Slovenská ľudová majolika uzatvorila s partnermi zmluvu o spolupráci
TASR
TASR

Slovenská ľudová majolika uzatvorila s partnermi zmluvu o spolupráci

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti slovenskej histórie je už 135 rokov.

Majolika, ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Modra 4. decembra (TASR) – Zástupcovia Slovenskej ľudovej majoliky podpísala v utorok popoludní v Modre memorandum o spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Slovenským národným múzeom – Múzeom Ľudovíta Štúra a Múzeom slovenskej keramickej plastiky v Modre.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti slovenskej histórie je už 135 rokov.

"Memorandum je vyjadrením vôle signatárov, že chcú spoločne pracovať na tom, aby tradícia výroby majoliky nezahynula, že budú spolupracovať nielen na záchrane tradícií, ale aj na jej rozvoji, na osvete a na tom, aby majolika a majoliková ornamentika ostala s nami, aj s tým, že je súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," uviedla pre TASR Miriam Fuňová, riaditeľka Slovenskej ľudovej majoliky.

"Múzeum Ľudovíta Štúra od svojho vzniku v roku 1965 venuje pozornosť okrem iného aj keramickým tradíciám, ktoré sú úzko spojené s mestom Modra. Zbierkový fond budujeme už vyše 50 rokov," dodala Viera Jančovičová, riaditeľka SNM – Múzea Ľudovíta Štúra.

V priebehu stretnutia predstavili organizátori knihu Slovenská ľudová majolika v Modre, jej autorkou je Agáta Petrakovičová Šikulová. Do života ju uviedol Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUK-u.

"Kniha Slovenská ľudová majolika v Modre popisuje históriu a krásu majoliky a majolikovej ornamentiky, môžu sa v nej čitatelia dozvedieť o tom, ako vlastne výroba majoliky prišla k nám na naše územie, ako dlho tu je, a čo je pre mňa dôležité, obrazová časť je omnoho širšia ako textová, nájdu tam veľa krásnych kúskov majoliky, ale aj staré vzorkovníky, nákresy rôznych nástrojov, čiže sa môžu o histórii majoliky dozvedieť veľmi veľa," doplnila Fuňová.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába majoliku s typickými vzormi. V jej priestoroch sa vyučili a pracovali najväčší majstri remesla, vo svojej tvorbe zachytávali život prostého ľudu aj významné udalosti. Od novembra 2017 je modranská majolika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…