Bývalý železný muž NHL Róbert Švehla má 50 rokov
TASR
TASR

Bývalý železný muž NHL Róbert Švehla má 50 rokov

Ako československý reprezentant získal bronz na ZOH v Albertville v roku 1992. V tom istom roku v reprezentačnom drese bývalého Československa vybojoval bronz aj na domácich majstrovstvách sveta.

Na snímke Robert Švehla. — Foto: TASR/Michal Svítok

Martin/Bratislava 2. januára (TASR) – Bývalý československý a slovenský hokejový reprezentant, železný muž NHL, bronzový medailista z olympiády aj z majstrovstiev sveta a od roku 2011 člen Siene slávy slovenského hokeja, Róbert Švehla dnes oslavuje 50 rokov.

Bohatá kariéra jedného z najlepších slovenských hokejových obrancov je ovenčená mnohými úspechmi či oceneniami. Jeho tvrdosť v súbojoch okúsili hokejisti na ľadových plochách v celom bývalom Československu, dlhé roky v zámorí, ale aj vo Švédsku.

Ako československý reprezentant získal bronz na zimných olympijských hrách v Albertville v roku 1992. V tom istom roku v reprezentačnom drese bývalého Československa vybojoval bronz aj na domácich majstrovstvách sveta. Jeho slovenskú reprezentačnú kariéru zdobí bronz z helsinských MS v roku 2003.

V drese Dukly Trenčín vyhral Robert Švehla najvyššiu československú hokejovú súťaž v sezóne 1991/1992. Zlato zo švédskej Elitserien vybojoval ako hráč Malmö Redhawks v ročníku 1993/1994. V zámorskej NHL, kde si vyslúžil označenie železný muž, hrával za Floridu Panthers (1995-2002) a za Toronto Maple Leafs (2002-2003). V NHL odohral celkovo 693 zápasov, strelil 69 gólov a pridal 281 asistencií. V sezóne 1995/1996 s Floridou postúpil do finále Stanleyho pohára.

Róbert Švehla sa narodil 2. januára v Martine. V roku 1987 získal ofenzívny a zároveň tvrdý mladý obranca striebro na juniorských majstrovstvách Európy v Tampere. Dva roky po tom si ho vyhliadla Dukla Trenčín, ktorá patrila k špičkovým klubom v bývalom Československu.

Dres Dukly si obliekol ako 20-ročný v roku 1989 a už v prvej sezóne svojho pôsobenia sa s tímom prebojoval do finále o titul v najvyššej československej súťaži. Ten Dukla síce nezískala, ale v sezóne 1991/1992 sa už Švehla z federálneho titulu radoval. S Duklou okrem toho dvakrát (1990/1991, 1992/1993) vybojoval bronz vo federálnej lige. Celkovo za Duklu v rokoch 1989-1992 odohral 137 zápasov s bilanciou 41 gólov a 42 asistencií.

Pre výnimočného obrancu sa postupne ľadové plochy v Československu stali primalé. Vo svojej kariére preto pokračoval vo Švédsku v tíme Malmö Redhawks, s ktorým v ročníku 1993/1994 získal titul v uznávanej Elitserien.

Už v roku 1992 Švehlu draftoval v 4. kole zo 78. miesta klub NHL Calgary Flames. V Malmö však ostal až do roku 1995. Zo Švédska jeho kroky nesmerovali do Calgary, ale na slnečnú Floridu, kde si od roku 1995 do roku 2002 obliekal dres miestnych "panterov". V drese Floridy Panthers sa stal najproduktívnejším obrancom v histórii klubu. S "pantermi" sa v ročníku 1995/1996 prebojoval až do finále Stanley Cupu.

V roku 2002 vymenil Floridu za Kanadu a stal sa hráčom jedného z najstarších klubov NHL Toronta Maple Leafs. Pri podpise zmluvy s kanadským tímom nezabudol na Duklu Trenčín, v ktorej hokejovo dozrel. Pri podpise svojej zmluvy na sezónu 2002/2003 totiž inicioval finančnú výpomoc pre výchovu mladých hráčov v Dukle Trenčín. Znížil sa mu tým výrazne vlastný príjem, lebo časť z neho išla na základe zmluvy na podporu trenčianskej hokejovej mlade. Klub fair play Slovenského olympijského výboru (SOV) ocenil tento čin udelením Ceny predsedu SOV.

Svoje uplatnenie našiel Švehla samozrejme aj v reprezentačných výberoch Československa a Slovenska. V drese československej reprezentácie výrazne prispel k zisku olympijského bronzu v roku 1992 v Albertville a v tom istom roku aj ku kovu rovnakého lesku na MS v Prahe a v Bratislave, na ktorých bol vyhlásený za najlepšieho obrancu turnaja. V drese s dvojkrížom na prsiach dosiahol najvýraznejší úspech v roku 2003 v Helsinkách, kde slovenská reprezentácia vybojovala bronz. Celkovo za obe reprezentačné tímy odohral 49 zápasov a na svoje konto si pripísal šesť gólov.

Aktívnu kariéru ukončil Róbert Švehla v roku 2003, ale na hokej nezanevrel. Už v tom istom roku sa stal akcionárom v Dukle Trenčín. V rokoch 2004-2005 pracoval na pozícii viceprezidenta Dukly a v rokoch 2005-2007 bol prezidentom legendárneho trenčianskeho klubu.

V rokoch 2004-2006 bol Róbert Švehla asistentom vtedajšieho reprezentačného trénera Františka Hossu. Slovenská reprezentácia pod ich vedením dosiahla na svetových šampionátoch štvrté miesto v 2004 a piatu priečku v roku 2005. Na ZOH v roku 2006 obsadilo Slovensko na lavičke s asistentom Švehlom piate miesto.

Od roku 2009 je riaditeľom neziskovej organizácie HK Dukla Trenčín. Po VI. Kongrese Slovenského zväzu ľadového hokeja sa v roku 2011 stal členom výkonného výboru a predsedom Komisie mládeže Slovenského SZĽH. Od septembra 2015 do mája 2017 pôsobil Róbert Švehla aj na poste generálneho manažéra hokejových reprezentácií Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…