Adventný víkend spestrí prehliadka divadiel Trnavského kraja
TASR
TASR

Adventný víkend spestrí prehliadka divadiel Trnavského kraja

Na decembrovej prehliadke sa ako prví predstaví hrnčiarovský divadelný súbor Herci z hrnca hrou z pera dramatika Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Tomáš Halász

Trnava 13. decembra (TASR) – Divadlo Jána Palárika (DJP) v Trnave bude od piatka (14.12.) do nedele (16.12.) dejiskom nultého ročníka Prehliadky divadiel Trnavského kraja. Divákom sa predstavia divadelní nadšenci z Hrnčiaroviec nad Parnou, dva súbory z Dolných Orešian a z Palárikova.

S iniciatívou prišiel Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý otvoril na jar komunikáciu so všetkými divadelnými súbormi v kraji. Podľa riaditeľa odboru kultúry a školstva TTSK Petra Kadlica funguje v kraji niekoľko desiatok divadelných amatérskych súborov. Koncom apríla budúceho roka chce TTSK pripraviť celotýždňovú prehliadku. "V rámci nej sa uskutoční krajské kolo Scénickej žatvy a priestor prezentovať sa budú mať aj ďalšie zoskupenia," povedal pre TASR.

Na decembrovej prehliadke sa ako prví predstaví hrnčiarovský divadelný súbor Herci z hrnca hrou z pera dramatika Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. V sobotu (15.12.) Divadlo Yarmat z Dolných Orešian odohrá inscenáciu Smrteľníci, "veľkohubú scénickú miniatúru o ľuďoch, ktorých možnosti visia prekliato nízko". Organizátori festivalu nezabudli ani na najmladších divákov a do programu posledného dňa festivalu zaradili rozprávku Divadla Animare Silva, taktiež z Dolných Orešian. Festival ukončí v nedeľu divadelný súbor z Palárikova svojim naštudovaním komédie plnej prekvapení Kena Ludwiga Požičajte mi tenora.

"Vystúpia súbory, ktoré tvoria mimo Trnavy a doteraz mali minimálnu možnosť sa v krajskom meste prezentovať. Zámerom prehliadky je tiež predstaviť dva nezávislé profesionálne súbory, každý je úplne iný, aj keď zhodou okolností oba sídlia v Dolných Orešanoch. S radosťou privítame tiež súbor z Palárikova, kde venujú osobitnú pozornosť Jánovi Palárikovi, ktorý je úzko spätý aj s trnavským divadlom," uviedla spoluorganizátorka podujatia Dagmar Bednáriková.

Súčasťou festivalu je aj pracovné stretnutie divadelníkov s predstaviteľmi TTSK a DJP, ktorí budú pripravení odovzdať svoje odborné skúsenosti s fungovaním divadelných súborov a s ich financovaním. "Ako jediné divadlo v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK chceme systematicky poskytovať priestor divadelným súborom z okolia pre vzájomnú inšpiráciu a pripravovaná prehliadka s pracovným stretnutím je jedným z prvých krokov," uviedla riaditeľka DJP Zuzana Šajgalíková.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…