Östbergová ovládla záverečnú stíhačku Tour de Ski aj celkové poradie

Nórska bežkyňa na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová.
Nórska bežkyňa na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová. — Foto: TASR/AP

V celkovom hodnotení TdS získala druhé miesto Neprjajevová, ako vôbec prvá Ruska na pódiu v histórii TdS, tretia bola Fínka Pärmäkoskiová.

Val di Fiemme 6. januára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová sa stala celkovou víťazkou 13. ročníka Tour de Ski. V nedeľňajšej 7. etape, stíhacích pretekoch na 9 kilometrov s tradičným záverečným stúpaním v talianskom Val di Fiemme, zdolala Rusku Nataliu Neprjajevovú o 2:42,0 minúty a Fínku Kristu Pärmäkoskiovú (+2:55,9).

Östbergová nenechala nič na náhodu, od začiatku nasadila vysoké tempo a už po 4 kilometroch viedla o takmer minútu, o tri km neskôr mala náskok pred Neprjajevovou 1:30,8 minúty. Drámu nepriniesol ani boj o druhé, respektíve tretie miesto, ktoré si postrážili Neprjajevová i Pärmäkoskiová.

Dvadsaťosemročná Östbergová si pripísala premiérové prvenstvo na Tour, v edícii 2018/2019 zvíťazila v štyroch zo siedmich etáp. Nórky dlhodobo dominujú Tour de Ski, keď ovládli podujatie šiestykrát v sérii. Z predošlých 14 etáp až trinásť patrilo Nórkam.