Vláda prijala akčné plány o onkologických a infekčných ochoreniach
TASR
TASR

Vláda prijala akčné plány o onkologických a infekčných ochoreniach

Primárna prevencia zahŕňa zdravé správanie, očkovanie a menej škodlivé prostredie, od čoho rezort očakáva pokles rizika vzniku nádorových ochorení v slovenskej populácii.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 9. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce efektívnejšie bojovať proti onkologickým ochoreniam na Slovensku. Vláda v stredu schválila šesť akčných plánov Národného onkologického programu (NOP). Tie prinášajú skríningové programy, očkovanie či zavedenie štandardov diagnostiky a liečby.

NOP je plán verejného zdravia, ktorý sa zameriava na zníženie počtu nových prípadov nádorových ochorení a úmrtí. Mal by zabezpečiť zlepšenie kvality života pacientov s rakovinou prostredníctvom "systematického a spravodlivého uplatňovania stratégií, ktoré sú založené na dôkazoch zameraných na prevenciu, včasnú diagnostiku, diagnostiku, liečbu, rehabilitáciu, podpornú a terminálnu starostlivosť, ako aj výskum zameraný na hľadanie inovatívnych riešení a hodnotenie výsledkov".

Strategický plán sa zameriava na šesť oblastí. Primárna prevencia zahŕňa zdravé správanie, očkovanie a menej škodlivé prostredie, od čoho rezort očakáva pokles rizika vzniku nádorových ochorení v slovenskej populácii. Skríning by zasa mal zabezpečiť včasnú a správnu diagnostiku bezpríznakového ochorenia, je dostupný na určitých pracoviskách. Cieľom skríningu je podľa NOP "vyhľadanie a začatie skorej liečby s predpokladom lepšej prognózy".

Diagnostika a liečba majú za úlohu znížiť prekážky vo včasnej diagnostike a skorej liečbe. MZ chce zabezpečiť zavedenie dostupných a osvedčených diagnostických a liečebných postupov "pre všetkých". Rovnako očakáva, že podnieti účasť vhodných pacientov na klinických skúšaniach.

Sledovanie po liečbe, následná a dlhodobá starostlivosť by podľa NOP mala podporiť "zabezpečenie služieb a zdrojov potrebných na podporu nepretržitého fyzického, duševného a sociálneho zdravia v kontexte holistického prístupu k jedincovi pri zohľadnení rastúceho počtu obyvateľov prežívajúcich nádorové ochorenie".

Prierezovosť má zasa podporiť integráciu i odbornú prípravu pacientskych koordinátorov či zdravotníckych pracovníkov. Výskum a inovácie majú zase podporiť onkologický výskum a zlepšenie dostupnosti ku klinickým štúdiám pre pacientov aj prostredníctvom tvorby verejných politík založených na dôkazoch tzv. EBP (evidence-brief policy) a národnom politickom dialógu.

Štát chce znížiť výskyt infekčných ochorení a zlepšiť povedomie o nich

Štát chce zlepšiť povedomie o infekčných ochoreniach, a tým zabezpečiť zníženie výskytu ochorení prenosných krvou a pohlavným stykom, akými sú HIV, VHB, VHC či syfilis. Vláda preto prijala na svojom rokovaní v stredu akčné plány Národného plánu kontroly infekčných ochorení. Pochádzajú z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Desať akčných plánov sa viaže na roky 2019 až 2020.

Akčné plány poukazujú aj na Národný imunizačný program SR, epidemiologické pracoviská pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení, pracoviská klinickej mikrobiológie, pracoviská infektológie a tropickej medicíny pre prevenciu, liečbu a dohľad nad infekčnými ochoreniami, prevenciu nozokomiálnych nákaz v SR a na zníženie výskytu a dôsledkov rizikových faktorov.

V septembri 2018 bola ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) zriadená Národná komisia pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení, ktorá sa podieľala na príprave Národného plánu kontroly infekčných ochorení v SR.

Ministerka zdravotníctva bude musieť predložiť na rokovanie vlády SR aktualizáciu akčných plánov Národného plánu kontroly infekčných ochorení v Slovenskej republike do 30. júna 2021.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…