Internet denne používa až 60 % Slovákov
TASR
TASR

Internet denne používa až 60 % Slovákov

Internet hýbe svetom a svojich fanúšikov si čoraz viac získava aj z radov tých skôr narodených.

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava 31. júla (TASR) - Internet hýbe svetom a svojich fanúšikov si čoraz viac získava aj z radov tých skôr narodených. Najviac sa využíva na posielanie a prijímanie emailov, vyhľadávanie informácií o tovaroch a službách, ale aj na čítanie novín, telefonovanie či používanie sociálnych sietí. Menej sa však využíva napríklad na dohodnutie si termínu u lekára.

Minimálne jedenkrát do týždňa sa k internetu pripájajú takmer tri štvrtiny Slovákov a až 60 % z nich si k nemu sadá denne. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ (Eurostatu). Slováci využívajú internet dokonca o niečo častejšie ako priemerní Európania. V únii totiž aspoň raz do týždňa použije internet 70 % obyvateľov, denne 59 %.

Ak na "nete", tak najmä kvôli posielaniu a prijímaniu emailov. Až 70 % Slovákov si totiž zapína internet práve z tohto dôvodu. Približne 58 % zvykne surfovať na webe aj s cieľom získania informácií o tovaroch alebo službách. V prípade posielania emailov či už svojim príbuzným, priateľom alebo obchodným partnerom sú Slováci aktívnejší ako priemerní Európania (65 %). Naopak, vo vyhľadávaní informácií o tovaroch a službách za údajom z EÚ (62 %) mierne Slovensko zaostáva.

Takmer polovica Slovákov si sadá k internetu z dôvodu čítania a sťahovania online článkov a správ, telefonovania a uskutočňovania video hovorov, ale aj využívania sociálnych sietí. Vo všetkých troch spomenutých oblastiach sa nám navyše priemerní Európania pozerajú na chrbát. Neprehliadnuteľný rozdiel je najmä v prípade telefonovania a video hovorov, nakoľko internet na ne využíva iba štvrtina obyvateľov EÚ. V roku 2012 si nejaký tovar prostredníctvom internetu kúpilo 45 % Slovákov.

Až štyria z desiatich Slovákov využívajú službu internet banking. Svoje peniaze tak spravujú online v rovnakej miere ako obyvatelia únie. Internet banking je dnes v rámci bankových služieb považovaný za absolútny štandard. Klientom nielen šetrí čas a finančné prostriedky, ale je aj významným komunikačným kanálom medzi nimi a bankou. Možno si vďaka nemu skontrolovať zostatok na účte, zaplatiť faktúry, poslať peniaze príbuzným, spravovať platobné karty, uskutočňovať potrebné zmeny na účte, ale taktiež si založiť aj termínovaný vklad, či dokonca investovať do podielových fondov. Aj iné finančné inštitúcie využívajú internet ako dôležitý doplnkový predajný kanál. Aktuálnym dovolenkovým hitom je napríklad online cestovné poistenie.

TASR informovala Eva Sádovská z Poštovej banky.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…