Vláda schválila plán pre lepšie životné prostredie a zdravie Slovákov
TASR
TASR

Vláda schválila plán pre lepšie životné prostredie a zdravie Slovákov

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera v európskom regióne každý rok takmer jeden a pol milióna ľudí na ochorenia, ktoré súvisia s kvalitou životného prostredia.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 9. januára (TASR) - Štát chce minimalizovať riziká pochádzajúce zo životného prostredia, ktoré môžu poškodzovať a ohrozovať zdravie ľudí. Dosiahnuť to chce prostredníctvom Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR V., označovaného ako NEHAP V., ktorý vláda prijala na svojom stredajšom zasadnutí.

"Predstavuje dôležitý nástroj na posilnenie procesov v prospech zlepšenia environmentálneho zdravia so zapojením relevantných partnerov z rôznych oblastí," uvádza sa v materiáli z dielne ministerstva zdravotníctva. Štát chce klásť viac dôrazu napríklad na kontrolu solárií v súvislosti s negatívnymi účinkami UV žiarenia, viac sa zaoberať tzv. zeleným verejným obstarávaním či zlepšovať podmienky na znižovanie škodlivých účinkov environmentálneho hluku.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera v európskom regióne každý rok takmer jeden a pol milióna ľudí na ochorenia, ktoré súvisia s kvalitou životného prostredia. To zodpovedá 16 percentám všetkých úmrtí spôsobených environmentálnymi rizikami, ktorým sa možno vyhnúť alebo ich odstrániť. Podľa materiálu vystavenie človeka škodlivinám z prostredia "môže byť spúšťačom vzniku chorôb, najčastejšie chronických, ktoré zbytočne oberajú jednotlivca o roky prežité v zdraví a pohode".

Akčný plán poukazuje na nevyhnutnosť posilňovať úsilie zamerané na riešenie hlavných environmentálnych determinantov s vplyvom na zdravotný stav jednotlivca i celej populácie, ktorými sú znečistenie ovzdušia i vôd, nedostatočné zásobovanie pitnou vodou, nebezpečné chemické látky, hluk, odpady, kontaminované lokality a zmena klímy. Zlepšovanie kvality životného prostredia je podmienkou na tvorbu zdravého sídelného prostredia pre kvalitný život. Na tieto činitele nie je možné pôsobiť len samotnou politikou v oblasti zdravia.

Dokument vznikol na základe medzirezortnej spolupráce, na ktorého príprave sa podieľali partneri z ministerstiev životného prostredia, pôdohospodárstva, hospodárstva, dopravy a rezortu školstva. Finančné prostriedky na pokrytie aktivít NEHAP V. budú čerpané zo štátneho rozpočtu v rámci kapitol jednotlivých rezortov a eurofondov. Ministerke zdravotníctva pribudne povinnosť predkladať na rokovanie vlády národnú správu o stave implementácie NEHAP V. na Slovensku každé dva roky.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…