Dobré noviny
Chorvátsko zvyšuje kvóty pre pracovníkov z krajín mimo EÚ
TASR
TASR

Chorvátsko zvyšuje kvóty pre pracovníkov z krajín mimo EÚ

Ilustračné  foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Domáce firmy v poslednom čase zvyšovali tlak na vládu, aby zvýšila kvóty na zamestnávanie ľudí zo zahraničia. Poukazovali na to, že mnohé podniky nedokážu nájsť dostatok kvalifikovaných zamestnancov.

Záhreb 20. decembra (TASR) - Chorvátsko sa rozhodlo zvýšiť na budúci rok počet licencií pre pracovníkov z krajín mimo Európskej únie. Cieľom je podobne ako v mnohých iných krajinách pomôcť firmám riešiť nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, najmä v oblasti stavebníctva a cestovného ruchu.

"Naším cieľom je zamestnávať najmä domácu pracovnú silu, ale ak to nie je možné, otvoríme cestu na získanie ľudí zo zahraničia," povedal minister práce Marko Pavič, ktorého citovala agentúra Reuters. Celkový počet licencií pre zahraničných pracovníkov z krajín mimo Európskej únie zvýšila chorvátska vláda pre rok 2019 na 65.100 z 38.769 platných pre rok 2018.

Domáce firmy v poslednom čase zvyšovali tlak na vládu, aby zvýšila kvóty na zamestnávanie ľudí zo zahraničia. Poukazovali na to, že mnohé podniky nedokážu nájsť dostatok kvalifikovaných zamestnancov. Ide najmä o firmy v cestovnom ruchu a stavebníctve, ale aj v maloobchode, doprave a vo výrobnom sektore. Zvlášť citlivý je sektor cestovného ruchu. Chorvátska ekonomika rastie takmer 3-percentným tempom ročne, pričom cestovný ruch sa na ekonomickej aktivite podieľa približne 20 %.

Viacerí analytici ale upozorňujú, že Chorvátsko nepatrí k najatraktívnejším destináciám v porovnaní s ďalšími európskymi krajinami. Navyše, situáciu mu komplikuje aj fakt, že blízko sú Rakúsko a Nemecko, ktoré záujemcov o prácu z balkánskych krajín mimo EÚ lákajú omnoho viac.

Priemerná mesačná mzda v Chorvátsku dosiahla v septembri 6195 kún (835 eur). Miera nezamestnanosti za október predstavovala 9,1 %, čo je vzhľadom na nedostatok pracovníkov vo firmách podľa analytikov relatívne vysoká úroveň.

Už ste čítali?