Táto izbová rastlina dokáže zničiť rakovinotvorné látky vo vzduchu. Potvrdzuje to dvojročný výskum
Dobré noviny
Dobré noviny

Táto izbová rastlina dokáže zničiť rakovinotvorné látky vo vzduchu. Potvrdzuje to dvojročný výskum

Izbová rastlina dokáže škodlivé látky premeniť vo svoj prospech.

— Foto: Wikipedia CC

WASHINGTON 10. januára - Určité veci sú v živote spravodlivé a rovnaké pre všetkých. Ani najlepší filter a čistiace prostriedky, ktoré sa v domácnostiach používajú nezabránia výskytu nebezpečných látok. Patria medzi ne molekuly chloroformu, ktoré sa v malom množstve nachádzajú aj v pitnej vode, no a v druhom rade je tu benzén, ktorý vzniká pri varení vody alebo sprchovaní. Ako už bolo spomenuté, tieto látky sú pre ľudské telo nebezpečné, škodlivé a dokonca môžu spôsobovať rakovinu. Takmer všetko však má svoje riešenie a tento problém nie je výnimkou. Dokázali to výskumníci z University of Washington.

Práve im sa totiž podarilo geneticky upraviť rastlinu známu ako Potosovec zlatý. Vďaka ich zásahu totiž táto izbová rastlina dokáže zo vzduchu odstrániť benzén aj chloroform. Potosovec prostredníctvom špeciálnych bielkovín 2E1 nebezpečné látky premení na oxid uhličitý a fenol, ale dokáže ich rozložiť aj na ióny. Celý proces, ktorý má na starosť rastlina, je prospešný nielen pre ľudí, ale aj pre rastlinu samotnú. „Oxidy a chloridové ióny rastlina využije pri tvorbe potravy, fenol pre výstavbu bunkových stien,“ vysvetlil pre web Science Daily Stuart Strand z výskumného tímu.

Dôležitá bielkovina v ľudskom tele

Spomínanú bielkovinu nemajú v tele len rastliny, ale nebezpečné látky dokážu pretvárať aj ľudia. Rozdiel je však v tom, že u ľudí sa táto bielkovina nachádza v pečeni a pracovať začne len v momente, kedy príde do kontaktu s alkoholom. Preto ľudské telo nedokáže bojovať pri likvidácii škodlivín nachádzajúcich sa vo vzduchu. Potosovec zlatý v ich ničení problém nevidí. Ako dôkaz slúžia čísla, kedy rastlina dokázala zničiť až 82 % chloroformu v priebehu troch dní. Pri benzéne to bol síce dlhší proces, ale už v ôsmy deň ho zmizlo zo vzduchu približne 75 %.

Výskum sa vykonával v laboratóriu, kde bol zámerne vyšší počet škodlivín, avšak výskumníci predpokladajú, že rovnako by sa rastlina správala aj v prostredí domova. Rastlina nachádzajúca sa v rohu miestnosti dokáže „pracovať“ a vykonávať svoje povinnosti. Jeden háčik to však má. „Bez prúdenia vzduchu ale potrvá dlho, než sa molekuly škodlivín dostanú z jedného konca domu na druhý,“ vysvetlil Strand a nezabudol na radu. Podľa jeho slov je totiž vhodné umiestniť do miestnosti vetrák a to rovno za rastlinu. Tento výskum odborníkom trval dva roky. Svoje zistenia a výsledky následne publikovali v časopise Environmental Science & Technology.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…