INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na jedno euro
SITA
SITA

INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na jedno euro

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz by tvorbu pracovných miest podporila odvodová úľava.

BRATISLAVA 1. augusta - Zníženie minimálnej mzdy na jedno euro, prípadne na úroveň s minimálnymi vplyvmi na trh práce a zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky, ktorá zvýši čistý príjem nízkopríjmových zamestnancov.

Taký je návrh Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS na podporu zamestnanosti.

Podľa štúdie, ktorú inštitút vypracoval, minimálna mzda preukázateľne zvyšuje nezamestnanosť, má negatívny dopad na nízkopríjmových pracovníkov a na zamestnanosť študentov.

"Minimálna mzda nepomáha, nechráni, nezvyšuje tie základné príjmy, práve naopak, vytláča mnohých ľudí z príjmu," povedal analytik INESS Radovan Ďurana.

Kompromisnejšie riešenie

Inštitút prišiel aj s kompromisným návrhom v prípade, že by zníženie minimálnej mzdy nebolo priechodné. Podľa analytikov INESS by mala byť pozastavená platnosť minimálnej mzdy v regiónoch, ktoré sa potykajú s mierou nezamestnanosti vyššou ako desať percent a rovnako tak pre ľudí mladších ako 30 rokov.

"Tak ako minimálna mzda pomáha určitej skupine ľudí, tak týchto napríklad úplne odstavuje z trhu práce," uviedol na margo nezamestnanosti mladých analytik inštitútu Ján Dinga.

Minimálnu mzdu navrhuje INESS nahradiť odvodovou úľavou, ktorá by podľa nich podporila tvorbu desaťtisíc pracovných miest. "Je to plošný nástroj, ktorý nevyžaduje dodatočnú administratívu a hlavne ponecháva otvorené ruky zamestnancom a zamestnávateľom súkromného sektora," uviedol Ďurana.

Dinga doplnil, že ak by zamestnávateľ zachoval svoje tohtoročné minimálne mzdové náklady na zamestnanca, vďaka odvodovej úľave by sa zvýšila čistá minimálna mzda z aktuálnych 292 eur na 348 eur. Išlo by tak o 19 percentný nárast. "To je jednoducho ďaleko vyššie zvýšenie a ďaleko veľkorysejší návrh ako povedzme navrhujú v súčasnosti odborári," skonštatoval Dinga.

V prípade inštitútom odporúčaných opatrení by výpadok na odvodoch v Sociálnej poisťovni predstavoval 400 mil. eur, na dani z príjmov zase prírastok 40 mil. eur. Na druhej strane inštitút podotýka, že ich návrh by sa pozitívne dotkol 700 tis. ľudí.

Konfederácia odborových zväzov presadzuje navýšenie minimálnej mzdy o osem percent, s čím nesúhlasia zamestnávatelia, podľa ktorých takýto nárast povedie k rastu nezamestnanosti a prehĺbeniu chudoby.

Odborári chcú minimálnu mzdu vyššiu ako hranica chudoby

Odborári však tvrdia, že čistá minimálny mzda by mala byť vyššia ako je hranica chudoby, ktorá je dnes na úrovni 315 eur.

Republiková únia zamestnávateľov navrhovala, aby výška minimálnej mzdy bola zmrazená, kým miera nezamestnanosti na Slovensku neklesne pod desať percent.

Rezort práce podľa informácií INESS plánuje zvýšiť minimálnu mzdu od budúceho roka oproti tej súčasnej o 2,5 percenta, čo predstavuje osem eur.

Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura.

V roku 2012 vzrástli najnižšie mzdy taktiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…