V Charitnom dome sv. Alžbety hostili ľudí bez domova kapustnicou
TASR
TASR

V Charitnom dome sv. Alžbety hostili ľudí bez domova kapustnicou

Kapustnicu servírovali bezdomovcom nový košický primátor Jaroslav Polaček a starostovia niektorých mestských častí.

Vianočné stretnutie pre ľudí bez domova v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach 20. decembra 2018. Na snímke podávanie kapustnice bezdomovcom. — Foto: TASR – František Iván

Košice 20. decembra (TASR) – Predvianočnú kapustnicu vo štvrtok ľuďom bez domova podávali v košickom Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici. Už tradičné stretnutie na konci roka organizovala Arcidiecézna charita Košice (ACHK), podujatie sa začalo svätou omšou, ktorú celebroval arcibiskup Bernard Bober.

"Najprv prichádzame s posolstvom narodenia, teda vianočným posolstvom, medzi týchto ľudí, lebo Kristus prišiel medzi chudobných a venoval sa vo svojom poslaní predovšetkým im," povedal Bober pre TASR. Ide podľa neho aj o posolstvo nádeje, ako aj o výzvu a pozvanie ľudí dobrej vôle spolupracovať na eliminácii chudoby a pomáhať tým, ktorí sú v núdzi.

Kapustnicu servírovali bezdomovcom nový košický primátor Jaroslav Polaček a starostovia niektorých mestských častí. Pridali sa aj poslanci Národnej rady SR Alena Bašistová a Eduard Adamčík.

Na stretnutí rezonovala aj otázka budúcnosti tohto charitatívneho zariadenia s kapacitou 82 ľudí, ktorému hrozí zánik. Budova útulku a nocľahárne, ktorá je celý rok obsadená, nespĺňa viacero noriem, predĺžená lehota na ich odstránenie je do mája budúceho roka. Podľa riaditeľa ACHK Cyrila Korpesia sa priebežne robia úpravy na základe požiadaviek hasičov. "Celý problém je však hlboko v legislatíve, ktorá hovorí, že útulky pre bezdomovcov musia mať vyššie kritériá ako päťhviezdičkové hotely, a ešte zaviedla aj retroaktivitu," povedal novinárom. Naliehavú situáciu by tak podľa neho mali riešiť politici.

"My máme aj stavebné povolenie na výstavbu nového útulku s kapacitou 150 ľudí blízko tohto miesta, ale mali sme problém s bývalým vedením mesta a ďalší problém je ten, že ani jedna výzva z európskych štrukturálnych fondov na Slovensku nepodporila výstavbu takéhoto druhu zariadenia," skonštatoval Korpesio. Pritom práve tieto zdroje by podľa neho mali ísť na účely pomoci chudobným a ľuďom v núdzi.

Nový primátor Polaček prišiel na podujatie aj preto, že chcel spoznať stav a problémy charitného domu. Pri ich riešení prisľúbil súčinnosť mesta. "Arcidiecéza a mesto musia spolupracovať, musíme pomáhať, je to našou úlohou. Viem, že arcidiecéza má v budúcnosti veľké zámery, veľké projekty, a mesto bude súčasťou týchto projektov," povedal pre TASR.

Predvianočné stretnutie sa vo štvrtok konalo aj v útulku pre bezdomovcov Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach pri Košiciach. Kapustnicu servírovali Polaček, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a ďalší hostia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…