Slováci zdolali hladko Austráliu, budú hrať o 9. miesto

Slovenskí florbaloví reprezentanti.
Slovenskí florbaloví reprezentanti. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slováci na šampionáte nenaplnili výsledkový cieľ, ktorým bolo prebojovať sa do štvrťfinále. Na treťom šampionáte po sebe zostali mimo najlepšej osmičky.

Slovenskí florbaloví reprezentanti zvíťazili vo štvrtok na MS v Prahe nad Austráliou vysoko 12:3 v skupine o 9.-12. miesto. Zverenci trénera Petra Koutného sa v boji o konečné 9. miesto stretnú v piatok s Estónskom, ktoré zdolalo Kanadu 9:2.

Slováci na šampionáte nenaplnili výsledkový cieľ, ktorým bolo prebojovať sa do štvrťfinále. Na treťom šampionáte po sebe zostali mimo najlepšej osmičky, do štvrťfinále zatiaľ prenikli iba raz pri svojej premiére na MS v roku 2012 vo Švajčiarsku.

MS v Prahe - kvalifikácia play off /Sparta Aréna/

Austrália - SLOVENSKO 3:12 (2:2, 0:4, 1:6)

Góly: 2. Perry (Delaney), 9. Perry (Hammarlund), 52. Kosterich (Creagh) - 7. Mráz (Kubovič), 10. Miške (Mráz), 28. Řezanina (Dudovič), 31. Gašparík (Kubovič), 34. Kubovič (Machara), 39. Kubovič (Mráz), 41. Pažák (Dudovič), 43. Gál (Kročko), 49. Grlický (Řezanina), 50. Dudovič (Gašparík), 53. Šefčík (Pažák), 56. Ujhely (Grlický). Rozhodovali: Vilkki, Alakare (obaja Fín.), vylúčení: 2:2, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 1800 divákov.

Austrália: Yeoh – Clairs, Delaney, Hammarlund, Suter, Speldewinde, Staindl, Nguyen – Perry, D. Gärtner, T. Gärtner – Veron, Staindl, Moran – Monckton, Creagh, Ebeling – Kosterich, Hay

SR: Klobučník – Koščo, Řezanina, Gašparík, Šefčík, Machara, Miške, Kriš, Kročko – Gál, Grlický, Ujhelyi - Čonka-Skyba, Pažák, Dudovič - Mráz, Kátlovský, Kubovič - Reguly

Austrália v prvej tretine držala s favoritom krok, dvakrát viedla po góloch Perryho, ten dal na 2:1 v presilovke. Slováci ale vždy dokázali na góly snaživého súpera odpovedať. V druhej tretine "protinožci" odišli kondične, Slováci spresnili prihrávky, zvýšili agresivitu a najmä efektivitu. Řezanina a Gašparík gólmi v početnej výhode získali dvojgólové vedenia a Austrálčanov definitívne zlomili. Slovensko v druhej 20-minútovke súpera prestrieľali a nasúkali mu spolu štyri góly. Hneď na začiatku tretej tretiny strelili siedmy a ôsmy gól Pažák, resp. Gál a favorit v ďalšom priebehu už bez problémov kontroloval priebeh a pobavil publikum aj ďalšími vydarenými akciami. Desiaty gól strelil v 50. minúte Dudovič. Kosterich síce znížil na 3:10, ale Slováci pridali ešte ďalšie dva góly.

Hlasy po zápase /zdroj: SZFB/:

Petr Koutný, tréner Slovenska: "Na chlapcoch bolo vidno tú 'deku' zo zápasu s Lotyšmi, čiže ten súboj s Austráliou nemal až tak jednoznačný priebeh, hlavne na jeho začiatku. Ťažko sme sa rozbiehali a ani ja po toľkých rokoch strávených na lavičke v úlohe trénera som sám neveril, že až tak silno sa môže toto sklamanie prejaviť na všetkých hráčoch."

Ľuboš Šefčík, hráč Slovenska: "Náš herný prejav na začiatku zápasu bol odrazom sklamania zo včerajšieho súboja s Lotyšmi. Stále to máme v hlavách a veľmi nás to všetkých mrzí. S pribúdajúcimi minútami prišli aj góly a začali sme sa opäť na ihrisku zabávať."

Michal Miške, hráč Slovenska: "Súper nás trochu v úvode prekvapil a možno sme to trochu na začiatku podcenili. Nemali sme potrebný pohyb, ale neskôr sme sa rozbehli a zlepšovali, čo prezrádza aj konečný výsledok.“