Dobré noviny
Srbsko vstúpilo do nového roka skvelou správou: Zakázali farmy na kožušiny
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Srbsko vstúpilo do nového roka skvelou správou: Zakázali farmy na kožušiny

— Foto: Humánny pokrok

Zdá sa, že vstup do roku 2019 Srbsku vyšiel.

BELEHRAD 2. januára - Srbsko vykročilo do nového roku naozaj obdivuhodne. Do platnosti vstúpil zákon o zákaze kožušinových fariem, ktorý bol prijatý ešte v roku 2009. Uplatnenie zákazu je úspešným výsledkom pretrvávajúceho boja občanov, odborníkov a aktivistov za práva zvierat za ostatnú dekádu, počas ktorej skupiny lobujúce za kožušinový priemysel, sústavne vyvíjali tlak na zrušenie tohto príkazu.

Animal Welfare Act, ako sa zákon nazýva, bol prijatý pred desiatimi rokmi a hovoril o postupnom ukončení kožušinových fariem v Srbsku. Odvtedy však bol zákaz ohrozovaný skupinami kožušinového priemyslu, ktoré sa zúfalo snažili zvrátiť nadchádzajúci zákaz. Chovatelia zvyšovali svoje aktivity voči srbskej vláde v roku 2018, čo vyústilo v diskusiu o zrušení zákazu na verejnom zasadnutí v júni minulého roka.

Zvieracoprávne skupiny naliehali, aby vláda zostala odhodlaná dodržať záväzok o zákone z roku 2009 a navždy ukončila všeobecne odsúdené praktiky kožušinových fariem. V kampani proti dezinformáciám šírených lobistami pre obchodovanie s kožušinami v Srbsku, organizácia Fur Free Aliance úzko spolupracovala so srbskou členskou organizáciou Freedom for Animals, aby odhalili vedecky podložené fakty o výrobe kožušín, a zdôraznili tak národný význam tohto zákazu.

Snezana Milovanovic, riaditeľka Freedom for Animals, povedala: „Už 15 rokov sa organizácia Freedom for Animals usiluje o presadenie zákazu kožušinových fariem v Srbsku prostredníctvom legislatívneho posunu a podpory za zrušenie tohto brutálneho vykorisťovania zvierat. Vďaka uplatneniu zákona z roku 2009 o dobrých životných podmienkach pre zvieratá, podľa ktorého je nezákonné držanie, rozmnožovanie, dovážanie, vyvážanie a zabíjanie zvierat len pre výrobu kožušín, sa nakoniec dosiahlo veľké víťazstvo. Tento zákaz je dôležitý nielen pre zvieratá chované na výrobu kožušín v Srbsku, ale aj pre celý región juhovýchodnej Európy a znamená významný krok vpred v oblasti zvieracích práv po celom svete.“

Činčily sú jediné zvieratá, ktoré sa v Srbsku chovajú pre kožušinu. Až do konca prechodného obdobia ich každoročne bolo zabitých približne 12-tisíc. Klietkový chov na kožušinových farmách neumožňuje činčilám aby sa správali prirodzene, čo sa prejavuje vážnymi problémami v správaní. Medzinárodné štúdie ukázali, že poruchy správania súvisiace so stresom, ako je hryzenie si kožušín a úmrtnosť mláďat, sú veľmi časté u činčíl chovaných na kožušinových farmách.

Činčily pochádzajú z južnej Ameriky
Činčily pochádzajú z južnej Ameriky Foto: Wikimedia CC

Zákaz kožušinových fariem v Srbsku je v súlade s vývojom naprieč celou Európou, kde za ostatné desaťročia 14 krajín hlasovalo za zákony o ukončení kožušinových fariem. Len v minulom roku pristúpili na zákaz Nórsko, kedysi najväčší svetový výrobca kožušín z líšok, Belgicko, Luxembursko a prijali zákony o skoncovaní s kožušinovými farmami. V súčasnosti sa o zákaze kožušinových fariem diskutuje aj v parlamentoch v Poľsku, Írsku, Litve, Dánsku a Estónsku. Na Slovensku sa o podobné veci zaujíma Humánny pokrok.

Organizácia Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Je hlasom zvierat a presadzuje udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Už ste čítali?