Jeho fantázia nemala hraníc. Neverili by ste, čo všetko Jules Verne predpovedal tak verne!
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Jeho fantázia nemala hraníc. Neverili by ste, čo všetko Jules Verne predpovedal tak verne!

Jules Verne žil v 19. storočí a dodnes patrí medzi najlepších francúzskych spisovateľov. Jeho diela čítali celé generácie. To, čo z nich vyplývalo, dnes vyráža dych. Dobrodružné romány v sebe skrývali prevratné objavy.

Jules Verne — Foto: Wikimedia CC

PARÍŽ 12. januára - Jules Verne nebol žiadnym vedcom ani veštcom. Spisovateľ s obrovskou dávkou fantázie aj napriek tomu vo svojich dielach predpovedal veci, ktoré sa skutočne stali až o niekoľko desaťročí. Jeho čitatelia sa mohli ponoriť do sveta rôznych vynálezov, prístrojov, napínavých príbehov a v neposlednom rade cestovateľských zážitkov.

Spisovateľ za svoj život napísal neuveriteľných 62 románov a 18 noviel. Dodnes sa mnohí zamýšľajú nad tým, ako to Verne mohol v tej dobe vedieť. Vedci aj literárni historici sa jeho osobe venovali dlhé roky. Zhodli sa v jednom, bol to geniálny pozorovateľ, ktorý sa celý život zaujímal o vedecké objavy, zisťoval si nové informácie z kníh a novín. Pravdepodobne vďaka tejto svojej záľube vedel predpovedať, kam sa technológia dokáže posunúť.

Svojou druhou knihou vyrazil dych

Paríž v 20. storočí bola Verneho druhá kniha. Ukrývala množstvo technických vynálezov. Vydavateľ ju však odmietol v tej dobe vydať a tak sa dostala medzi ľudí až v roku 1994. Čitatelia vtedy mohli porovnať Verneho fantáziu s vtedajšou realitou. Písalo sa v nej napríklad o metre poháňanom stlačeným vzduchom, čo nemá ďaleko od moderných rýchlovlakov na magnetických poduškách. Zimomriavky nabiehajú po tom, čo si čitateľ uvedomí, že Verne v tomto diele predpovedal, že sa zo škôl vytratí gréčtina a latinčina, a namiesto spievania sa bude v pesničkách kričať.

Foto: REPROFOTO ARCHÍV TASR

Nepoznaná elektrina

V románe 20 000 míľ pod morom z roku 1870 sa stala hlavnou témou elektrina. Paradoxne bola táto oblasť v tej dobe tabu. Verne si však neprial, aby jeho kapitán Nemo používal na svojej ponorke uhlie, plyn a naftu. Rozhodol sa preto pre elektrický pohon. Viete kedy sa reálne prvá elektrická ponorka ponorila pod hladinu? Až v roku 1884.

Rozhlasové a televízne vysielanie

V krátkom príbehu nazvanom Deň amerického novinára v roku 2889, Verne predpovedal rozhovor na diaľku, pri ktorom sa prenášal zvuk aj obraz. Prvé rozhlasové spravodajstvo bolo odvysielané až v roku 1920 a televízne v roku 1948.

Predpoveď prvej cesty na mesiac

V roku 1865 si ľudia mohli prečítať knižku s názvom Cesta na Mesiac. V knihe Verne rozmýšľal nad možnosťou poháňania vesmírnej lode solárnou energiou. V dnešnom svete sa jeho predpovedaná technológia volá solárne plachty a využíva sa pri kozmických družiciach. Nie úplne dokonale ale predsa sa trafil aj do ďalšej veci. On tvrdil, že raketa s posádkou bola vystrelená z dela. Spôsob cestovania neuhádol, no ľudia na Mesiac naozaj dorazili v roku 1969.

Leonardo da Vinci spravil náčrt, Verne sa priblížil k realite

Už v 16. storočí spravil prvý náčrt helikoptéry sám Leonardo da Vinci. Jules Verne sa k tomuto stroju priblíž ešte bližšie. V románe Robur dobyvateľ z roku 1886 loď lietala vzduchom prostredníctvom rotorom. To sa dnes používa aj pri moderných vrtuľníkoch. Pohon, ako inak elektrina. Prvá funkčná helikoptéra pritom vzlietla až v roku 1936.

Jules Verne bol bezpochyby spisovateľom, ktorý len ťažko nájde konkurenciu. Jeho talent, vnímanie a cit bol úžasný a dodnes obdivuhodný. Tak ako sa mu darilo v jeho tvorbe, tak sa mu nedarilo v osobnom živote. V roku 1857 sa oženil s mladou vdovou Honorine de Viane. Narodil sa im spoločný syn Michel. Počas svojho života prekonal niekoľkokrát ochrnutie tváre. Na sklonku života postupne strácal hybnosť, sluch aj zrak. Doopatroval ho jeho jediný syn, ktorého vždy považoval za nepodareného. Pán spisovateľ naposledy vydýchol v roku 1905.

 

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…