Zubní technici: Pacienti majú byť viac informovaní o zubných náhradách
TASR
TASR

Zubní technici: Pacienti majú byť viac informovaní o zubných náhradách

Prezidentka SKZT Hana Dohálová doplnila, že podľa platnej európskej legislatívy má každý pacient právo vedieť, kto a z akého materiálu mu vyhotovil zubnú náhradu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 7. januára (TASR) – Hlavnou prioritou Slovenskej komory zubných technikov (SKZT) pre rok 2019 je zaviesť do praxe takzvaný "protetický štítok", ktorým budú slovenskí pacienti viac informovaní o tom, aká zubná korunka, mostík či snímateľná zubná protéza im je vkladaná do úst. "Ďalším benefitom pre pacienta bude to, že neskôr bude možné vďaka protetickému štítku, teda dokumentácii k protetickej práci, v prípade problémov lepšie dohľadať to, kto, kde a z čoho takúto zubnú náhradu pre pacienta vyrobil a vyvodiť zodpovednosť," uviedla prezidentka SKZT Hana Dohálová. Doplnila, že podľa platnej európskej legislatívy má každý pacient právo vedieť, kto a z akého materiálu mu vyhotovil zubnú náhradu.

SKZT sa podľa nej od roku 2017 usiluje uviesť do praxe nariadenie Európskeho parlamentu č. 745 o zdravotníckych pomôckach, ktoré vstúpilo do platnosti v máji 2017 a do troch rokov musí byť zapracované a záväzné aj v slovenskej legislatíve. "V roku 2019 chceme kontrolovať každého pracovníka vykonávajúceho činnosť zubného technika na Slovensku, či spĺňa všetky náležitosti pre výkon povolania," povedala Dohálová. Zubní technici podľa nej tiež chcú byť súčasťou e-zdravia a spolupracovať s Ministerstvom zdravotníctva SR, Národným centrom zdravotníckych informácií, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotnými poisťovňami, Ministerstvom vnútra SR či Slovenskou komorou zubných lekárov.

SKZT podľa Dohálovej rieši čoraz viac prípadov neoprávneného podnikania, kde sa ťažko dosahuje náprava, lebo v odbore zubná technika je nedostačujúca legislatíva. "Stáva sa, že ani ošetrujúci zubný lekár netuší, z čoho je zložená protetická práca v pacientových ústach," hovorí prezidentka SKZT, ktorá rokuje aj so zubnými lekármi. Podmienky podľa nej musia byť nastavené jednoznačne a nemôže byť ani najmenší priestor pre možnosť pochybenia.

Slovenská komora zubných technikov je nezávislá a apolitická samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Bratislave združujúca zubných technikov, ktorí sú jej členmi a vykonávajú svoje povolanie na území SR.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…