Dobré noviny
Mnohé startupy zabrzdí legislatíva, problému sa venujú študenti práva
TASR
TASR

Mnohé startupy zabrzdí legislatíva, problému sa venujú študenti práva

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Podstata startupov je v tom, že na trh prinášajú konkrétnu inováciu a tú je potrebné z právneho hľadiska ochrániť, uviedla Darina Parobeková z advokátskej kancelárie.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Mnohé slovenské startupy podľa právnikov svojou myšlienkou často predbehnú existujúcu legislatívu. Študenti riešia podobné scenáre v rámci projektu Právnej kliniky, ktorý vytvorila Právnická fakulta Univerzity Komenského (UK) v spolupráci s Alexandrou Andhov, Matejom Kačaljakom a advokátskou kanceláriou Ružička and partners.

"Podstata startupov je v tom, že na trh prinášajú konkrétnu inováciu a tú je potrebné z právneho hľadiska ochrániť a tiež dať startupu praktické parametre, aby mohol začať fungovať ako bežná komerčná firma. Veľakrát to nie je jednoduchá cesta," skonštatovala Darina Parobeková z advokátskej kancelárie.

Študentom by mal tento predmet dať možnosť získať praktické skúsenosti z korporátneho práva, z oblasti duševného vlastníctva a daňového práva. "Tým, že získané vedomosti musia ihneď pretaviť do reálnej pomoci startupom, sú nútení problematike dobre porozumieť z praktického hľadiska," dodala Zuzana Illýová, riaditeľka Ústavu klinického právneho vzdelávania z Právnickej fakulty UK.

Právna klinika pre startupy sa v teoretickej časti venovala rôznorodým právnym a čiastočne ekonomickým disciplínam, vrátane obchodného práva, práva duševného vlastníctva, daňového práva, ako aj podnikateľským financiám či obchodnému právu Európskej únie (EÚ). Následne sa študenti stretli s vybranými startupmi, pre ktoré budú pripravovať právne stanoviská k problémom, s ktorými sa reálne začali stretávať. Väčšina prezentovaných firiem spolupracuje s Inkubátorom Vedeckého parku UK v Bratislave.

Už ste čítali?