Nedávajte zvieratám jedlá zo štedrovečerného stola, radí odborníčka
TASR
TASR

Nedávajte zvieratám jedlá zo štedrovečerného stola, radí odborníčka

Pre zvieratá je najlepším darčekom nejaká pochúťka, niečo, čo obľubujú a čo nemôžu dostávať stále, ale malo by ísť o jedlo určené práve pre zvieratá.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Košice 23. decembra (TASR) – Na Štedrý večer chcú zvyčajne ľudia potešiť niečím špeciálnym aj svojich štvornohých miláčikov. Pri výbere maškŕt pre domáce zvieratá však musia byť opatrní, aby im nespôsobili zdravotné problémy.

Pre zvieratá je najlepším darčekom nejaká pochúťka, niečo, čo obľubujú a čo nemôžu dostávať stále, ale malo by ísť o jedlo určené práve pre zvieratá. Riziká súvisiace s nevhodným stravovaním domácich miláčikov objasnila prednostka Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Alexandra Trbolová.

"Psom by sa nemali podávať žiadne potraviny a jedlá zo štedrovečerného stola, pretože môžu u psíka spôsobiť problémy s gastrointestinálnym traktom - hnačky, vracania, ale aj pankreatitídy. Počas sviatkov sa na chirurgickom pracovisku najčastejšie stretávame s autoúrazmi, ale tiež s ochoreniami gastrointestinálneho traktu (hnačky, vracania) či s poraneniami po napadnutí iným psom alebo diviakom, ale tiež s ochoreniami močových ciest," uviedla.

Ako ďalej informovala hovorkyňa UVLF Mária Rusnáková, po vianočných sviatkoch majú veterinári viac práce práve v dôsledku problémov tráviaceho traktu spôsobených buď nadmernou konzumáciou, alebo konzumáciou nevhodných potravín. Pre zvieratá je nevhodná najmä ľudská strava, aj keď im často chutí. Najvhodnejšou potravou pre psy a mačky sú granule.

Skladba stravy zvierat sa dá spestriť rôznymi pochúťkami, ktoré ale nie sú určené na dlhodobú konzumáciu, a ktoré ponúkajú špecializované predajne s chovateľskými potrebami.

V prípade zdravotných problémov zvierat spôsobených skladbou alebo množstvom potravy je potrebné navštíviť veterinárneho lekára.

"Na pracovisku každého oddelenia Univerzitnej veterinárnej nemocnice v Košiciach je prítomný jeden lekár v pohotovosti od 15.30 do 20.00 h a od 20.00 do 8.00 h druhého dňa. Cez víkend a počas sviatkov sa služba strieda v 12–hodinových službách, to znamená, že prítomný je jeden lekár od 8.00 do 20.00 h a potom druhý od 20.00 do 8.00 h druhého dňa," priblížila prednostka Trbolová.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…