Dobré noviny
NKÚ: Centrálnymi nákupmi nemocničných lôžok sa ušetrili peniaze
TASR
TASR

NKÚ: Centrálnymi nákupmi nemocničných lôžok sa ušetrili peniaze

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR Marko Erd

Rezort zdravotníctva vo svojom hodnotení skonštatoval úsporu vo výške približne ôsmich miliónov eur.

Bratislava 14. decembra (TASR) – Centrálnymi nákupmi 7200 nemocničných lôžok sa podarilo ušetriť "nemalé" finančné prostriedky. Potvrdil to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý sa zaoberal efektívnosťou nákupov. Podľa jeho metodiky v rámci preverovania prínosu centrálneho nákupu sa pri zákazke v hodnote 28 miliónov eur ušetrilo približne 1,5 milióna eur. Rezort zdravotníctva vo svojom hodnotení skonštatoval úsporu vo výške približne ôsmich miliónov eur.

Napriek rozdielnej metodike kontrolóri konštatujú, že vďaka centrálnemu nákupu sa podarilo ministerstvu ušetriť nemalé verejné prostriedky. "NKÚ na základe príkladov dobrej praxe odporúča vedeniu rezortu, aby do procesu centrálneho obstarávania zapracovalo povinnosť vykonávania benchmarkingu, teda porovnávanie reálne obchodovaných cien na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách ešte pred vyhlásením verejného obstarávania, respektíve pred stanovením predpokladanej hodnoty zákazky. Zároveň by malo ministerstvo zdravotníctva analyzovať požiadavky na nákup materiálu a techniky zo strany jednotlivých nemocničných zariadení," konštatuje NKÚ.

Ministerka Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) takýto záver prijala pozitívne. "Peniaze, ktoré sme ušetrili na nákupoch, budú investované naspäť do zdravotníctva. Vďaka nim kúpime ešte ďalšie lôžka, nemocnice tak dostanú o takmer 1000 lôžok viac, ako sa plánovalo," uviedla s tým, že nové lôžka podľa nej skvalitnia liečbu pacientom a zlepšia podmienky na prácu zdravotníkom.

To, že v niektorých nemocniciach neboli lôžka obmenené aj viac ako 20 rokov, pripomenul generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž. Zdôraznil, že celkovo príde do slovenských nemocníc 8100 postelí. Podľa jeho slov ide "o výraznú obnovu lôžkového fondu, ktorý prispeje k skvalitneniu slovenského zdravotníctva".

Generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana akcentoval, že forma centrálneho obstarávania aj elektronické aukcie, s ktorými rezort od vlaňajška pracuje, sa osvedčili. "NKÚ skonštatoval, že centrálne nákupy sú minimálne o 30 percent efektívnejšie, ako keď si realizovali nemocnice nákupy samostatne," dodal.

Ministerstvo zdravotníctva vysúťažilo dodávateľov nových lôžok pre slovenské nemocnice v júni tohto roka. Proces centrálneho obstarávania, ktorý trval viac ako rok, mal zabezpečiť tisíce nových postelí. Cieľom rezortu bolo vymeniť touto cestou tretinu všetkých postelí. Nové postele sa mali prerozdeliť medzi akciové, príspevkové a rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, štátne podniky v pôsobnosti rezortu a organizácie poskytujúce zdravotnú starostlivosť v pôsobnosti verejného sektora na území SR.

Centrálnym nákupom sa zaoberá aj bratislavský krajský súd. Na ten sa obrátila jedna z firiem, ktorá sa chcela zapojiť do súťaže, ale ministerstvo ju vylúčilo.

Už ste čítali?