Nové AUDI Q8 – vlajková loď v radoch SUV
Inzercia
Inzercia

Nové AUDI Q8 – vlajková loď v radoch SUV

Úplne nové SUV Audi Q8 prevzalo platformu svojho väčšieho, trojradového brata Q7.

Spoločnosť Audi dúfa, že rozšíri trh s luxusnými SUV pridaním ďalších áut do tejto kategórie automobilov. Nemecká automobilka tvrdí, že toto SUV predstavuje novší, vyvíjajúci sa dizajnový vzhľad interiéru a exteriéru, ktorý sa stará o zachovanie jadra dizajnu Audi. Nadčasový dizajn Q8 je športovo-luxusnou kombináciou.

Q8 je vizuálne skôr vysoký päťdverový hatchback než skutočné kupé, ale práve to prináša praktické výhody. Otvorte kufor a dva golfové vaky budú sedieť priečne v nákladovom priestore 605 litrov za zadnými sedadlami. Sklopte sedadlá rovno a Q8 získava 1755 litrov priestoru. Zadné sedadlá sa taktiež posúvajú dopredu a dozadu, aby optimalizovali priestor na nosenie batožiny alebo miesto na nohy spolujazdca.

Exteriér

Štýl Q8 má výraznejšiu osemuholníkovú mriežku s hlbokými prívodmi vzduchu umiestnenými pod nárazníkom. Dokonca aj zadná časť auta je úplne iná; zadné okno Q8 má ostrejší uhol ako Q7. Dvere Q8 majú hlboké obrysy narozdiel od vzhľadu Q7. Výraznejšie oblúky kolies, zadný strešný stĺp a niektoré zadné prvky štýlu vyvolajú dojem pôvodného Quattro Coupe, klasického športového automobilu vyrobeného v rokoch 1983 až 1986.

Foto: RAI INTERNACIONAL

Interiér

Dramatická palubná doska ďalšej generácie zdieľa svoj vzhľad s inými nadchádzajúcimi modelmi v roku 2019 - Audi A8 a A6 sedanmi. Tieto sa vyznačujú dvojicou dotykových obrazoviek, ktoré dominujú na stredovej konzole. Kabína Q8 sa vyznačuje rovnakým high-tech minimalizmom ako A8 – veľa čistých povrchov, pričom obrazovky majú prednosť pred tlačidlami.

Foto: RAI - INTERNACIONAL

Horná obrazovka s rozmermi 10,1 palca sa používa na ovládanie informačných a navigačných systémov multimediálneho rozhrania (MMI). Nižšie je to prispôsobiteľná 8,6-palcová dotyková obrazovka pre ovládanie klimatizácie a ďalšie komfortné funkcie.

Dotykový displej v strede palubnej dosky ovláda funkcie informačného a navigačného systému; pod ním v stredovej konzole je 8,6-palcová dotyková obrazovka pre systém HVAC, ďalšie ovládacie prvky komfortu a textové vstupy. Pred vodičom je 12,3-palcová obrazovka TFT, ktorá je stredobodom Audi Virtual Cockpit

Obrazovky reagujú pulzujúcimi vibráciami na potvrdenie výberu vodiča. Používatelia si môžu vytvárať skratky na obrazovke a presúvať aplikácie takmer rovnako, ako na smartfóne. Spoločnosť Audi tvrdí, že systém dokáže rozpoznať hlasové príkazy a prirodzené jazykové požiadavky, napríklad "mám hlad" a potom navrhuje napríklad možnosti blízkej reštaurácie.

Modely s vyššou výbavou majú tiež farebný head-up displej na zobrazenie informácií v zornom poli vodiča. Kompatibilita Android Auto a Apple CarPlay sú štandardné.

Čo ju poháňa

Model Q8 je vybavený turbodúchadlom preplňovaným motorom V6 o výkone 335 konských síl s objemom valcov 3,0 litra a prídavným hybridným 48-voltovým systémom. Tento elektrický pomocník umožňuje vozidlu SUV ísť krátkodobo len pri výkone batérie - obvykle pri štarte alebo pri veľmi nízkych rýchlostiach. Tento systém sa bude používať aj v ďalších modeloch Audi, vrátane modelu A8 (2019). Audi tvrdí, že Q8 môže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy.

Model Q8 má štandardný pohon všetkých kolies Quattro. Ak je potrebná ďalšia trakcia, SUV smeruje napájanie na nápravu tam, kde je to potrebné. Adaptívne odpruženie je štandardom, čo umožňuje vodičovi vybrať si z režimov jazdy pre rôzne terény.

Štvorkolesový náhon je prepínateľný. Základné disky v Európe sú 19-palcová zliatina. Ale modely so špecifikáciou S-Line budú mať voľbu dvoch paketov - Premium Plus a Prestige. Model Q8 tu už je vybavený 21-palcovými kolesami, s možnosťou 22 palcových.

Bezpečnosť & Driver Assist systémy

Model Q8 ponúka celú radu pokročilých funkcií bezpečnosti a asistencie vodiča, vrátane výstrahy pred nárazom, automatického núdzového brzdenia s detekciou chodcov, detektor slepých bodov, výstrahu pred premávkou zozadu, systém rozpoznávania dopravných značiek a adaptívneho tempomatu.

Foto: RAI- INTERNACIONAL

Model Q8 je rozšírením rady SUV Audi, podobne ako to robia BMW, Mercedes-Benz alebo dokonca i Škoda za posledné roky. Štýlové sedadlá pre piatich cestujúcich môžu osloviť kupujúcich, ktorí hľadajú prémiové SUV, ale nepotrebujú sedem sedadiel Q7.

Charakter nového Audi Q8 vystihujú tieto vlastnosti:

  • Veľkosť – znázorňujúca jeho silu.
  • Coupé - tvar karosérie, ktorý mu dodáva športový vzhľad.
  • Luxusný interiér - prezentuje inovácie novej generácie Audi.
  • Technológie - špičkové systémy sa postarajú o doteraz najpohodlnejšiu jazdu.

Ak zvažujete kúpu tohto auta, tak túto novinku si môžete už teraz prenajať a vyskúšať v autopožičovni RAI INTERNACIONAL.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…