Hasiči a policajti radia, ako na Silvestra zaobchádzať s pyrotechnikou
TASR
TASR

Hasiči a policajti radia, ako na Silvestra zaobchádzať s pyrotechnikou

Hasičský a záchranný zbor odporúča ľuďom nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, a tiež neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 30. decembra (TASR) - S nadchádzajúcimi silvestrovskými oslavami hasiči a policajti prinášajú odporúčania pre bezpečné používanie zábavnej pyrotechniky.

Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) odporúča ľuďom nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, a tiež neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách. Varuje pred vykonávaním neodborných zásahov, a tiež jej opätovným zapaľovaním v prípade, že nevybuchla.

"Ak zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody," uviedla hovorkyňa HaZZ Zuzana Farkasová. Zapálenú pyrotechniku HaZZ radí nevyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, prípadne požiar zaparkovaných vozidiel. Okrem toho treba zabrániť priamemu kontaktu detí a zvierat s pyrotechnikou.

Polícia SR na sociálnej sieti pripomína, že predovšetkým psy veľmi zle znášajú ohlušujúce explózie. Prosí tiež o ohľaduplnosť k deťom a starším ľuďom, ktorým môžu byť výbuchy nepríjemné.

Policajti odporúčajú používať len pyrotechniku od autorizovaných výrobcov a predajcov, pri ktorej je záruka, že bola testovaná a je schválená na používanie. Pred použitím si treba prečítať návod vrátane poučenia, čo robiť v prípade zlyhania výrobku, prípadne poradiť sa s predavačom, a nepožívať ho iným spôsobom, ako odporúča výrobca.

Podľa polície sa tiež treba pred používaním akejkoľvek pyrotechniky oboznámiť s predpismi o možnom používaní, teda zákonmi, platnými pre celú krajinu, všeobecne záväznými nariadeniami v obciach a mestách.

Farkasová informovala, že každoročne slovenskí hasiči počas Silvestra a Nového roka evidujú výjazdy spôsobené neodborným používaním zábavnej pyrotechniky. "Na prelome rokov 2016 a 2017 vzniklo 18 požiarov, ktoré spôsobila zábavná pyrotechnika. Minulý Silvester počet týchto požiarov klesol na šesť," uviedla. Hasičský a záchranný zbor realizoval tiež preventívne aktivity v školách, kde jeho príslušníci s deťmi hovorili o nebezpečenstve pyrotechniky.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…