Dobré noviny
Zachrániť našu planétu môže každý jeden z nás. Nebude sa vám to ale páčiť
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Zachrániť našu planétu môže každý jeden z nás. Nebude sa vám to ale páčiť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Unsplash

Spotreba mäsa môže mať zdrvujúce následky pre našu planétu.

BRATISLAVA 3. januára - Možno sa vám to nebude páčiť, no fakty hovoria jasne. Spotreba mäsových mliečnych výrobkov je obrovská a ich produkcia veľmi škodlivá. Keby ju ľudstvo obmedzilo, alebo v lepšom prípade úplne zastavilo, zlepšil by sa stav životného prostredia a zúriaca hrozba by bola odvrátená.

Mäso, nepriateľ?

Konzumácia mäsa má značný dopad na životné prostredie, ktorý vedie od znečisťovania nielen ovzdušia, ale aj pôdy a vodných tokov. Ak chceme našu planétu zachrániť, musíme priložiť ruky k dielu. Nie jeden, ale všetci. Vedci varujú, že spotreba hovädzieho mäsa v západných krajinách sa musí znížiť o 90 %, inak bude zmena klímy neodvratná.

Ak nenastane zmena od nás, príroda sa zmení sama
Ak nenastane zmena od ľudstva, príroda sa zmení sama Foto: Pixabay

No nie len hovädzie, ale aj konzumácia bravčového bude musieť poklesnúť, pretože sa predpokladá, že do roku 2050 sa ľudská populácia rozšíri o ďalšie dve miliardy. Vedci tvrdia, že je najvyšší možný čas k zváženiu priklonenia sa k vegetariánskej či vegánskej strave, teda takej, ktorá pomôže udržať globálnu teplotu na prijateľných hodnotách. Globálnemu otepľovaniu sa totiž vyhneme iba vtedy, ak globálne zvýšenie teploty nepresiehne úroveň 1,5 °C. V prípade, že k zmene nedôjde, táto hodnota bude presiahnutá v priebehu nasledujúcich dvoch dekád. Do konca 21. storočia bude priemerná teplota vyššia o 3 °C.

A
Ľudstvo a hospodárske zvieratá predstavujú 96 % žijúcich cicavcov Foto: Pixabay

Existujú rôzne navrhované opatrenia, ako napríklad zavedenie globálnej dane z červeného mäsa, vykrmovanie kráv morskými riasami, ktoré v tráviacom trakte zvierat obmedzujú vypúšťanie škodlivého metánu do ovzdušia. Jednou z netradičných metód by sa mohla javiť konzumácia hmyzu namiesto steakov a rezňov, je totiž bohatší na proteíny a jeho chov nie je ani zďaleka taký náročný pre prírodu.

Tradičným jedlom v afrických kmeňoch je napríklad chlieb z múch
Tradičným jedlom v afrických kmeňoch je napríklad chlieb z múch Foto: Wikimedia CC

Výskumy hovoria jasne

Výskum Josepha Poore-a z Oxfordskej univerzity sledoval takmer 40-tisíc fariem v 119-tich krajinách sveta a odhalil, že s koncom ich konzumácie produkcie by sa uvoľnilo až 75 % farmárskej pôdy, čo zodpovedá rozlohe Európskej únieSpojených štátovČiny Austrálie dokopy. Zatiaľ čo mäso mlieko poskytujú iba 18 % kalórií a 37 % proteínov, ich produkcia zaberá až 83 % pôdy a vytvára 60 % emisií skleníkových plynov. „Vegánstvo je pravdepodobne najlepšou cestou k zníženiu dopadu na Zem, neznížia sa iba skleníkové plyny a globálne okyslenie, ale aj množstvo využívania pôdy a spotreba vody.“ Svoje výskumy opísal v časopise Science.

Už ste čítali?