Protestujúci v Katoviciach žiadali rázne opatrenia na ochranu klímy
TASR
TASR

Protestujúci v Katoviciach žiadali rázne opatrenia na ochranu klímy

Demonštrácia prebehla prevažne pokojne, hoci troch ľudí zadržali po menšej potýčke s policajtmi.

Ochrancovia životného prostredia pochodujú počas protestu proti globálnemu otepľovaniu 8. decembra 2018 v Katoviciach, kde majú delegáti z takmer 200 krajín dvojtýždňovú konferenciu o zabrzdení klimatickej zmeny (COP24). — Foto: TASR/AP

Katovice 8. decembra (TASR) - Tisíce ľudí z celého sveta pochodovali v sobotu ulicami juhopoľského mesta Katovice, v ktorom sa koná tohtoročná konferencia OSN o klimatickej zmene, aby žiadali od svojich vlád dôraznejšie kroky na obmedzenie globálneho otepľovania.

Medzi protestujúcimi boli farmári z Latinskej Ameriky, environmentálni aktivisti z Ázie, študenti zo Spojených štátov i rodiny z Európy. Mnohí z nich uviedli, že klimatická zmena už ovplyvňuje ich životy, informovala agentúra AP.

Účastníci "Pochodu za klímu" sa zhromaždili na jednom z námestí v Katoviciach, odkiaľ sa vydali ku konferenčnému centru, kde delegáti z takmer 200 krajín rokujú o detailoch uskutočňovania parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Niektorí demonštranti prišli prezlečení za ohrozené orangutany, iní mali na sebe dýchacie masky, aby poukázali na znečistenie ovzdušia v Katoviciach, ktoré je centrom hornosliezského uhoľného a priemyselného regiónu.

Skupinu oblečenú v kostýmoch polárnych medveďov z pochodu vylúčili po tvrdení jej členov, že fosílne palivá by mali byť nahradené jadrovou energiou, proti ktorej mnohí environmentalisti namietajú, približuje AP.

Demonštrácia prebehla prevažne pokojne, hoci troch ľudí zadržali po menšej potýčke s policajtmi, uviedla hovorkyňa mesta.

Skôr v priebehu dňa sa environmentálne skupiny sťažovali, že niektorých ich aktivistov nevpustili do Poľska alebo ich z krajiny vyhostili. Jednu belgickú aktivistku napokon pustili cez hranicu po tom, ako sa veľvyslanec jej krajiny obrátil na poľské úrady.

Poľsko pred klimatickou konferenciou OSN dočasne obnovilo kontroly na hraniciach, platné do 16. decembra, čo odôvodnilo potrebou zaistiť bezpečnosť.

Podobné pochody za ochranu životného prostredia sa uskutočnili v sobotu aj vo Francúzsku, tam ich však zatienili väčšie protesty tzv. hnutia žltých viest v Paríži, na ktorých sa schádzajú ľudia rozhnevaní zvyšovaním daní z pohonných látok.

Medzičasom vládou pozastavené zvýšenie daní malo za cieľ nabádať vodičov, aby obmedzili používanie fosílnych palív, čo je podľa odborníkov potrebné na "postrčenie" spotrebiteľov k ekologickejším alternatívam. Odpor voči zvýšeniu dane je úderom pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa sám vníma ako garant Parížskej dohody.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…