Biatlonistka Paulína Fialková podala fantastický výkon! Medaily jej ušli len o chlp

lovenská reprezentantka Paulína Fialková na trati v súťaži na 15 km žien v 1. kole Svetového pohára biatlonistiek v slovinskej Pokljuke 6. decembra 2018. — Foto: TASR/AP

Slovenská biatlonistka sa na pretekoch v Pokljuke umiestnila na famóznom štvrtom mieste.

Pokljuka 6. decembra (TASR) - Vo vytrvalostných pretekoch 1. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke finišovala slovenská biatlonistka Paulína Fialková na štvrtom mieste, keď od víťaznej Ukrajinky Juliji Džimovej ju delilo 19,5 sekundy. Na 15 km trati skončila druhá Poľka Monika Hojniszová (+5,9) a tretia Češka Markéta Davidová (+16,5). Z ďalších Sloveniek obsadila Anastasia Kuzminová 25. miesto (+1:48,1), 27. bola Ivona Fialková (+2:05,4), do SP nebodovala jedine 76. Terézia Poliaková (+5:53,1).

Prekvapujúco stroskotala už na prvej streľbe, a to v úplnom bezvetrí, vlaňajšia víťazka SP Fína Mäkäräinenová so štyrmi netrafenými terčami. Čisté konto si zrušila úplne posledným výstrelom Švédka Perssonová, aj Nemka Preussová, Ruska Starychová, Poľka Hojniszová v záverečnej 'stojke' nezvládla prvý, Češka Davidová štvrtý. Až Lotyška Bendiková zastrieľala úplne bezchybne a patrila medzi najväčšie prekvapenie dňa, po nej ešte s čistým streleckým kontom zaujali Ukrajinka Džimová, Ruska Vasnecovová, ďalšia Ukrajinka Žuravoková a Fínka Lehtonenová. Víťazná Džimová bola medzi bezchybnými streľkyňami najrýchlejšia a vo svojich 28 rokoch prvýkrát zvíťazila. Premiérovo na medailové pódium vystúpila aj tretia Češka Davidová.

V štartovnom poli 102 žien nechýbala kompletná štvorica Sloveniek. Aj keď pôvodne mala Anastasia Kuzminová (strelecká bilancia 1-0-1-1) vytrvalostné preteky vynechať, odštartovala s číslom 14. Na prvej 'ležke' nesklopila piaty terč, stratu však na najlepšie znížila nielen rýchlym behom, ale aj čistou druhou položkou v stoji. V druhej 'ležke' nevybielila tretí terč, v záverečnej 'stojke' posledný a zmarila si nádej na medailové umiestenie. Paulína Fialková (1-1-0-0) začala podobne ako Kuzminová, keď netrafila druhý terč a taktiež si pripísala minútu penalizácie. V druhej streľbe v polohe stojmo ju zradil hneď prvý výstrel. Bežecky bola výborná, na medzičase po poslednej streľbe figurovala ešte na šiestom mieste a stihla sa posunúť ešte o dve priečky vpred. V cieli sa radovala z druhého najlepšieho výsledku v kariére.

Ivona Fialková (0-1-1-0) začala zo Sloveniek najlepšie, len škoda, že v následnej 'stojke' pribudla trestná minúta na štvrtom terči, v ďalšej 'ležke' na treťom. Terézia Poliaková (0-1-1-1) nestačila popri troch trestných minútach najmä bežecky.