Výstava Krajinomaľba v Žiline prezentuje tvorbu Stana Lajdu
TASR
TASR

Výstava Krajinomaľba v Žiline prezentuje tvorbu Stana Lajdu

Podľa riaditeľa KKS v Žiline Petra Ničíka nepodriaďuje žilinský rodák Lajda svoju tvorbu módnym trendom v umení.

Na snímke akademický maliar Stano Lajda počas vernisáže výstavy Krajinomaľba v Makovického dome v Žiline 8. decembra 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Žilina 8. januára (TASR) – Krajinomaľba je názov výstavy akademického maliara Stana Lajdu, ktorú v utorok sprístupnilo žilinské Krajské kultúrne stredisko (KKS) v Makovického dome v Žiline pri príležitosti jeho blížiacich sa šesťdesiatych narodenín. Prezentuje osem desiatok krajinomalieb z okolia Modry, Terchovej i viacerých zahraničných ciest.

"Sú to obrázky z plenérov, na ktoré chodievam so zverencami z Klubu neprofesionálnych výtvarníkov KKS v Žiline alebo študentmi. Väčšinou sú to krajinky, vytvorené v posledných rokoch rôznymi technikami – pastelom, temperou, akrylom, perovkou. Krajinomaľba ma priťahuje už od študentských čias, keď som chodieval vlakom zo Žiliny do Bratislavy a pozoroval krajinu, ako sa menila počas ročných období," povedal Lajda.

Podľa riaditeľa KKS v Žiline Petra Ničíka nepodriaďuje žilinský rodák Lajda svoju tvorbu módnym trendom v umení. "Ide intuitívne svojou cestou. Riadi sa na nej vlastným citom a skúsenosťami. Jeho výtvarné zameranie je širokospektrálne. Neodmysliteľnou súčasťou Lajdovej tvorby je krajinomaľba. Zo začiatku krajinársku tvorbu zameriaval viac na maľbu mestských zátiší. Inšpiráciu často hľadal v starých, čiernobielych fotografiách už zborených štvrtí, zákutí a uličiek starej Prahy, Olomouca alebo bratislavského Podhradia. Na desiatkach obrazov zobrazil aj rodnú Žilinu, jej premeny a krásu okolia," uviedol Ničík.

"Obľúbil si plenéry s priateľmi a študentmi, viaceré krajinomaľby vznikli aj počas zahraničných ciest. Napríklad z okolia Kasselu, Moskvy, pobrežia Jadranu, Florencie, Zakopaného, Krakova či Jihlavy. Prevahu však tvorí najmä zobrazenie krás slovenskej prírody a rapídne ubúdajúcich objektov ľudovej architektúry," podotkol riaditeľ KKS.

Výstava Stana Lajdu Krajinomaľba potrvá do 28. januára 2019. V priestoroch Makovického domu v Žiline je prístupná verejnosti v pracovných dňoch o 8. do 16. hodiny a po dohode so zamestnancami KKS aj v inom čase.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…