Frank Zappa patril k najvýznamnejším hudobníkom rockovej éry
TASR
TASR

Frank Zappa patril k najvýznamnejším hudobníkom rockovej éry

Texty jeho skladieb často humorne odrážajú jeho odmietanie ikonického pohľadu na zavedené sociálne a politické procesy, štruktúry a hnutia.

Na archívnej snímke Frank Zappa. — Foto: TASR/AP

Baltimore/Bratislava 4. decembra (TASR) - Americký hudobný skladateľ, producent, gitarista a filmár Frank Zappa bol nezávislým umelcom. Počas svojej kariéry patril k najplodnejším skladateľom, ktorý s ľahkosťou preklenul žánre: rock, džez, klasickú, avantgardnú hudbu s alternatívnymi prístupmi. V utorok 4. decembra uplynie 25 rokov od úmrtia lídra legendárnej skupiny Mothers of Invention.

 Tvorba Franka Zappu bola ovplyvnená skladateľmi zvučných mien ako boli - Anton Webern, Edgard Varese a Igor Fiodorovič Stravinskij. Skladateľ a gitarista patril k najvýznamnejším autorom rockovej éry, ktorý vybudoval kapelu na neobvyklej hudobnej úrovni. Texty jeho skladieb často humorne odrážajú jeho odmietanie ikonického pohľadu na zavedené sociálne a politické procesy, štruktúry a hnutia.

Francis Vincent Zappa sa narodil 21. decembra 1940  v Baltimore, vo východoamerickom štáte Maryland. Matka mala taliansko-francúzsky pôvod. Otec budúceho hudobného tvorcu mal grécko-arabské korene a bol imigrantom zo sicílskeho mesta Partinico. Rodina žila v USA.

Hudbe sa začal talentovaný mladík venovať už na strednej škole, Antelope Valley High School, kde sa stretol s Donom Vlietom. Obaja sa zaujímali o nahrávky R&B a navzájom sa umelecky ovplyvňovali. V tom istom čase začal hrať na bicie nástroje v miestnej kapele The Blackouts. Onedlho v roku 1957 sa preorientoval na gitaru.

Muzikant sa pokúsil opäť v roku 1959 o štúdium na Chaffey College, no po prvom semestri zo školy odišiel. Odvtedy sa u neho zachovalo pohŕdanie voči formálnemu vzdelávaniu.

Začiatkom 60. rokov Zappa písal piesne pre lokálnych hudobníkov, občas tvoril so spevákom a skladateľom Rayom Collinsom a producentom Paulom Buffom, ktorý vlastnil nahrávaciu spoločnosť Pal Recording Studio. V roku 1964 založil Zappa skupinu The Muthers, rok nato sa premenovali na The Mothers.

V auguste 1965 sa v Los Angeles uskutočnili rasovo motivované pouličné nepokoje, ktoré si vyžiadali 34 obetí a vznikli pri nich škody za viac ako 40 miliónov dolárov. Táto udalosť, ktorá sa do histórie USA zapísala ako Watts riots, sa stala inšpiráciou pre jeho skladbu "Trouble Every Day". V roku 1966 si kapelu všimol hudobný producent Tom Wilson a podpísal s Mothers zmluvu pre hudobnú značku Verve, ktorá patrila k divízii MGM. Vydavateľstvo trvalo na tom, aby si skupina zmenila svoj názov na The Mothers of Invention.

S Wilsonom ako oficiálnym producentom, Mothers of Invention a štúdiový orchester nahrali inovatívny hudobný projekt, ktorý v roku 1966 vyšiel pod názvom Freak Out!. Po Dylanovom albume Blonde on Blonde bol Freak Out! druhým dvojalbumom v histórii rockovej hudby. Wilson sa stal producentom aj ďalšieho albumu Mothers, Absolutely Free (1967). Z decembra 1969 bola najúspešnejšou nahrávka Hot Rats. Z výrazných Zappových nahrávok vyniká aj dvojalbum Uncle Meat a i hudba zo surrealistického dokumentu života rockovej kapely na turné - 200 Motels(1971). Provokatívny Zappov film možno považovať za predchodcu dnešného hudobného videa. Kritiku zaujal aj epický cyklus Joe's Garage.

Začiatkom 90. rokov Zappa na pozvanie prezidenta Václava Havla navštívil Česko-Slovensko. Havel bol celoživotným fanúšikom Franka Zappu, ktorý mal veľký vplyv pre avantgardnú a undergroundovú umeleckú scénu strednej Európy 70. rokov 20. storočia.

Frank Zappa zomrel 4. decembra 1993 v Los Angeles.

Hudobníkovu tridsaťročnú tvorbu prezentuje dnes viac ako sedem desiatok albumov a kompilácií.

V roku 1994 bol Zappa hudobnými kritikmi v časopise Down Beat uvedený do Rokenrolovej siene slávy. O tri roky neskôr Zappovi udelili Cenu Grammy za celoživotný prínos. V roku 2000 dal hudobníka televízny kanál VH1 na 36. priečku zoznamu Stovky najlepších hardrockových hudobníkov. V roku 2005 americká Národná kancelária na uchovávanie záznamov uložila v Národnom registri nahrávok projekt We're Only in It for the Money. Označila ho za invenčný a ikonoklastický album, ktorý predstavuje jedinečný politický postoj, a to ako antikonzervatívny, ako aj antikontrakultúrny. V tom istom roku Franka Zappu umiestnil časopis Rolling Stone na 71. miesto svojho zoznamu 100 najväčších umelcov všetkých čias. V roku 2011 Zappu tento istý časopis dal na 22. miesto zoznamu Stovky najlepších gitaristov všetkých čias.

Už ste čítali?

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…