Známy divadelný a filmový herec Marián Slovák má 70 rokov
TASR
TASR

Známy divadelný a filmový herec Marián Slovák má 70 rokov

Marián Slovák má spolu s manželkou, herečkou Evou Matejkovou tri deti. Syn Samuel je bývalý futbalista, Stanislav je muzikálový herec a dcéra Svetlana sa tiež po vzore rodičov vydala na hereckú dráhu.

Marián Slovák, archívna snímka. — Foto: TASR/MILAN SOUKUP

Bratislava 8. januára (TASR) – Slovenského herca Mariána Slováka ocenilo publikum v množstve nezabudnuteľných divadelných postáv ako napríklad v úlohe Tita Andronica v rovnomennej Shakespearovej hre, Ametistova v Bulgakovom Zojkinom byte či Paula v slávnej hre Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej?. Svoje herecké umenie uplatnil aj vo filme a dabingu. Legenda slovenskej divadelnej a filmovej tvorby Marián Slovák bude mať v utorok 8. januára 70 rokov.

Marián Slovák sa narodil 8. januára 1949 v Bratislave. Pochádza z umeleckej rodiny, je synom slávneho slovenského dirigenta Ladislava Slováka a bratom herečky Kamily Magálovej. V roku 1972 vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V tom istom roku nastúpil do Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde pôsobil takmer 20 rokov. Patril tam medzi najvýraznejšie osobnosti divadelného súboru. V rokoch 1991-1995 bol členom činohry Novej scény v Bratislave, od roku 1996 pôsobí ako herec v slobodnom povolaní.

Režisér Jozef Bednárik obsadil Mariána Slováka do hlavných postáv vo viacerých muzikáloch na doskách Divadla Nová scéna. Nezabudnuteľný bol ako mliekar, tatko Tovje v muzikáli Fidlikant na streche. Za túto rolu už predtým, v predstavení Divadla Andreja Bagara, dostal cenu Dosky 1999 za najlepší mužský herecký výkon. Spolu so svojou životnou partnerkou Evou Matejkovou si v muzikáli zahrali manželskú dvojicu. Do jeho muzikálového repertoáru pribudli ďalšie tituly: Pokrvní bratia, Evanjelium o Márii, Grék Zorba. Stvárnil aj hlavnú postavu Maxa Bialystocka vo veľkolepej výpravnej šou Producenti.

Filmovou prvotinou známeho herca bola psychologická dráma Milosrdný čas (1975). Rolu prijal aj v romantickom filme s názvom Nebezpečné známosti (1980). Vydarená slovenská televízna adaptácia známeho "listového" románu Choderlosa de Laclosa je dielom režiséra Miloslava Luthera. Slovenské spracovanie literárnej klasiky príjemne prekvapilo skvelým hereckým obsadením, vrátane Mariána Slováka. Herec sa objavil aj v rozprávke režiséra Ivana Petrovického Najkrajší kvet (1982).

Všestranný herec bol súčasťou aj hereckého tímu aj v televíznom filme podľa predlohy spisovateľa Julesa Vernea s názvom Tajomstvo alchymistu (1991). Film v réžii Paweła Trzaska rozpráva príbeh o elixíre neviditeľnosti, vďaka ktorému na vidieckej usadlosti vyčíňa síce vychýrený, ale diabolsky prefíkaný alchymista Wilhelm Storitz, ktorý sa za pomoci svojej schopnosti stať sa neviditeľným pokúša prekaziť svadbu mladého Marka s miestnou krásavicou. Televízny film patrí k najlepším dielam v histórii pôvodnej tvorby Slovenskej televízie. Ústrednej postave Wilhelmovi Storitzovi, ktorého stvárnil Henryk Talar prepožičal svoj hlas práve Marián Slovák.

V roku 1996 si Marián Slovák zahral úlohu v adaptácii románu Johannesa Maria Simmela Všetci ľudia budú bratia. Retrospektívne rozprávanie zachytáva obdobie druhej svetovej vojny. Na pozadí dejín odhaľuje rodiacu sa nevraživosť dvoch bratov, nielen kvôli ich profesijným motiváciám, ale najmä kvôli spoločnému objektu ich záujmu - príťažlivej žene Lilien.

Herec stvárnil jednu z postáv aj v televíznej inscenácii Kráľovská hra (1999) v réžii Martina Hollého, ktorá bola sfilmovaná podľa Šachovej novely Stefana Zweiga. Šachová partia, ktorú spolu hrajú dvaja muži, nie je len ústrednou udalosťou, ale i metaforou príbehu o ľudskej agresivite, vine i oslobodení.

K vydareným hereckým úlohám pribudla časom postava v dráme Nedodržaný sľub (2009) o skutočnom osude slovenského Žida Martina Friedmanna. Snímka bola vyslaná za Slovensko na Oscara, pretože v sebe spája dostatočne silnú tému i nevídanú realizačnú zdatnosť v rámci slovenskej i českej ponovembrovej tvorby.

Umelec účinkoval aj v ďalších televíznych filmoch ako napríklad Ivko a jeho mať (1971), Dievčatko z predmestia (1982), Eygletiérovci (1986), Rozruch na onkológii (1991). Predstavil sa aj televíznych seriáloch Alžbetin dvor (1986), Susedia (2006), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Druhý dych (2011).

Marián Slovák má spolu s manželkou, herečkou Evou Matejkovou tri deti. Syn Samuel je bývalý futbalista, Stanislav je muzikálový herec a dcéra Svetlana sa tiež po vzore rodičov vydala na hereckú dráhu.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…