Dobré noviny
Generálny prokurátor vydal príkaz prepustiť aktivistov Greenpeace
TASR
TASR

Generálny prokurátor vydal príkaz prepustiť aktivistov Greenpeace

Aktivisti Greenpeace na veži v nováckej bani.
Aktivisti Greenpeace na veži v nováckej bani. — Foto: TASR

Informoval o tom Jaromír Čižnár na tlačovej konferencii s tým, že vo väzbe boli podľa neho neprávom.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal príkaz, aby boli prepustení z vyšetrovacej väzby všetci 12 aktivisti z organizácie Greenpeace. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že vo väzbe sú podľa neho neprávom.

Čižnár uviedol, že po preskúmaní spisu dospela Generálna prokuratúra (GP) SR k dvom záverom. „Ten základný záver je, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu. To znamená, že ak dôvody väzby neexistovali, tí ľudia sú vo väzbe neprávom,“ povedal. Ďalším záverom GP je, že samotný skutok podľa jej názoru s najväčšou pravdepodobnosťou nie je "dobre alebo šťastne" právne kvalifikovaný. Paradox vidí v tom, že podrobné preskúmanie dôkazov môže viesť buď k prísnejšej kvalifikácii skutku, alebo kvalifikácii, ktorá do kategórie trestného činu nepatrí.

Dvanásti aktivisti by mali byť stíhaní na slobode za rovnaký skutok, za ktorý sú obvinení. Čižnár uviedol, že právny názor prokurátora na väzobné stíhanie nebol správny. Rozhodnutie súdu komentovať nechce. Ozrejmil, že výzvu na doručenie spisu z krajskej prokuratúry dal v pondelok (3. 12.) ráno, popoludní ho doručili a v utorok ráno prijal rozhodnutie.

Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky doplnil, že mali k dispozícii rovnaké informácie ako prokurátor, ktorý spracoval návrh na väzobné stíhanie, a súd, ktorý rozhodnutie prijal. "Podkladom na začatie trestného stíhania bola obhliadka miesta činu," informoval. Na tomto základe bolo vznesené obvinenie voči 12 z 15 osôb za úmyselný trestný čin poškodzovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia.

Šufliarsky vysvetlil, že vyšetrovateľ konštatoval úmyselné všeobecné ohrozenie, pretože malo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu života a zdravia viac ako 300 baníkov, ktorí sa v tom čase v bani nachádzali. Na ustálenie kvalifikácie trestného činu je podľa neho potrebné doplniť dokazovanie výsluchom baníkov a ďalších osôb.

Čižnár odsúdil vyjadrenia niektorých politikov a ich výzvy voči GP. Na otázky liberálov, či nejde o zlyhanie jednotlivcov, polície, prokurátora či sudcu, odpovedal, že nemá tendenciu zakrývať pochybenia. Prokurátor situáciu podľa neho zle vyhodnotil. Na disciplinárne konanie zatiaľ priestor nevidí.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu (2. 12.) rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti.

Rozhodnutie súdu odsúdili opozícia, ale aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyzval všetkých politikov v SR, aby nekomentovali rozhodnutie súdu vo veci aktivistov hnutia Greenpeace a aby ho rešpektovali. Rozhodnutie o väzobnom stíhaní aktivistov prekvapilo aj ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Podľa Ministerstva životného prostredia SR vyšetrovanie aktivistov vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. Spolu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia tvrdia, že z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku to môže predstavovať nešťastný signál.

Už ste čítali?