INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na jedno euro
SITA
SITA

INESS navrhuje znížiť minimálnu mzdu na jedno euro

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz by tvorbu pracovných miest podporila odvodová úľava.

BRATISLAVA 1. augusta - Zníženie minimálnej mzdy na jedno euro, prípadne na úroveň s minimálnymi vplyvmi na trh práce a zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky, ktorá zvýši čistý príjem nízkopríjmových zamestnancov.

Taký je návrh Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS na podporu zamestnanosti.

Podľa štúdie, ktorú inštitút vypracoval, minimálna mzda preukázateľne zvyšuje nezamestnanosť, má negatívny dopad na nízkopríjmových pracovníkov a na zamestnanosť študentov.

"Minimálna mzda nepomáha, nechráni, nezvyšuje tie základné príjmy, práve naopak, vytláča mnohých ľudí z príjmu," povedal analytik INESS Radovan Ďurana.

Kompromisnejšie riešenie

Inštitút prišiel aj s kompromisným návrhom v prípade, že by zníženie minimálnej mzdy nebolo priechodné. Podľa analytikov INESS by mala byť pozastavená platnosť minimálnej mzdy v regiónoch, ktoré sa potykajú s mierou nezamestnanosti vyššou ako desať percent a rovnako tak pre ľudí mladších ako 30 rokov.

"Tak ako minimálna mzda pomáha určitej skupine ľudí, tak týchto napríklad úplne odstavuje z trhu práce," uviedol na margo nezamestnanosti mladých analytik inštitútu Ján Dinga.

Minimálnu mzdu navrhuje INESS nahradiť odvodovou úľavou, ktorá by podľa nich podporila tvorbu desaťtisíc pracovných miest. "Je to plošný nástroj, ktorý nevyžaduje dodatočnú administratívu a hlavne ponecháva otvorené ruky zamestnancom a zamestnávateľom súkromného sektora," uviedol Ďurana.

Dinga doplnil, že ak by zamestnávateľ zachoval svoje tohtoročné minimálne mzdové náklady na zamestnanca, vďaka odvodovej úľave by sa zvýšila čistá minimálna mzda z aktuálnych 292 eur na 348 eur. Išlo by tak o 19 percentný nárast. "To je jednoducho ďaleko vyššie zvýšenie a ďaleko veľkorysejší návrh ako povedzme navrhujú v súčasnosti odborári," skonštatoval Dinga.

V prípade inštitútom odporúčaných opatrení by výpadok na odvodoch v Sociálnej poisťovni predstavoval 400 mil. eur, na dani z príjmov zase prírastok 40 mil. eur. Na druhej strane inštitút podotýka, že ich návrh by sa pozitívne dotkol 700 tis. ľudí.

Konfederácia odborových zväzov presadzuje navýšenie minimálnej mzdy o osem percent, s čím nesúhlasia zamestnávatelia, podľa ktorých takýto nárast povedie k rastu nezamestnanosti a prehĺbeniu chudoby.

Odborári chcú minimálnu mzdu vyššiu ako hranica chudoby

Odborári však tvrdia, že čistá minimálny mzda by mala byť vyššia ako je hranica chudoby, ktorá je dnes na úrovni 315 eur.

Republiková únia zamestnávateľov navrhovala, aby výška minimálnej mzdy bola zmrazená, kým miera nezamestnanosti na Slovensku neklesne pod desať percent.

Rezort práce podľa informácií INESS plánuje zvýšiť minimálnu mzdu od budúceho roka oproti tej súčasnej o 2,5 percenta, čo predstavuje osem eur.

Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura.

V roku 2012 vzrástli najnižšie mzdy taktiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…