Košičania zvíťazili nad Nitrou 4:2, Ružomberok porazil Bystricu 2:1

Ešte pred úvodným hvizdom sa v košickom Čermeli spustil dážď a aj preto sa obidve družstvá v prvých desiatich minútach iba oťukávali.

Na snímke radosť hráčov Košíc po prvom góle, ktorý strelil Boris Sekulič (vľavo) Foto: TASR/František Iván

Košice 27. júla (TASR) - Ešte pred úvodným hvizdom sa v košickom Čermeli spustil dážď a aj preto sa obidve družstvá v prvých desiatich minútach iba oťukávali. Domáci pohrozili v 14. minúte, na center z rohového kopu si najvyššie vyskočil obranca Bukata a hlavou tesne minul priestor nitrianskej brány. O sedem minút neskôr sa po peknom prieniku ocitol v stopercentnej šanci Duda, nechal však vyniknúť brankára hostí. Hostia sa dostali k slovu v 25. minúte, Tofiloski si po strele Ivančíka postrážil priestor pri pravej žrdi. Skóre stretnutia otvoril domáci obranca Sekulič, ktorý si nabehol na center Dudu a nohou poslal loptu do siete - 1:0. Nitrania pridali smerom dopredu a výsledkom bol v 40. minúte vyrovnávajúci gól Benčíka, ktorý po rohovom kope prekonal hlavou košického gólmana - 1:1. V závere prvého dejstva zahodili ešte šance domácich Viazanko, Haskič a Duda.

Začiatok druhého polčasu vyšiel Košičanom, ktorí sa v 51. minúte po centri Viazanka z ľavej strany a gólovej hlavičke Pačindu znova dostali do najtesnejšieho vedenia - 2:1. O dve minúty neskôr mohol zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Haskič, loptu na dlhú nohu však poslal iba do padajúceho Chudého. V 56. minúte však našiel Pačinda z ľavej strany prízemnou prihrávkou voľného Viazanka a ten poslal loptu do opustenej brány - 3:1. Hostia vyslali propagačnú strelu na Tofilokého bránu v 68. minúte z kopačky striedajúceho Le Gianga, stav sa však nezmenil. "Žlto-modrí" predovšetkým dobre bránili a podnikali rýchle protiútoky. V 73. minúte sa presadil pred bránou hostí Duda a zvýšil už na 4:1. Nitrania mohli korigovať v 84. minúte, Turčákova strela iba opečiatkovala vrchnú konštrukciu Tofiloského brány. Na opačnej strane o štyri minúty neskôr odpovedal rovnakou mincou Skvašík. Na konečných 2:4 z pohľadu hostí upravil svojim druhým gólom v stretnutí Benčík, keď vymietol ľavý horný roh košickej brány.

MFK Košice - FC Nitra 4:2 (1:1)

Góly: 29. Sekulič, 51. Pačinda, 56. Viazanko, 73. Duda - 40. a 90. Benčík. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Pačinda, Duda - Kolmokov, Kaspřák, Gajdoš, Hala, 1895 divákov

Zostavy a striedania:

MFK Košice: Tofiloski - Tóth, Kavka, Bašista, Sekulič - Šinglár (77. Korijkov), Bukata (58. Skvašík) - Duda, Viazanko, Pačinda (70. Trebuňák) - Haskič

FC Nitra: Chudý - Hala, Kaspřák, Kolmokov, Mičic - Šimončič - Ivančík (65. Le Giang), Šmehyl (57. Turčák), Gajdoš, Silva - Benčík

Hlasy po zápase:

Jaroslav Galko, tréner Košíc: "Šesť gólov v ligovom stretnutí je pekná vizitka ofenzívnych hráčov. Bol to však priemerný duel. Úvod bol z našej strany zbytočne ustráchaný, pokazili sme ľahké lopty a i keď nám viazla kombinácia, tak šance prichádzali. Mali sme dve veľké príležitosti, prišla nervozita, no dali sme gól po štandardke. Myslel som si, že mužstvo sa upokojí, ale naopak súper vyrovnal. Druhý polčas mal rovnaký priebeh a bolo tam veľa nepresností. Využili sme však veľké hrúbky súpera v defenzíve a zaslúžene sme zvíťazili."

