Internet denne používa až 60 % Slovákov
TASR
TASR

Internet denne používa až 60 % Slovákov

Internet hýbe svetom a svojich fanúšikov si čoraz viac získava aj z radov tých skôr narodených.

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský

Bratislava 31. júla (TASR) - Internet hýbe svetom a svojich fanúšikov si čoraz viac získava aj z radov tých skôr narodených. Najviac sa využíva na posielanie a prijímanie emailov, vyhľadávanie informácií o tovaroch a službách, ale aj na čítanie novín, telefonovanie či používanie sociálnych sietí. Menej sa však využíva napríklad na dohodnutie si termínu u lekára.

Minimálne jedenkrát do týždňa sa k internetu pripájajú takmer tri štvrtiny Slovákov a až 60 % z nich si k nemu sadá denne. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ (Eurostatu). Slováci využívajú internet dokonca o niečo častejšie ako priemerní Európania. V únii totiž aspoň raz do týždňa použije internet 70 % obyvateľov, denne 59 %.

Ak na "nete", tak najmä kvôli posielaniu a prijímaniu emailov. Až 70 % Slovákov si totiž zapína internet práve z tohto dôvodu. Približne 58 % zvykne surfovať na webe aj s cieľom získania informácií o tovaroch alebo službách. V prípade posielania emailov či už svojim príbuzným, priateľom alebo obchodným partnerom sú Slováci aktívnejší ako priemerní Európania (65 %). Naopak, vo vyhľadávaní informácií o tovaroch a službách za údajom z EÚ (62 %) mierne Slovensko zaostáva.

Takmer polovica Slovákov si sadá k internetu z dôvodu čítania a sťahovania online článkov a správ, telefonovania a uskutočňovania video hovorov, ale aj využívania sociálnych sietí. Vo všetkých troch spomenutých oblastiach sa nám navyše priemerní Európania pozerajú na chrbát. Neprehliadnuteľný rozdiel je najmä v prípade telefonovania a video hovorov, nakoľko internet na ne využíva iba štvrtina obyvateľov EÚ. V roku 2012 si nejaký tovar prostredníctvom internetu kúpilo 45 % Slovákov.

Až štyria z desiatich Slovákov využívajú službu internet banking. Svoje peniaze tak spravujú online v rovnakej miere ako obyvatelia únie. Internet banking je dnes v rámci bankových služieb považovaný za absolútny štandard. Klientom nielen šetrí čas a finančné prostriedky, ale je aj významným komunikačným kanálom medzi nimi a bankou. Možno si vďaka nemu skontrolovať zostatok na účte, zaplatiť faktúry, poslať peniaze príbuzným, spravovať platobné karty, uskutočňovať potrebné zmeny na účte, ale taktiež si založiť aj termínovaný vklad, či dokonca investovať do podielových fondov. Aj iné finančné inštitúcie využívajú internet ako dôležitý doplnkový predajný kanál. Aktuálnym dovolenkovým hitom je napríklad online cestovné poistenie.

TASR informovala Eva Sádovská z Poštovej banky.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…