V Charitnom dome sv. Alžbety hostili ľudí bez domova kapustnicou
TASR
TASR

V Charitnom dome sv. Alžbety hostili ľudí bez domova kapustnicou

Kapustnicu servírovali bezdomovcom nový košický primátor Jaroslav Polaček a starostovia niektorých mestských častí.

Vianočné stretnutie pre ľudí bez domova v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach 20. decembra 2018. Na snímke podávanie kapustnice bezdomovcom. — Foto: TASR – František Iván

Košice 20. decembra (TASR) – Predvianočnú kapustnicu vo štvrtok ľuďom bez domova podávali v košickom Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici. Už tradičné stretnutie na konci roka organizovala Arcidiecézna charita Košice (ACHK), podujatie sa začalo svätou omšou, ktorú celebroval arcibiskup Bernard Bober.

"Najprv prichádzame s posolstvom narodenia, teda vianočným posolstvom, medzi týchto ľudí, lebo Kristus prišiel medzi chudobných a venoval sa vo svojom poslaní predovšetkým im," povedal Bober pre TASR. Ide podľa neho aj o posolstvo nádeje, ako aj o výzvu a pozvanie ľudí dobrej vôle spolupracovať na eliminácii chudoby a pomáhať tým, ktorí sú v núdzi.

Kapustnicu servírovali bezdomovcom nový košický primátor Jaroslav Polaček a starostovia niektorých mestských častí. Pridali sa aj poslanci Národnej rady SR Alena Bašistová a Eduard Adamčík.

Na stretnutí rezonovala aj otázka budúcnosti tohto charitatívneho zariadenia s kapacitou 82 ľudí, ktorému hrozí zánik. Budova útulku a nocľahárne, ktorá je celý rok obsadená, nespĺňa viacero noriem, predĺžená lehota na ich odstránenie je do mája budúceho roka. Podľa riaditeľa ACHK Cyrila Korpesia sa priebežne robia úpravy na základe požiadaviek hasičov. "Celý problém je však hlboko v legislatíve, ktorá hovorí, že útulky pre bezdomovcov musia mať vyššie kritériá ako päťhviezdičkové hotely, a ešte zaviedla aj retroaktivitu," povedal novinárom. Naliehavú situáciu by tak podľa neho mali riešiť politici.

"My máme aj stavebné povolenie na výstavbu nového útulku s kapacitou 150 ľudí blízko tohto miesta, ale mali sme problém s bývalým vedením mesta a ďalší problém je ten, že ani jedna výzva z európskych štrukturálnych fondov na Slovensku nepodporila výstavbu takéhoto druhu zariadenia," skonštatoval Korpesio. Pritom práve tieto zdroje by podľa neho mali ísť na účely pomoci chudobným a ľuďom v núdzi.

Nový primátor Polaček prišiel na podujatie aj preto, že chcel spoznať stav a problémy charitného domu. Pri ich riešení prisľúbil súčinnosť mesta. "Arcidiecéza a mesto musia spolupracovať, musíme pomáhať, je to našou úlohou. Viem, že arcidiecéza má v budúcnosti veľké zámery, veľké projekty, a mesto bude súčasťou týchto projektov," povedal pre TASR.

Predvianočné stretnutie sa vo štvrtok konalo aj v útulku pre bezdomovcov Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach pri Košiciach. Kapustnicu servírovali Polaček, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a ďalší hostia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…