Ladislav Šimčo, tréner Nitry: "Myslím si, že sme videli priemerné stretnutie. Pozitívom zápasu bolo, že padlo šesť gólov, žiaľ z toho štyri do našej brány. Máme problémy v defenzíve, dostávame veľmi lacné góly a už tretí zápas sa opakujú chyby."

------------------------

MFK Ružomberok – Dukla Banská 2:1 (1:0)

Góly: 41. Lačný, 75. Almaský – 84. Jurčo. Rozhodoval: Jaška, ŽK: Adamovič, Janec – Nosko, Podstavec, 2621 divákov

Ružomberok: Nikolič – Maslo, Adamovič, Greššák, Janec – Zreľák, Zošák, Nagy (90. Lupták) – Tawamba, Ďubek (90.+ Serečin) – Lačný (61. Almaský)

Banská Bystrica: Rodinger – Podstavek, Nosko, Teixeira – Faško, Turňa, Brašeň, Považanec (75. Chrien), Ľupták (83. Savič) - Jurčo, Peňaška (80. Šovčík)

Ružomberok 27. júla (TASR) - Liptáci na "vojakov" vyrukovali aj s dvoma čerstvými posilami, ktorých príchody dotiahli vo štvrtok – so svojím bývalým hráčom útočníkom Milošom Lačným, ktorý naposledy pôsobil v Bielorusku a ľavým obrancom Michalom Janecom (prišiel na hosťovanie z Liberca). V stredoslovenskom derby prví pohrozili hostia, v 11. minúte nebezpečne ružomberskej obrane zavaril Brašeň. V 16. minúte na opačnej strane bránu Dukly zblízka z prvej prestrelil Lačný, po Zošákovom prieniku. V 33. minúte Brašeň dlhým pasom našiel pred bránkou MFK nabiehajúceho Ľuptáka a ten v tutovej pozícii z "päťky" hlavou trafil bočnú sieť. V 38. minúte zase Jurčo dostal prihrávku do behu a ľavačkou vyskúšal domáceho brankára, ktorý jeho strelu vyrazil na roh. No v 42. minúte gólový blesk udrel na opačnej strane. Bystrický obranca Teixeira zle naložil s odkopom, k lopte sa dostal Zreľák, potiahol ju až do vnútra "veľkého vápna" hostí a Lačný sa po nezištnej prihrávke z desiatich metrov nemýlil.

Na začiatku druhého polčasu Turňa ľahkým oblúčikom natiahol Nikoliča v domácej bránke. No potom to boli len taktické manévre v strede poľa. Pokusy hostí o vyrovnanie stroskotávali na ružomberských "zadákoch" alebo ich vlastnej nepresnosti. Naopak, Ružomberčania neriskovali a predovšetkým kontrolovali dianie na ihrisku. Takto to vyzeralo do 75. minúty. Vtedy Ďubek napriahol z dvadsať metrov, Rodinger loptu vyrazil do poľa a Ďubek ju ešte stačil naservírovať Almaskému a bolo 2:0. O dve minúty na to mohol kontaktný gól streliť Jurčo, lenže Nikolič zasiahol reflexívne nohou. Šesť minút pred naplnením riadneho hracieho času predsa Jurčo oživil nádej hostí na bod, keď zblízka upravil na 2:1.

Jozef Vukušič, tréner Ružomberka: "Bolo to klasické derby, dobrý zápas. Vyrovnaný, no miestami sme predsa len mali prevahu. Rozhodol dôraz a že sme tie dve akcie dotiahli do gólov. Viedli sme 2:0, ale nie sme ešte tak ďaleko, aby sme takýto duel v pokoji dohrali. To je možno také malé mínus. Celkove treba tento zápas hodnotiť pozitívne. Mal všetko. Kulisu, obojstranne dobrú úroveň, keď oba tímy sa snažili hrať smerom dopredu. Banská Bystrica je nepríjemný súper, dobre bráni a má vhodných brejkových hráčov."

