Rozmohol sa milý trend: Mladí ľudia platia osamelým dôchodcom nákupy
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Rozmohol sa milý trend: Mladí ľudia platia osamelým dôchodcom nákupy

Pre mnohých zanedbateľná čiastka, pre dôchodcov obrovská pomoc.

— Foto: Koláž DN/Facebook/Olga Polishchuk

KYJEV 10. decembra - Dobrovoľníkom, z medzinárodnej charitatívnej nadácii Let’s Help sa podarilo ukrajinským dôchodcom pripraviť krásne prekvapenie. Boli rozmiestnení po celej krajine a osamelým staručkým ľuďom platili ich nákupy. Krásne chvíle zdokumentovala jedna z aktivistiek Olga Polishchuková a zverejnila ich na svojom Facebook profile. V príspevku sa netajila svojím nadšením. „Dnešné ráno malo skvelý začiatok! Nepodarilo sa nám všetkých vyfotografovať, no všetkých sa nám podarilo chytiť za srdce. Plakali a neverili, že sme dobrovoľníci, ktorí im práve kupujú najpotrebnejšie potraviny a na oplátku od nich nič nechceme,“ napísala Olga. Našli sa vraj aj takí, ktorí neverili a mysleli si, že mladí ľudia sú podvodníci.

Súčasťou tohto krásneho projektu sú známi ľudia, vedúci predstavitelia ale aj komunitní aktivisti. Cieľom tejto udalosti je podľa zástupcov nadácie upozorniť na ťažkú situáciu, s ktorou sa dennodenne stretávajú ukrajinskí dôchodcovia. Je totiž smutné, že podľa neoficiálnych štatistík supermarketov väčšinu malých krádeži majú na svedomí práve dôchodcovia. Dôvod? Jednoducho majú nízke dôchodky a mnohokrát si nemôžu dovoliť ani základné potraviny.

Aj ďalšia z dobrovoľníčok Alina Stepanetsová svojimi slovami opísala tento veľký a dôležitý deň. „Dnes ráno nám nadácia Lets Help ponúkla čiastku peňazí, aby sme pomohli starším ľuďom zaplatiť ich nákupy,“ prezradila. Do supermarketu prichádzali dôchodcovia, ktorí celý život tvrdo pracovali a na staré kolená si nemohli kúpiť pre nás samozrejmé potraviny. „Všetci sa správali slušne a tešili sa z tejto príležitosti. Niekto si teraz môže vychutnať ovsené vločky, iný si mohol kúpiť salámu, ktorú prestal kupovať, pretože výrazne zdražela,“ zverila sa Alina. Podľa nej bola celá akcia veľmi smutná, ale zároveň aj dojímavá.

Mladí dobrovoľníci chcú úradom ukázať, že mladá a silná generácia sa všemožne bude snažiť ochrániť práva Ukrajincov na prežitie dôstojného dôchodkového veku. Nápad síce pochádza zo zahraničia, no zamyslieť by sa nad ním mohli aj iné krajiny. Výnimkou nie je ani Slovensko. Skúsite aj vy pomôcť dôchodcom?

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…