Šéf hospodárstva sa chystá narušiť premiérov sľub Enelu
SITA
SITA

Šéf hospodárstva sa chystá narušiť premiérov sľub Enelu

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce dodatočne od talianskeho Enelu doplatok za kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární.

BRATISLAVA 28. mája - Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce dodatočne od talianskeho Enelu doplatok za kúpu väčšinového podielu Slovenských elektrární z roku 2006.

Malatinský tak žiada aj napriek tomu, že premiér Robert Fico pred štyrmi rokmi podpísal memorandum, ktoré dáva talianskemu investorovi prísľub, že kúpa akcií elektrární je vyriešená a nik od Enelu už peniaze žiadať nebude. Informuje o tom portál Sme.sk.

Premiér Fico podpísal memorandum v roku 2008. „Otvorené otázky a vzťahy medzi Slovenskou republikou a Enelom a Slovenskými elektrárňami budú riešené nulovým variantom,“ píše sa v dokumente, ktorý podpísal premiér a šéf Enelu Fulvio Conti, uvádza Sme.sk. Malatinský pripustil, že premiér podpísal zmluvu, ktorá nebola postavená na dostatočných informáciách.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Po ukončení privatizácie začal kontrolovať 66 percent akcií spoločnosti a zvyšných 34 percent vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Dokončenie privatizácie Slovenských elektrárni mal za prvej Ficovej vlády na starosti vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Pre Sme.sk povedal, že sa na poslednú chvíľu ukázalo, že nulový variant nemusí byť najlepším riešením. Tvrdí, že o memorande nepočul.

V súčasnosti prebieha audit, ktorý celú situáciu skúma, informoval Sme.sk úrad vlády.

Doplatok od Enelu riešila aj vláda Ivety Radičovej. Bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková chcela za privatizáciu dodatočne 150 miliónov eur. Tajomník rezortu hospodárstva Kristián Takáč z SaS na rokovaniach s Enelom súhlasil s nulovým variantom. Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) to však popiera. Pre Sme.sk povedal, že vždy chceli doplatok, ktorý by mal začať na hornej hranici najnovšej analýzy, čo predstavuje 228 miliónov eur.

Enel dodatočný doplatok nekomentoval.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…