Zubní technici: Pacienti majú byť viac informovaní o zubných náhradách
TASR
TASR

Zubní technici: Pacienti majú byť viac informovaní o zubných náhradách

Prezidentka SKZT Hana Dohálová doplnila, že podľa platnej európskej legislatívy má každý pacient právo vedieť, kto a z akého materiálu mu vyhotovil zubnú náhradu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 7. januára (TASR) – Hlavnou prioritou Slovenskej komory zubných technikov (SKZT) pre rok 2019 je zaviesť do praxe takzvaný "protetický štítok", ktorým budú slovenskí pacienti viac informovaní o tom, aká zubná korunka, mostík či snímateľná zubná protéza im je vkladaná do úst. "Ďalším benefitom pre pacienta bude to, že neskôr bude možné vďaka protetickému štítku, teda dokumentácii k protetickej práci, v prípade problémov lepšie dohľadať to, kto, kde a z čoho takúto zubnú náhradu pre pacienta vyrobil a vyvodiť zodpovednosť," uviedla prezidentka SKZT Hana Dohálová. Doplnila, že podľa platnej európskej legislatívy má každý pacient právo vedieť, kto a z akého materiálu mu vyhotovil zubnú náhradu.

SKZT sa podľa nej od roku 2017 usiluje uviesť do praxe nariadenie Európskeho parlamentu č. 745 o zdravotníckych pomôckach, ktoré vstúpilo do platnosti v máji 2017 a do troch rokov musí byť zapracované a záväzné aj v slovenskej legislatíve. "V roku 2019 chceme kontrolovať každého pracovníka vykonávajúceho činnosť zubného technika na Slovensku, či spĺňa všetky náležitosti pre výkon povolania," povedala Dohálová. Zubní technici podľa nej tiež chcú byť súčasťou e-zdravia a spolupracovať s Ministerstvom zdravotníctva SR, Národným centrom zdravotníckych informácií, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotnými poisťovňami, Ministerstvom vnútra SR či Slovenskou komorou zubných lekárov.

SKZT podľa Dohálovej rieši čoraz viac prípadov neoprávneného podnikania, kde sa ťažko dosahuje náprava, lebo v odbore zubná technika je nedostačujúca legislatíva. "Stáva sa, že ani ošetrujúci zubný lekár netuší, z čoho je zložená protetická práca v pacientových ústach," hovorí prezidentka SKZT, ktorá rokuje aj so zubnými lekármi. Podmienky podľa nej musia byť nastavené jednoznačne a nemôže byť ani najmenší priestor pre možnosť pochybenia.

Slovenská komora zubných technikov je nezávislá a apolitická samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Bratislave združujúca zubných technikov, ktorí sú jej členmi a vykonávajú svoje povolanie na území SR.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…