Dobré noviny
Chod očnej kliniky v Petržalke je zabezpečený v plnom rozsahu
TASR
TASR

Chod očnej kliniky v Petržalke je zabezpečený v plnom rozsahu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Po prípadnom odchode lekárov nastúpia od 1. januára 2019 ďalší piati atestovaní lekári na plný úväzok, teda so štyrmi zostávajúcimi by mal byť chod kliniky zabezpečený v plnom rozsahu.

Bratislava 19. decembra (TASR) – Chod očnej kliniky v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke by mal byť zabezpečený v plnom rozsahu aj po prípadnom odchode ôsmich lekárov, ktorí podali pre dianie na klinike hromadnú výpoveď. Pre TASR to deklarovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú klinika patrí.

Ako priblížila, riaditeľka UNB Renáta Vandriaková sa stretla s vedením kliniky, ako aj s ôsmimi lekármi. "Situáciu sme analyzovali a vedenie kliniky, ako aj vedenie nemocnice, deklarovali plné zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Na prvom mieste je pre nás pacient a aj po prípadnom odchode týchto lekárov bude o všetkých pacientov riadne postarané," priblížila Kliská.

Vysvetlila, že po prípadnom odchode lekárov nastúpia od 1. januára 2019 ďalší piati atestovaní lekári na plný úväzok, teda so štyrmi zostávajúcimi by mal byť chod kliniky "zabezpečený v plnom rozsahu". Kliská tiež zdôraznila, že títo ôsmi zamestnanci sú z 20 lekárov zamestnaných na očnej klinike na úväzok v úhrne 5,2. "To znamená, že nie všetci lekári, ktorí podali hromadnú výpoveď, sú zamestnaní na plný úväzok. Pre predstavu – zostávajúci lekári pokrývajú 90 percent výkonov na uvedenej klinike," dodala.

Situáciu dlhodobo sleduje aj ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), ktorá si "na dennej báze vyžaduje informácie od vedenia nemocnice". So zástupcami oboch strán sa aj stretla. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej je "cieľom vyriešenie situácie tak, aby to pacient nepocítil pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti".

Eliášová pripomenula, že riešenie interpersonálnych problémov je podľa ministerstva v kompetencii a na zodpovednosti manažmentu konkrétnej nemocnice. "Nakoľko sa UNB skladá z komplexu viacerých zdravotníckych zariadení, v prípade nevyhnutnej potreby si vie vypomôcť aj ďalšími pracoviskami," dodala Eliášová.

Napriek tomu sa však odchádzajúci lekári rozhodli v utorok (18.12.) zaslať ministerke otvorený list. V ňom sa na šéfku rezortu zdravotníctva obrátili "s prosbou o riešenie situácie". Svoju výpoveď v ňom označili ako "zúfalý akt". Chceli ostať rozvíjať očnú kliniku a poskytovať liečbu na najvyššej úrovni, no podľa ich vyjadrenia to pod súčasným vedením "nie je možné". Preto Kalavskú vyzvali o vypísanie transparentného výberového konania na posty vedenia kliniky.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?