Festival ÍRÁNCI v Bratislave
Inzercia
Inzercia

Festival ÍRÁNCI v Bratislave

   V dňoch 24.-26. januára bude v Bratislave predstavené to najlepšie zo súčasného iránskeho filmu.

— Foto: Festival ÍRÁN:CI

 „Vieme, že svet sa mení. O tom niet  pochýb. To, za čo dnes bojujeme, možno zavrhnú ti, ktorí zajtra prídu po nás. Ale jedno je isté. Niektoré filmy s nami zostanú.“ Práve takéto filmy tento rok v bratislavských kinách Lumière a Film Europe predstaví festival ÍRÁNCI.

Slovenskí diváci sa budú môcť zoznámiť s novými snímkami pochádzajúcimi z jednej z najoceňovanejších filmových kultúr súčasnosti. Väčšina z uvedených filmov – ktoré mali premiéru v Cannes, Berlíne, Benátkach, Locarne, Amsterdame a na ďalších prestížnych svetových festivaloch – bude navyše na Slovensku premietaná úplne prvýkrát. Festival prináša pestrý program v niekoľkých žánrových sekciách.

Celý program je dostupný na webových stránkach festivalu: www.iranci.cz. Na webe je už teraz možné kúpiť v predpredaji vstupenky na všetky projekcie.

CELOVEČERNÉ FILMY

Diváci v Bratislave sa môžu tešiť na tieto celovečerné filmy:

Tri tváre (3 Faces) v Iráne zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Film bol uvedený v hlavnej súťaži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za najlepší scenár. Ten divákov berie na zábavný výlet po tradičnom iránskom vidieku – po stopách dievčaťa, ktoré sa rozhodlo spáchať samovraždu...

Prasa (Pig): Keď sa neslávne známy sériový vrah rozhodne pozabíjať najlepších iránskych filmárov, režiséra zaradeného na čiernu listinu zdrví zistenie, že o neho vrah záujem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, najkontroverznejšej postavy iránskeho filmového sveta, bol uvedený v hlavnej súťažnej sekcii na Berlinale a bude zahajovacím filmom tohtoročného festivalu ÍRÁNCI.

Bez dátumu, bez podpisu (No Date, No Signature): Usporiadaného forenzného lekára sa zmocní posadnutosť, keď si začne myslieť, že možno spôsobil smrť dieťaťa... Režisér Vahid Jalilvand sa týmto celosvetovo úspešným filmom spoľahlivo zaradil medzi najzaujímavejšie osobnosti iránskeho filmu.

Červená krajina (Hendi and Hormoz): Trinásťročnú Hendi vydali za šestnásťročného Hormoza. Mladí manželia sa sotva poznajú a zdá sa, že život sa k nim otočil chrbtom. Potom ale vstúpia do zlovestného spolku s pašerákom, ktorý im má zaistiť živobytie. Režisérom filmu, ktorý vznikol v česko-iránskej koprodukcii, je Abbas Amini, víťaz 6. ročníku festivalu ÍRÁNCI.

Ďalej budú uvedené filmy Keď sme umierali (The Graveless; réžia: Mostafa Sayari, premiéra: MFF v Benátkach), Drezúra (Dressage; réžia: Pooya Badkoobeh, premiéra: Berlinale), Bomba, milostný príbeh (Bomb, a Love Story; réžia: Payman Maadi, premiéra: MFF Fajr) a Invázia (Invasion; réžia: Shahram Mokri, premiéra: Berlinale).

Súťaž celovečerných filmov predstavuje výber z najúspešnejších filmov iránskych režisérov. V mnohých prípadoch sa jedná o ich prvé alebo druhé filmy, ktoré boli zároveň úspešne uvedené na najprestížnejších svetových festivaloch. Režisér alebo režisérka víťazného filmu získa pre svoj ďalší film 10 dní postprodukcie v poprednom pražskom štúdiu Magic Lab.

DOKUMENTÁRNE FILMY

Iránska kinematografia je známa tiež veľmi zaujímavými dokumentárnymi filmami.  V Kine Lumière budú uvedené dva súčasné snímky:

Pán Alí a holuby (Ali Aqa): Ťažko chorý muž, ktorý bezvýhradne miluje holuby, bojuje proti všetkým, ktorí sa ho snažia zachrániť. Tento strhujúci prechod od vášni k posadnutosti približuje nesmierne dobre vystavaná a znepokojujúca miniatúra o mužskej pýche a o tom, ako môže hrdosť prerásť v nedotknuteľnú paranoju.

Zlatíčko (Beloved): Uprostred premenlivej prírody, ďaleko od svojich detí, v úplnej samote len s vernými kravami žije cieľavedomá 82ročná žena. Tento pozoruhodný a precítený portrét otvorene a do hĺbky približuje jednu z najvýraznejších ženských postáv našej doby – nezlomnú osobnosť, ktorej obdivuhodný život je v totálnom súlade s prírodou.

PRIEKOPNÍCI

Sekcia Priekopníci bude tento rok venovaná režisérovi Mohammadovi Ali Talebimu, ktorý významne prispel na poli filmu pre deti a mládež a za svoju prácu bol mnohokrát ocenený na festivaloch v Berlíne, San Franciscu, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montreale, Amsterdame, Londýne či v Toronte.

Vŕba a vietor (Willow and Wind): Keď prísny učiteľ požiada žiaka, aby vymenil rozbité okno v školskej triede, chlapec sa vydá na neobyčajnú cestu do samotného srdca hustého veterného lesa, aby splnil nesplniteľné...

ÍRÁNCI

Festival ÍRÁNCI bol založený v Prahe v roku 2012 so zámerom každoročne predstaviť českým divákom to najlepšie z iránskej kinematografie. Tento projekt sa ďalej rozrastal a v súčasnosti je platformou pre ďalšie formy iránskeho umenia, ako je napríklad hudba, divadlo, výtvarné umenie a grafický dizajn. Festival sa koná v Prahe, Brne a v Bratislave.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…