Slovenská ľudová majolika uzatvorila s partnermi zmluvu o spolupráci
TASR
TASR

Slovenská ľudová majolika uzatvorila s partnermi zmluvu o spolupráci

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti slovenskej histórie je už 135 rokov.

Majolika, ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Modra 4. decembra (TASR) – Zástupcovia Slovenskej ľudovej majoliky podpísala v utorok popoludní v Modre memorandum o spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Slovenským národným múzeom – Múzeom Ľudovíta Štúra a Múzeom slovenskej keramickej plastiky v Modre.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti slovenskej histórie je už 135 rokov.

"Memorandum je vyjadrením vôle signatárov, že chcú spoločne pracovať na tom, aby tradícia výroby majoliky nezahynula, že budú spolupracovať nielen na záchrane tradícií, ale aj na jej rozvoji, na osvete a na tom, aby majolika a majoliková ornamentika ostala s nami, aj s tým, že je súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," uviedla pre TASR Miriam Fuňová, riaditeľka Slovenskej ľudovej majoliky.

"Múzeum Ľudovíta Štúra od svojho vzniku v roku 1965 venuje pozornosť okrem iného aj keramickým tradíciám, ktoré sú úzko spojené s mestom Modra. Zbierkový fond budujeme už vyše 50 rokov," dodala Viera Jančovičová, riaditeľka SNM – Múzea Ľudovíta Štúra.

V priebehu stretnutia predstavili organizátori knihu Slovenská ľudová majolika v Modre, jej autorkou je Agáta Petrakovičová Šikulová. Do života ju uviedol Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUK-u.

"Kniha Slovenská ľudová majolika v Modre popisuje históriu a krásu majoliky a majolikovej ornamentiky, môžu sa v nej čitatelia dozvedieť o tom, ako vlastne výroba majoliky prišla k nám na naše územie, ako dlho tu je, a čo je pre mňa dôležité, obrazová časť je omnoho širšia ako textová, nájdu tam veľa krásnych kúskov majoliky, ale aj staré vzorkovníky, nákresy rôznych nástrojov, čiže sa môžu o histórii majoliky dozvedieť veľmi veľa," doplnila Fuňová.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába majoliku s typickými vzormi. V jej priestoroch sa vyučili a pracovali najväčší majstri remesla, vo svojej tvorbe zachytávali život prostého ľudu aj významné udalosti. Od novembra 2017 je modranská majolika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…