Prezident A. Kiska opäť rozdelil svoj plat desiatim rodinám v núdzi
TASR
TASR

Prezident A. Kiska opäť rozdelil svoj plat desiatim rodinám v núdzi

Prezident poslal časť platu päťčlennej rodine, z ktorej dve deti majú vážne zdravotné problémy. Jedno má svalovú atrofiu, je napojené na dýchací prístroj a potrebuje neustálu starostlivosť.

Andrej Kiska, archívna snímka. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 20. decembra (TASR) - Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z novembrového platu prezidenta 492,30 eura. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

"Príspevok pomôže matke s trojročnou dcérou bez domova, ktoré momentálne žijú v útulku. Otec dieťaťa je takisto bez domova a rodine finančne neprispieva. Bez pomoci sa matka s dcérou nemajú šancu vrátiť do života," konkretizoval Lipták. Adresátkou pomoci je podľa jeho slov aj matka štyroch detí, samoživiteľka, ktorá sa dokázala zamestnať napriek častým zdravotným problémom detí.

Prezident poslal časť platu päťčlennej rodine, z ktorej dve deti majú vážne zdravotné problémy. Jedno má svalovú atrofiu, je napojené na dýchací prístroj a potrebuje neustálu starostlivosť. Druhé dieťa má vývojovú poruchu.

Kiska finančne prispel aj onkologickej pacientke, ktorej pred rokom zomrel manžel na infarkt v spánku a pred niekoľkými rokmi zomrel na onkologické ochorenie malý vnúčik. Žije z vdovského dôchodku, bez pomoci dcéry by nemala dostatok financií ani na lieky.

Časť novembrového platu prezidenta SR využije aj rodina muža so zhubným nádorom na mozgu. O muža sa stará manželka, majú dve školopovinné deti a rodina žije vo finančnej tiesni.

Adresátkou pomoci je tiež matka, ktorá žije sama so synom, keďže otec je dlhodobo vo výkone trestu. Matka sa plnohodnotne venuje synovi, hoci ako upratovačka pracovala aj v troch zamestnaniach. Pre zdravotné problémy jej lekár odporučil ísť na invalidný dôchodok a aktuálne je po ročnej práceneschopnosti.

Prezident prispel aj invalidnej dôchodkyni trpiacej svalovou dystrofiou odkázanej na pohyb na vozíku a pomoc osobných asistentiek. "Napriek tomu je veľmi aktívna a pomáha aj v rámci dobrovoľníckej činnosti. Žije s 90-ročným otcom, ktorý takisto potrebuje čiastočnú pomoc. Finančný príspevok poslúži na zaobstaranie špeciálneho zdviháka, ktorý sa používa pri cestovaní," ozrejmil Lipták s tým, že zvyšnú časť platu rozdelil prezident medzi rodiny onkologických pacientov s vážnymi zdravotnými aj finančnými problémami.

Adresátov pomoci vybral prezident na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. "Takýto postup uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo," uzavrel Lipták.

Už ste čítali?

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…