Vznikla dohoda o smernici o copyrighte pre televíziu a rozhlas
TASR
TASR

Vznikla dohoda o smernici o copyrighte pre televíziu a rozhlas

Exekutíva EÚ v súvislosti s dohodou spresnila, že nové pravidlá uľahčia európskym prevádzkovateľom televízneho a rozhlasového vysielania sprístupnenie určitých programov v živom vysielaní.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Brusel 13. decembra (TASR) - Európska komisia privítala vo štvrtok správu, že sa v rámci takzvaného trialógu podarilo dospieť k politickej dohode o smernici o autorskom práve, zameranej na uľahčenie cezhraničného prístupu k online televíznym a rozhlasovým obsahom.

K dohode dospeli vyjednávači Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ (členské štáty).

Exekutíva EÚ v súvislosti s dohodou týkajúcou sa televíznych a rozhlasových prenosov spresnila, že nové pravidlá uľahčia európskym prevádzkovateľom televízneho a rozhlasového vysielania sprístupnenie určitých programov v živom vysielaní a zjednodušia distribúciu viacerých rozhlasových a televíznych kanálov prevádzkovateľmi retransmisie.

Podpredseda EK pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip skonštatoval, že táto dohoda priblíži EÚ k fungujúcemu digitálnemu jednotnému trhu. Aktualizované vysielacie pravidlá sú podľa jeho slov iba časťou "väčšej skladačky", nová regulácia však umožní "odomknúť" veľké množstvo obsahu vysielaného cez hranice, čo prinesie prospech pre 41 percent Európanov, ktorí pozerajú televíziu cez internet. V konkrétnych číslach ide o približne 20 miliónov občanov EÚ, ktorí sa narodili v inej krajine Únie, než v ktorej momentálne žijú.

Komisia však upozornila, že ak všeobecne 41 percent Európanov sleduje televíziu cez internet, v prípade mladej generácie ide o oveľa vyššie čísla, keďže až 50 percent Európanov vo veku 15-24 rokov televíziu cez internet sleduje aspoň raz za týždeň. Ďalšie údaje naznačujú, že takmer 20 percent Európanov vo veku 15-45 rokov využíva online vysielanie na sledovanie televíznych seriálov a filmov.

Smernica o autorskom práve zavádza zásadu krajiny pôvodu, ktorá uľahčí udeľovanie licencií na práva na určité programy, ktoré prevádzkovatelia vysielania môžu ponúkať v rámci svojich online služieb. Vysielatelia budú schopní vytvárať rozhlasové programy, televízne spravodajstvo a pokrývať aktuálne udalosti, ako aj plne financované vlastné produkcie, dostupné vo všetkých krajinách EÚ.

Revidovaná smernica ponúka aj mechanizmus uľahčujúci udeľovanie licencií na práva v prípade retransmisie rozhlasových a televíznych programov, ktoré zahŕňajú retransmisiu poskytovanú cez internet za určitých podmienok. Očakáva sa, že aj toto opatrenie prispeje k širšej distribúcii rozhlasových a televíznych kanálov.

Nové pravidlá zabezpečia tiež primeranú odmenu pre držiteľov autorských práv v prípadoch, keď sa ich diela používajú v programoch prenášaných prostredníctvom priameho preberania káblovými televíziami, a poskytnú právnu istotu vysielateľom, ako aj distribútorom zapojeným do vysielacieho procesu.

Politickú dohodu bude musieť v nasledujúcich týždňoch definitívne potvrdiť EP a Rada EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…