Norbert Hrnčár, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme absolútne vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodol dôraz a väčšia odvaha súpera v šestnástke. Nám práve tieto atribúty chýbali. Keby sme aj v týchto ukazovateľoch boli Ružomberku vyrovnaní, dovolím si povedať, že by sme neodchádzali bez bodu a boli by sme po zápase usmiati. Mužstvo si vypracovalo dosť šancí na to, aby toto stretnutie zvládlo lepšie."

Spartak Myjava – FC Spartak Trnava 6:2 (4:2)

Góly: 13. Černáček, 19. Pekár, 25. a 60. Šulek, 42. Sládek, 90.+ Daniel – 9. Hodek, 26. Štepanovský. Rozhodoval: Vlk, ŽK: Častulín, Lukšík - Tóth, Štepanovský, Janečka, 2700 divákov (vypredané)

Myjava: Solnička – Lukšík, Černáček, Častulín, Siva – Marček, Bruško (83. Neoveský), Šulek, Sládek (79. Pelegríni) – Kosík (74. Daniel), Pekár

Trnava: Rusov (46. Filipko) – Sabo, Tóth, Janečka, Grabež – Štepanovský (64. Schranz), Procházka, Chovanec (73. Vyskočil), Karhan – Hodek, Mikovič

Myjava 27. júla (TASR) - Pred vypredaným hľadiskom sa v strhujúcej atmosfére od úvodu odohrávalo futbalové divadlo. Už vo 4. minúte akcia hostí, Hodekovu strelu vyrazil Solnička a dobiehajúci Štepanovský mieril nad. V 9. minúte už Hodek otvoril skóre zápasu, "zasekol si" dvojicu obrancov a rozvlnil sieť – 0:1. Kopaničiari odpovedali o štyri minúty, po priamom kope od Bruška sa v súboji ocitol Kosík s brankárom Rusovom a odrazenú loptu poslal Černáček do siete – 1:1. Následne prišli pekné akcie, po jednej od každého tímu, brankári boli pozorní. V 19. minúte trielil dopredu Pekár a z 18 metrov umiestnil loptu k žrdi – 2:1. V 25. minúte už bol rozdiel skóre dvojgólový, Sládek vyslal kolmo do útoku Šuleka, v situácii dvoch proti dvom sa rozhodol sám zakončovať a strelou dal na 3:1. Už o minútu sa opäť stav menil, hosťujúcemu Hodekovi lopta nesadla, následne sa dostala k Štepanovskému, ktorý obišiel Solničku a skorigoval na 3:2. V 31. minúte Marček vyslal ďalekonosný projektil na Rusova, ten vyrazil do brvna, Sládekova strela do siete už bola z ofsajdovej pozície a gól neplatil. Aktívny futbal ľudí bavil a dočkali sa ešte jedného gólu v prvom polčase. V 42. minúte sa v rozhodenej obrane ocitol Sládek, obišiel Rusova a dal na 4:2.

V úvode druhého polčasu pohrozili najskôr Trnavčania, konkrétne Karhanom a hlavičkou Janečku. Po hodine hry predviedol dirigentské majstrovstvo Bruško, načasoval prihrávku na Šuleka a ten únik sám na brankára Filipka využil – 5:2. V nasledujúcich minútach sa kopaničiari viac sústredili na bránenie, hráči trnavského Spartaka sa však do šancí dostať nevedeli. V 89. minúte ešte mohol znížiť Mikovič, Solnička výborne zasiahol. Stále to však nebolo všetko, ešte v nadstavenom čase Pekár vyslal do nájazdu Daniela a ten uzavrel výsledok zápasu na 6:2.