Volejbalisti SR sa stretli v Nitre, Kravárik: Prišli sme po postup
TASR
TASR

Volejbalisti SR sa stretli v Nitre, Kravárik: Prišli sme po postup

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Erika Ďurčová

Nitra 26. decembra (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti v stredu na 2. sviatok vianočný začali v Nitre prípravu na blížiaci sa januárový záver kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2019. Trénerovi SR Andrejovi Kravárikovi sa v súlade s plánom hlásilo napoludnie 11 hráčov.

"Tomáš Kriško príde z Argentíny dnes v noci, Emo Kohút s Marcelom Luxom, ktorých v piatok večer čaká vzájomný súboj v poľskej PlusLige, sa pripoja k družstvu v sobotu pred prípravnými stretnutiami v Rakúsku," povedal športový riaditeľ Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko pre oficiálny web SVF a doplnil: "Julo Firkaľ sa zapojí do prípravy v stredu 2. januára, Samuel Goč s Lukášom Kyjanicom v nedeľu 6. januára, teda po dueli proti Čiernej Hore a pred odletom na Island."

Slovenský tím bude v prípravných stretnutiach proti domácim Rakúšanom (29.-30. decembra o 18.00 h v Steinbrunne) a následne v kvalifikačných súbojoch C-skupiny proti Čiernohorcom (5. januára o 15.30 h v MŠH na Klokočine v Nitre) a Islanďanom (9. januára o 21.00 h SEČ v Kópavogure) bojovať prakticky v identickom zložení ako v augustovej úvodnej časti kvalifikácie. Po stretnutí proti Čiernej Hore a pred súbojom na Islande príde v kádri k trom výmenám: miesto nahrávača Martina Jančuru zaujme Samuel Goč, Tomáša Kriška nahradí Július Firkaľ a blokára Mareka Ludhu Lukáš Kyjanica.

"Na tomto čase, síce sviatočnom, je pozitívne, že chlapci sú dobre pripravení z klubov a v zápasovom rytme. Čas, ktorý máme na prípravu, je dostatočný; súhra by mala byť v poriadku, keďže v tomto zložení sme boli aj v lete," povedal tréner reprezentácie Kravárik a na margo víkendových prípravných zápasov v Rakúsku pokračoval: "Stretli sme sa s nimi aj v auguste pred začiatkom kvalifikácie (v Nitre výhry 3:1 a 3:2, pozn.). Pre nás je dôležité, aby sme nastavili herný model, ktorým sa chceme prezentovať proti Čiernej Hore, aby sme ho na ihrisku dokázali presadiť. Je to, samozrejme, trochu iný súper s inými hráčmi a nás zaujíma predovšetkým Čierna Hora, no aj v Rakúsku chceme oba zápasy vyhrať. Rakúsko ako súpera poznáme, môžeme si dovoliť vyskúšať nejaké možnosti. Či zapojíme do prvého prípravného duelu aj Kohúta s Luxom, je otázne, s realizačným tímom sa v tejto veci ešte rozhodneme."

Po Novom roku už Slovákov čakajú kvalifikačné duely. "Na prelome rokov budú mať chlapci členené dva dni voľna, pôjdu k rodinám, potom sa opäť stretneme 2. januára a budeme sa už naplno venovať kľúčovému zápasu proti Čiernej Hore. Keď sa pozrieme na iné kvalifikačné skupiny, je to v nich podobné, celkom zamotané, to nás však nemusí trápiť. Pre nás je to podobná situácia ako predvlani v kvalifikácii, keď sme prehrali jeden zápas proti Lotyšsku a napokon sme vybojovali priamy postup na šampionát. Teraz sme na 2. priečke, ale situáciu máme v rukách a spravíme všetko pre splnenie cieľa - priamy postup na majstrovstvá Európy," uviedol Kravárik.

Tri výhry a jednu prehru aktuálne majú na konte aj Čiernohorci, na čele "céčka" sú pred Slovákmi o jeden bod. Slovenskí reprezentanti v auguste v Nitre bez straty setu zdolali Islanďanov aj Moldavcov, v čiernohorskom Bare prehrali 0:3, no po výhre 3:1 v Kišiňove majú postupové karty vo svojich rukách - ak v januári vybojujú dve víťazstvá, na šampionát preniknú z 1. priečky.

Domáce stretnutie SR proti Čiernej Hore odvysiela Digi Sport, prenosy z kvalifikácie prinesie tiež internetová televízia laola1.tv. Vstupenky na zápas proti Čiernej Hore si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal, predzápasová šou s bohatým programom aj pre najmenších sa na Klokočine začne o 14.00 h.

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú teda o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.

Nominácia SR na zápasy proti Čiernej Hore (5. 1. o 15.30 h v Nitre) a Islandu (9. 1. o 21.00 h SEČ v Kópavogure) v C-skupine kvalifikácie ME 2019 a prípravné zápasy proti Rakúsku (29. a 30. 12. o 18.00 h v Steinbrunne):

Nahrávači: Juraj Zaťko (TJ Spartak Myjava), Martin Jančura (VK Prievidza), Samuel Goč (COP Trenčín)

Smečiari: Tomáš Kriško (UNTreF Vóley/Arg.), Matej Paták (Chaumont VB 52 Haute-Marne/Fr.), Marcel Lux (Indykpol AZS Olsztyn/Poľ.), Jakub Ihnát (VK Prievidza), Július Firkaľ (Tokat Belediye Plevne/Tur.)

Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Šimon Krajčovič (VK Lvi Praha/ČR), Marek Ludha, Filip Mačuha (obaja VK Prievidza), Lukáš Kyjanica (COP Trenčín)

Univerzáli: Peter Michalovič (Nantes Rezé Métropole Volley/Fr.), Peter Mlynarčík (VK Prievidza)

Liberá: Matej Kubš (VK Spartak UJS Komárno), Marián Vitko (TJ Spartak Myjava)

Realizačný tím:

Tréner: Andrej Kravárik

Team manager: Ján Uhlárik

Asistenti trénera: Martin Pipa, Roman Kašša

Fyzioterapeut: Tomasz Rusin

Kondičný tréner: Miroslav Vavák

Štatistik: Daniel Bruch

Tabuľka C-skupiny:

1. Čierna Hora 4 3 1 11:3 10

2. SLOVENSKO 4 3 1 9:4 9

3. Moldavsko 4 2 2 7:8 5

4. Island 4 0 4 0:12 0

Zostávajúci program C-skupiny kvalifikácie:

sobota 5. 1.: Slovensko - Čierna Hora (Nitra, 15.30) - rozhodujú Ilaria Vagniová (Tal.) a Stephan Grieder (Švaj.)

nedeľa 6. 1.: Moldavsko - Island (Kišiňov, 16.00 h SEČ)

streda 9. 1.: Čierna Hora - Moldavsko (Budva, 20.15), Island - Slovensko (Kópavogur, 21.00 h SEČ) - rozhodujú Veronica Papadopolová (Tal.) a Ellen Mari Burheimová (Nór.)

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…