Hasiči a policajti radia, ako na Silvestra zaobchádzať s pyrotechnikou
TASR
TASR

Hasiči a policajti radia, ako na Silvestra zaobchádzať s pyrotechnikou

Hasičský a záchranný zbor odporúča ľuďom nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, a tiež neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 30. decembra (TASR) - S nadchádzajúcimi silvestrovskými oslavami hasiči a policajti prinášajú odporúčania pre bezpečné používanie zábavnej pyrotechniky.

Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) odporúča ľuďom nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, a tiež neodpaľovať ju v sklenených fľašiach a iných nádobách. Varuje pred vykonávaním neodborných zásahov, a tiež jej opätovným zapaľovaním v prípade, že nevybuchla.

"Ak zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody," uviedla hovorkyňa HaZZ Zuzana Farkasová. Zapálenú pyrotechniku HaZZ radí nevyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, prípadne požiar zaparkovaných vozidiel. Okrem toho treba zabrániť priamemu kontaktu detí a zvierat s pyrotechnikou.

Polícia SR na sociálnej sieti pripomína, že predovšetkým psy veľmi zle znášajú ohlušujúce explózie. Prosí tiež o ohľaduplnosť k deťom a starším ľuďom, ktorým môžu byť výbuchy nepríjemné.

Policajti odporúčajú používať len pyrotechniku od autorizovaných výrobcov a predajcov, pri ktorej je záruka, že bola testovaná a je schválená na používanie. Pred použitím si treba prečítať návod vrátane poučenia, čo robiť v prípade zlyhania výrobku, prípadne poradiť sa s predavačom, a nepožívať ho iným spôsobom, ako odporúča výrobca.

Podľa polície sa tiež treba pred používaním akejkoľvek pyrotechniky oboznámiť s predpismi o možnom používaní, teda zákonmi, platnými pre celú krajinu, všeobecne záväznými nariadeniami v obciach a mestách.

Farkasová informovala, že každoročne slovenskí hasiči počas Silvestra a Nového roka evidujú výjazdy spôsobené neodborným používaním zábavnej pyrotechniky. "Na prelome rokov 2016 a 2017 vzniklo 18 požiarov, ktoré spôsobila zábavná pyrotechnika. Minulý Silvester počet týchto požiarov klesol na šesť," uviedla. Hasičský a záchranný zbor realizoval tiež preventívne aktivity v školách, kde jeho príslušníci s deťmi hovorili o nebezpečenstve pyrotechniky.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…