Lubyová: Štyri školy už využili na obnovu internátov 100 % prostriedkov
TASR
TASR

Lubyová: Štyri školy už využili na obnovu internátov 100 % prostriedkov

Tento rok bolo na rekonštrukciu internátov verejných vysokých škôl vyčlenených 20 miliónov eur a začala sa tak najrozsiahlejšia rekonštrukcia ubytovacích zariadení v histórii krajiny.

Na archívnej snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Bratislava 12. decembra (TASR) – Viaceré školy dosiahli pri rekonštrukcii internátov v tomto roku pokrok. Z 20 miliónov eur, ktoré sú určené na obnovu vysokoškolských domovov, sa štyrom školám podarilo preinvestovať 100 percent pridelených prostriedkov. Uviedla to počas kontrolného dňa v priestoroch Študentského domova Slovenskej technickej univerzity (STU) Mladá Garda v Bratislave ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).

Ide o Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Akadémiu umení v Banskej Bystrici a Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

"Ostatné školy sa hýbu podľa toho, ako sa im darí realizovať verejné obstarávania, ako sa im darí zlaďovať vlastné prostriedky s tými, ktoré dostali. Ale je tu významný progres," povedala Lubyová. Ako doplnila, v roku 2019 je na tento zámer rezervovaných ďalších 30 miliónov eur.

"Každý rektor si stanovil nejaký plán rekonštrukcie, štát sa zaviazal poskytnúť 50-miliónový balík. Rektori sa dohodli na distribučnom kľúči, pre STU je to 8,6 milióna eur," povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Poznamenal, že doteraz boli pre univerzitu prevedené štyri milióny eur, z nich dva milióny už boli minuté, pričom konkrétne na objekt Študentského domova Mladá Garda išlo podľa jeho slov 600.000 eur. Kažimír pripomenul, že financie môžu univerzity získať aj prostredníctvom EPC projektov, cieľom ktorých je zvýšiť energetickú efektívnosť budov.

Kažimír potvrdil, že univerzity na seba nebudú musieť čakať, kým finančné prostriedky vyčerpajú všetky. "Ak napríklad pán rektor STU bude signalizovať, že je pripravený preinvestovať ďalšie financie, tak ich dostane," povedal Kažimír. Lubyová doplnila, že z 20 miliónov eur bolo k 8. novembru preinvestovaných zatiaľ 27 percent prostriedkov. "Nie je to také jednoduché, školy musia zachovať technologické postupy, musia robiť verejné obstarávania, ale to neznamená, že o peniaze prídu. Len ich je potrebné minúť rozumne a v súlade so všetkými predpismi," dodala Lubyová.

Študentský domov Mladá garda na Račianskej ulici v Bratislave je najstarším vysokoškolským internátom STU. Je v ňom ubytovaných 1379 študentov, najmä strojárov a chemikov. "Za osem rokov sme investovali asi 2,4 milióna eur z vlastných prostriedkov na tento internát. Dnes máme otvorenú asi dvojmiliónovú tranžu na stavebné práce, zameraná je do vnútra izieb. Nemá zmysel renovovať izby, keď neurobíte vodovodné rozvody a ďalšiu infraštruktúru. Musí sa to robiť systémovo," povedal rektor STU Robert Redhammer. Ako podotkol, rekonštrukcia izieb prebieha priebežne po chodbách za plnej prevádzky.

Tento rok bolo na rekonštrukciu internátov verejných vysokých škôl vyčlenených 20 miliónov eur a začala sa tak najrozsiahlejšia rekonštrukcia ubytovacích zariadení v histórii krajiny. Ďalších 30 miliónov eur budú môcť využiť univerzity na obnovu študentských domovov v rokoch 2019 a 2020, uviedol ešte v máji premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). 

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…