,5 (2+10), 3. Česko 36,7 (1+6), 4. Nórsko 50,6 (0+9), 5. Francúzsko 1:08,4 (3+15), 6. SLOVENSKO (Ivona FIALKOVÁ, Paulína FIALKOVÁ, Terézia POLIAKOVÁ, Anastasia KUZMINOVÁ) 2:45,0 (3+11)

SP v štafetách (2 z 5 pretekov): 1. Rusko 103, 2. Nemecko 90, 3. Švédsko 90, 4. Francúzsko 88, 5. Taliansko 86, 6. Nórsko 81, ...10. SLOVENSKO 65

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…