Vláda prijala akčné plány o onkologických a infekčných ochoreniach
TASR
TASR

Vláda prijala akčné plány o onkologických a infekčných ochoreniach

Primárna prevencia zahŕňa zdravé správanie, očkovanie a menej škodlivé prostredie, od čoho rezort očakáva pokles rizika vzniku nádorových ochorení v slovenskej populácii.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 9. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce efektívnejšie bojovať proti onkologickým ochoreniam na Slovensku. Vláda v stredu schválila šesť akčných plánov Národného onkologického programu (NOP). Tie prinášajú skríningové programy, očkovanie či zavedenie štandardov diagnostiky a liečby.

NOP je plán verejného zdravia, ktorý sa zameriava na zníženie počtu nových prípadov nádorových ochorení a úmrtí. Mal by zabezpečiť zlepšenie kvality života pacientov s rakovinou prostredníctvom "systematického a spravodlivého uplatňovania stratégií, ktoré sú založené na dôkazoch zameraných na prevenciu, včasnú diagnostiku, diagnostiku, liečbu, rehabilitáciu, podpornú a terminálnu starostlivosť, ako aj výskum zameraný na hľadanie inovatívnych riešení a hodnotenie výsledkov".

Strategický plán sa zameriava na šesť oblastí. Primárna prevencia zahŕňa zdravé správanie, očkovanie a menej škodlivé prostredie, od čoho rezort očakáva pokles rizika vzniku nádorových ochorení v slovenskej populácii. Skríning by zasa mal zabezpečiť včasnú a správnu diagnostiku bezpríznakového ochorenia, je dostupný na určitých pracoviskách. Cieľom skríningu je podľa NOP "vyhľadanie a začatie skorej liečby s predpokladom lepšej prognózy".

Diagnostika a liečba majú za úlohu znížiť prekážky vo včasnej diagnostike a skorej liečbe. MZ chce zabezpečiť zavedenie dostupných a osvedčených diagnostických a liečebných postupov "pre všetkých". Rovnako očakáva, že podnieti účasť vhodných pacientov na klinických skúšaniach.

Sledovanie po liečbe, následná a dlhodobá starostlivosť by podľa NOP mala podporiť "zabezpečenie služieb a zdrojov potrebných na podporu nepretržitého fyzického, duševného a sociálneho zdravia v kontexte holistického prístupu k jedincovi pri zohľadnení rastúceho počtu obyvateľov prežívajúcich nádorové ochorenie".

Prierezovosť má zasa podporiť integráciu i odbornú prípravu pacientskych koordinátorov či zdravotníckych pracovníkov. Výskum a inovácie majú zase podporiť onkologický výskum a zlepšenie dostupnosti ku klinickým štúdiám pre pacientov aj prostredníctvom tvorby verejných politík založených na dôkazoch tzv. EBP (evidence-brief policy) a národnom politickom dialógu.

Štát chce znížiť výskyt infekčných ochorení a zlepšiť povedomie o nich

Štát chce zlepšiť povedomie o infekčných ochoreniach, a tým zabezpečiť zníženie výskytu ochorení prenosných krvou a pohlavným stykom, akými sú HIV, VHB, VHC či syfilis. Vláda preto prijala na svojom rokovaní v stredu akčné plány Národného plánu kontroly infekčných ochorení. Pochádzajú z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Desať akčných plánov sa viaže na roky 2019 až 2020.

Akčné plány poukazujú aj na Národný imunizačný program SR, epidemiologické pracoviská pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení, pracoviská klinickej mikrobiológie, pracoviská infektológie a tropickej medicíny pre prevenciu, liečbu a dohľad nad infekčnými ochoreniami, prevenciu nozokomiálnych nákaz v SR a na zníženie výskytu a dôsledkov rizikových faktorov.

V septembri 2018 bola ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) zriadená Národná komisia pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení, ktorá sa podieľala na príprave Národného plánu kontroly infekčných ochorení v SR.

Ministerka zdravotníctva bude musieť predložiť na rokovanie vlády SR aktualizáciu akčných plánov Národného plánu kontroly infekčných ochorení v Slovenskej republike do 30. júna 2021.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…