Laureáti Nobelovej ceny vyzývajú do boja proti sexuálnemu násiliu
TASR
TASR

Laureáti Nobelovej ceny vyzývajú do boja proti sexuálnemu násiliu

Mukwege a Murádová si v pondelok v nórskej metropole prevezmú Nobelovu cenu mieru za rok 2018, ktorú im udelili za úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň.

Držiteľ Nobelovej ceny za mier v roku 2018 konžský gynekológ Denis Mukwege. — Foto: TASR/AP

Oslo 9. decembra (TASR) - Laureáti tohtoročnej Nobelovej ceny mieru, iracká jezídka Nádja Murádová a konžský lekár Denis Mukwege, žiadajú svetové spoločenstvo, aby bojovalo proti sexuálnemu násiliu, ktorému sú vystavené ženy v oblastiach konfliktov.

"Dosiahli sme bod, v ktorom nestačí o tom len hovoriť a odsudzovať to. Teraz musíme naozaj konať," povedal Mukwege na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Osle, ktorá sa konala deň pred odovzdávaním Nobelových cien.

Mukwege a Murádová si v pondelok v nórskej metropole prevezmú Nobelovu cenu mieru za rok 2018, ktorú im udelili za "úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch".

Gynekológ Mukwege (63) poskytuje zdravotnícku pomoc obetiam hromadného znásilňovania, ku ktorému dochádza v rámci ozbrojených konfliktov v Konžskej demokratickej republike (KDR). Spolu s kolegami pomohol už tisíckam žien v nemocnici, ktorú založil v roku 1999 v provincii Južné Kivu. Opakovane kritizuje KDR i ďalšie krajiny sveta, že nevyvíjajú dostatočné úsilie na boj proti sexuálnemu násiliu vo vojnách a na potrestanie páchateľov takýchto skutkov.

Nobelova cena je podľa neho veľmi dôležitá, pretože teraz celý svet vie, akému násiliu sú ženy vystavované. "Počas ozbrojených konfliktov sa telá žien stávajú bojiskami," povedal Mukwege s tým, že medzinárodné spoločenstvo má svoju zodpovednosť. "Páchatelia musia vedieť, že svet ich za ich činy potrestá," citovala ho agentúra DPA.

Iračanka Nádja Murádová (25) sa sama stala obeťou sexuálneho násilia používaného ako zbraň. Pre jej náboženstvo ju teroristická skupina Islamský štát (IS) niekoľko mesiacov zadržiavala ako sexuálnu otrokyňu a brutálne zneužívala. Militanti jej zabili matku aj šesť bratov. Nakoniec sa jej podarilo zo severného Iraku utiecť a upriamiť pozornosť na utrpenie, ktorému boli jezídi vystavení zo strany islamských radikálov.

Medzičasom žije v Nemecku a v USA a bojuje za to, aby sa teroristi dostali pred medzinárodný súd. "Táto jedna cena nemôže odčiniť násilie voči ženám a deťom. Ale môže otvoriť dvere, aby sme ešte viac vlád priviedli k tomu, že tieto činy budú stíhané," uviedla Murádová.

Mukwege povedal, že má veľký rešpekt voči Murádovej, pretože hovorí o tom, čo sa jej stalo. "Mlčanie udržiava násilie pri živote, tabu udržiava kultúru znásilňovania pri živote," zdôraznil. Páchatelia znásilnení budú vo svojich činoch pokračovať, pretože vedia, že ženy o tom z hanby nebudú hovoriť. "Nádja to prekonala, aby proti kultúre znásilňovania bojovala," dodal.

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…