Ekonomický pesimizmus upadá, ľudia cestujú viac než vlani
SITA
SITA

Ekonomický pesimizmus upadá, ľudia cestujú viac než vlani

Európske destinácie si polepšili. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 vzrástol počet turistov o 4,3 %. Slovensko si v počte návštevníkov polepšilo o 20 %.

BRATISLAVA 26. júla - V období medzi januárom a aprílom 2013 cestovalo po svete 298 miliónov turistov. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 tak vzrástol ich počet o 4,3 %.

Vyplýva to z barometra Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO), o ktorého výsledkoch informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Očakáva tiež, že od mája do augusta pre letnú sezónu na severnej pologuli vycestuje do zahraničia zhruba 435 mil. ľudí.

Najväčší nárast počtu návštevníkov v prvej tretine roka zaznamenala oblasť Ázie a Tichomoria, Európa a Stredný východ. Horšie na tom bol americký kontinent a Afrika. V rámci regiónov najviac vynikla juhovýchodná Ázia spolu so strednou a východnou Európou (nárast o 9 až 12 %).

Návštevnosť európskych destinácií rastie

Ďalšia správa, ktorú zverejnila Európska komisia pre cestovný ruch (ETC), hovorí o náraste návštevnosti európskych destinácií počas prvých šiestich mesiacov roka 2013. V špičke sezóny by mal podľa ETC dosiahnuť od 1 do 3 percent. V náraste príchodov zo zahraničia vedú menšie destinácie.

"Údaje ETC uvádzajú Island s 30-percentným a Slovensko s 20-percentným rastom ako vedúce krajiny z hľadiska rastu príchodov zahraničných turistov," uviedla komunikačná riaditeľka SACR Alica Štrbavá. Polepšiť si mali aj susedné Poľsko a Maďarsko spolu s Čiernou Horou, Lotyšskom a Chorvátskom. Cyprus zaznamenal pokles návštevnosti o 12 %, za čím ETC vidí negatívnu publicitu zo začiatku roka.

Dĺžka pobytu v turistickej destinácii stagnuje

V dĺžkach pobytu však jednotlivé destinácie nezaznamenávajú až taký nárast ako v prípade počtu návštevníkov. Dôvodom je podľa ETC ekonomickejšie správanie dovolenkárov. "Výnimky, ktoré stoja za povšimnutie sú Lotyšsko (+9 % v príchodoch a +14 % v pobytoch), Chorvátsko (+9 % a +11 % v daných oblastiach), Malta (+7 % a +10 %) a Česká republika (+3 % a +4 %)," dodala Štrbavá.

Po niekoľkých rokoch slabého dopytu väčšina destinácií podľa ETC vykazuje nárast z trhov Francúzska a Spojeného kráľovstva a na nemeckom trhu sa upevňuje pozitívny trend z uplynulých rokov. "Ruský dopyt je naďalej silný, čo prináša zjavné výhody pre východoeurópske destinácie," hovorí Štrbavá o výsledkoch ETC. Motorom dvojciferného rastu počtu návštevníkov diaľkových trhov je naďalej čínska stredná trieda.

V závere správy ETC konštatuje, že v priebehu roka vyzerajú európske ekonomické vyhliadky lepšie a pesimizmus zákazníkov z hľadiska ich ekonomických vyhliadok mierne oslabil. "Pretrvávanie neistôt týkajúcich sa vnútorných trhov Európy a ich dopady na vzory cestovania si však žiadajú silné stimuly na udržanie rastu cestovného ruchu v budúcnosti," uvádza sa v závere správy ETC.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…