Dobré noviny
Ľudia bez domova môžu prežiť zimu aj vďaka projektu Adoptuj si posteľ
TASR
TASR

Ľudia bez domova môžu prežiť zimu aj vďaka projektu Adoptuj si posteľ

Na snímke varnica na čaj a postele počas predstavenia kampane “Adoptuj si posteľ - zachrániš život” neziskovej organizácie Depaul Slovensko v Bratislave 4. decembra 2018.
Na snímke varnica na čaj a postele počas predstavenia kampane “Adoptuj si posteľ - zachrániš život” neziskovej organizácie Depaul Slovensko v Bratislave 4. decembra 2018. — Foto: TASR – Jaroslav Novák

Najväčšia bratislavská nezisková organizácia pre bezdomovcov už vyše 12 rokov poskytuje nocľah pre viac ako 250 ľudí v núdzi.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Nový projekt pre vytvorenie vhodných ubytovacích podmienok ľuďom bez domova na bezpečné prežitie zimy pripravila organizácia Depaul Slovensko. Pod názvom Adoptuj si posteľ – zachrániš život sa do projektu môže zapojiť verejnosť.

"Vyzývame ľudí, aby finančne prispeli a stali sa podporovateľmi postelí v našich zariadeniach. Je to iné, ako dávať peniaze bezdomovcom v uliciach a mať obavu, či ich vodne využijú. U nás je bezpečie, že všetky peniaze budú použité pre nich. Okrem nocľahu im poskytujeme jedlo, sprchu, oblečenie, zdravotnú aj sociálnu starostlivosť," zdôvodnil na utorkovej prezentácii projektu riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Podľa neho verejnosť má na výber z troch možností pomoci na internetovej stránke www.adoptujsipostel.sk. Vďaka tomu nocľaháreň pre ľudí bez domova môže lepšie riešiť nielen krízové situácie, ale aj dlhodobejšie sa starať o bezdomovcov v teréne, ktorí zimujú v kanalizačných šachtách, stanoch, chatkách a iných priestoroch.

"V zime denne pomáhame vyše 300 takýmto ľuďom. Dávame im pitnú vodu, ošatenie, drevo, aby nekúrili plastami a iným nevhodným materiálom. Ďalších bez domova monitorujeme a bez príspevkov verejnosti by sme to nezvládli," uviedla sociálna pracovníčka Nikoleta Schillová.

Najväčšia bratislavská nezisková organizácia pre bezdomovcov už vyše 12 rokov poskytuje nocľah pre viac ako 250 ľudí v núdzi. Jej prvý projekt - Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, vznikol ako reakcia na zamrznutie vyše 20 z nich pred 13 rokmi v uliciach Bratislavy. Zimné mrazy v hlavnom meste každoročne trápia okolo 5000 ľudí bez domova. Mnohí z nich sú chorí alebo starí a aj preto ľahšie podľahnú nepriaznivému počasiu. Depaul Slovensko má v súčasnosti šesť zariadení.

Vážne chorí ľudia bez domova môžu využiť Útulok svätej Lujzy, kde je celodenná starostlivosť. Podobne ako v nocľahárni tiež môžu využiť sociálne poradenstvo, pomoc pri hľadaní práce, vybavení dôchodku a iných potrieb.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?