Prezident A. Kiska opäť rozdelil svoj plat desiatim rodinám v núdzi
TASR
TASR

Prezident A. Kiska opäť rozdelil svoj plat desiatim rodinám v núdzi

Prezident poslal časť platu päťčlennej rodine, z ktorej dve deti majú vážne zdravotné problémy. Jedno má svalovú atrofiu, je napojené na dýchací prístroj a potrebuje neustálu starostlivosť.

Andrej Kiska, archívna snímka. — Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 20. decembra (TASR) - Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z novembrového platu prezidenta 492,30 eura. TASR o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

"Príspevok pomôže matke s trojročnou dcérou bez domova, ktoré momentálne žijú v útulku. Otec dieťaťa je takisto bez domova a rodine finančne neprispieva. Bez pomoci sa matka s dcérou nemajú šancu vrátiť do života," konkretizoval Lipták. Adresátkou pomoci je podľa jeho slov aj matka štyroch detí, samoživiteľka, ktorá sa dokázala zamestnať napriek častým zdravotným problémom detí.

Prezident poslal časť platu päťčlennej rodine, z ktorej dve deti majú vážne zdravotné problémy. Jedno má svalovú atrofiu, je napojené na dýchací prístroj a potrebuje neustálu starostlivosť. Druhé dieťa má vývojovú poruchu.

Kiska finančne prispel aj onkologickej pacientke, ktorej pred rokom zomrel manžel na infarkt v spánku a pred niekoľkými rokmi zomrel na onkologické ochorenie malý vnúčik. Žije z vdovského dôchodku, bez pomoci dcéry by nemala dostatok financií ani na lieky.

Časť novembrového platu prezidenta SR využije aj rodina muža so zhubným nádorom na mozgu. O muža sa stará manželka, majú dve školopovinné deti a rodina žije vo finančnej tiesni.

Adresátkou pomoci je tiež matka, ktorá žije sama so synom, keďže otec je dlhodobo vo výkone trestu. Matka sa plnohodnotne venuje synovi, hoci ako upratovačka pracovala aj v troch zamestnaniach. Pre zdravotné problémy jej lekár odporučil ísť na invalidný dôchodok a aktuálne je po ročnej práceneschopnosti.

Prezident prispel aj invalidnej dôchodkyni trpiacej svalovou dystrofiou odkázanej na pohyb na vozíku a pomoc osobných asistentiek. "Napriek tomu je veľmi aktívna a pomáha aj v rámci dobrovoľníckej činnosti. Žije s 90-ročným otcom, ktorý takisto potrebuje čiastočnú pomoc. Finančný príspevok poslúži na zaobstaranie špeciálneho zdviháka, ktorý sa používa pri cestovaní," ozrejmil Lipták s tým, že zvyšnú časť platu rozdelil prezident medzi rodiny onkologických pacientov s vážnymi zdravotnými aj finančnými problémami.

Adresátov pomoci vybral prezident na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. "Takýto postup uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo," uzavrel Lipták.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…