Jedna z najväčších záhad ľudstva vyriešená: Vedci odhalili tajomstvo sôch na Veľkonočnom ostrove
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Jedna z najväčších záhad ľudstva vyriešená: Vedci odhalili tajomstvo sôch na Veľkonočnom ostrove

Výskumný tím prichádza so zaujímavou teóriou. Odhalili, prečo sochy na Veľkonočnom ostrove stoja na presne určených miestach.

— Foto: Flickr

VEĽKONOČNÝ OSTROV 11. januára - Vedcom sa senzačne podarilo odhaliť jednu z nemála záhad, ktorými sochy na Veľkonočnom ostrove prekypujú. Tvrdia, že zistili dôvod, prečo sochy stoja na miestach, kde stoja. Carl Lipo, profesor na Binghamtonskej Univerzite v New Yorku, a jeho výskumný tím si všimli výskyt dažďovej vody v okolí sôch a zistili, že jej vsiaknutie do zeme trvá dlhšie. Vedci tvrdia, že poloha kamenných monolitov mohla súvisieť s blízkosťou vodných zdrojov, píše britský denník The Guardian.

Okrem vyhĺbených studní pôvodní obyvatelia nemali iný zdroj pitnej vody, preto by teória o pôsobení trachytového tufu, materiálu z ktorého sú sochy vytesané, v zemi s vodou mohla byť pravdivá.

"Umiestnenie sôch dokazuje, že nejde o nejaké tajomné rituálne miesta... (Ahu a moai) majú symbolický význam, ale sú integrované do života miestnej komunity," uviedol spoluautor štúdie, profesor Carl Lipo z Binghamton University v štáte New York.

Veľkosť kamenných plošín a sôch mohla podľa vedcov signalizovať hojnosť, prípadne i kvalitu vodných zdrojov. "Vždy, keď sme zaznamenali veľké množstvá sladkej vody, boli v okolí obrovské sochy. Bolo to až absurdne predvídateľné," tvrdí profesor Lipo.

Záhadné sochy

Takmer polovica sôch sa ešte vždy nachádza v hlavnom kameňolome Rano Raraku, ale stovky ďalších odtiaľ boli prepravené na kamenné plošiny Ahu, ktoré sú vybudované pozdĺž celého pobrežia ostrova. Sochy sú známe tým, že majú príliš veľké hlavy (tri pätiny veľkosti ich tiel) a predstavujú živé tváre uctievaných predkov. Všetky sochy sú orientované tvárami do vnútrozemia, smerom, kde existovali ich rodové klany. Tak ich videli Európania, keď po prvý raz navštívili ostrov.

Polohy všetkých sôch Moai
Polohy všetkých sôch Moai Foto: Wikimedia CC

Prvý kontakt s Európou

Pravdepodobne prvými Európanmi, ktorí uvideli Veľkonočný ostrov boli španielsky moreplavec Alvaro de Mendañ​a (1567) a anglický bukanier Edward Davis (1687). Prvé stretnutie s ostrovom však pochádza z 5. apríla 1722 (Veľkonočná nedeľa), keď holandský moreplavec Jacob Roggeven v službách Východoindickej obchodnej spoločnosti iba náhodne objavil ostrov a pomenoval ho Veľkonočným ostrovom. Zostal na ňom celý týždeň a populáciu odhadol na 2000 až 3000 obyvateľov. Vzniklo niekoľko nedorozumení a krádeží na lodi, čo Roggevenových mužov viedlo strielať na domorodcov.

William Hodges a jeho Pohľad na pamiatky Veľkonočného ostrova, 1775
William Hodges a jeho Pohľad na pamiatky Veľkonočného ostrova, 1775 Foto: Wikimedia CC

Prvý domorodec, ktorý vstúpil na palubu, bol podľa opisu úplne biely. „Hlavu mu zdobila koruna z peria, ušnice mal prepichnuté a umelo predĺžené, takže mu viseli až po plecia.“ Opis tvrdí, že aj iní domorodci mali takto predĺžené ušnice a mnohí mali na celom tele tetovania vzorov vtákov a rozličných zvláštnych figúr.

Na Veľkonočnom ostrove žijú aj kone
Veľkonočný ostrov obývajú aj kone Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…