Dobré noviny
Posledné úplné zatmenie Mesiaca aj výnimočný jav. Takéto nebeské divadlá nás čakajú v roku 2019
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Posledné úplné zatmenie Mesiaca aj výnimočný jav. Takéto nebeské divadlá nás čakajú v roku 2019

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: TASR/AP

Vesmír si pre nás na rok 2019 prichystal hneď niekoľko prekvapení. Čo nás čaká tento rok?

PRAHA/BRATISLAVA 2. januára - Vesmír nás dokáže svojimi predstaveniami dostať vždy, keď si pre nás niečo pripravý. Nie je to pravidelné, no o to sú jeho prekvapenia krajšie a silnejšie. Každý rok a teda ani rok 2019 nebude výnimkou a nebeské divadlo odhalí svoju čarovnú moc. Aké úkazy budeme môcť tento rok na oblohe pozorovať prezradil pre čt24 Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Meteorický roj

v prvé dni roku 2019 budeme môcť na oblohe pozorovať meteorický roj Kvadrantidy. Jeho vrchol nastane v noci z tretieho na štvrtého januára. Je úžasné, že pohľad na prvý úkaz tohto roku nebude rušiť Mesiac svojím žiarením. Astronómovia avizovali, že práve 4. januára ráno by mohlo byť na oblohe vidieť až osemdesiat meteoritov za hodinu.

Foto: TASR - Milan Kapusta

Po meteorickom roji sa na oblohe v prvých týždňoch predvedie aj planéta Venuša. Tú budú môcť ľudia vidieť na rannej oblohe ešte pred tým, ako vyjde Slnko. Práve Venuša je po Slnku a Mesiaci, najjasnejším objektom. Ďalšie prekvapenie nastane v noci okolo 13. augusta. Práve augustové „padajúce hviezdy“ známe ako roj Perzeíd, sú najznámejším a najhojnejším rojom zo všetkých. No a na záver roku 2019, presnejšie 14. decembra bude na oblohe ďalší a to roj Geminidy.

Posledné úplné zatmenie Mesiaca

Presne tak. V pondelok 21. januára v skorých ranných hodinách budeme môcť na oblohe sledovať posledné zatmenie Mesiaca v tomto desaťročí. Ten, kto teda má záujem užiť si tento úkaz, bude mať na to presne hodinu a dve minúty. Úplné zatmenie by malo začať približne o 5:41 hodine. Okrem úplného zatmenia však budeme môcť tento rok pozerať aj to čiastočné. Stane sa tak v noci zo 16. na 17. júla.

Foto: TASR/AP

No a pomyselnou čerešničkou na torte je úžasné predstavenie, kde hlavnú úlohu prevezme planéta Merkúr. Práve tá 11. novembra prejde cez slnečný kotúč. Tento úžasný jav sa deje len trinásťkrát za sto rokov. Po tohtoročnom sa tak najbližšie stane až v roku 2032.

Už ste čítali?