Dobré noviny
Tradičná večera v KFC či darčeky od ježibaby. Niektoré oslavy Vianoc vo svete vás poriadne prekvapia
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Tradičná večera v KFC či darčeky od ježibaby. Niektoré oslavy Vianoc vo svete vás poriadne prekvapia

— Foto: Flickr

Slovenské zvyky poznáte, teraz spoznáte cudzie.

BRATISLAVA 24. decembra - Slovenské vianočné tradície sú vám dobre známe. No premýšľali ste už niekedy nad tým, ako tieto sviatky oslavujú ľudia v Japonsku? Alebo napríklad v Juhoafrickej republike, na Novom Zélande, či v Škandinávii? Zistili sme to a vy môžete nahliadnuť do zahraničných obydlí počas najkrajšieho obdobia roka.

Nový Zéland

Mysleli ste si, že všetci ľudia majú rovnaké vianočné stromčeky? Ihličnaté smreky? Omyl. Na odvrátenej strane zemegule Novozélanďania zdobia stromy pohutukawa, ktoré rastú iba v tejto oblasti. Jedinečné pohutukawy majú krútiace sa konáre a na nich krvavočervené kvety a domáci si svoje domovy skrášľujú odrezanými konármi. V súčasnosti je tento strom symbolom Vianoc a časte je vyjavený na vianočných pohľadniciach, ozdobách, či dokonca o ňom existujú aj koledy, ktoré deti spievajú v škole.

Na Novom Zélande majú naozaj netradičný zvyk
Na Novom Zélande majú naozaj netradičný zvyk Foto: Pixabay, Wikimedia CC

Juhoafrická republika

Keď premýšľate o vianočnom jedle, napadnú vám hríbová polievka a kapor, no na juhu Afriky, akokoľvek odpudzujúce vám to môže pripadať, ľudia počas Štedrej večere konzumujú tanier plný húseníc. Nudaurelia cytherea, alebo vianočná húsenica, má viacero druhov a traduje sa, že ten, kto počas Vianoc zje z každého, bude po celý nasledujúci rok zdravý a šťastný.

Viete si predstaviť na svojom vianočnom tanieri húsenice?
Viete si predstaviť na svojom vianočnom tanieri húsenice? Foto: Pinterest

Španielsko

Vo východnom Španielsku, presnejšie v Katalánsku, je najrozšírenejšou tradíciou tzv. tió de nadal, vianočné poleno. K drevenému polienku sú prirobené malé nožičky, tvár a čiapka. Tomu potom každý večer od 8. decembra až po Štedrý večer deti dajú vodu a zakryjú ho prikrývkou, aby zostalo v teple. Na Štedrý deň sa deti zídu okolo polienka a začnú ho biť palicami, pričom spievajú tradičnú pieseň: „Tlač, polienko! Vytlač nugát, oriešky a syr! Ak nebudeš dobre tlačiť, ubijem ťa palicou!“ Potom, čo je polienko úplne obité, deti spod neho vytiahnu všetky dobroty a poleno spália.

Tradícia tió de nadal siaha hlboko do minulosti
Tradícia tió de nadal siaha hlboko do minulosti Foto: Flickr

Taliansko

V krajine na Apeninskom polostrove deti oslavujú čosi, čo by im závidelo nejedno cudzokrajné dieťa. Majú dvoje Vianoce. Samozrejme, že to nie je tak celkom úplná pravda, no 6. januára, kedy slávia deň s názvom Epifania (zjavenie), do talianskych domácností prilieta ježibaba Befana na metle a obdarúva všetky dobré deti.

V Taliansku jestvuje niekoľko festivalov, na ktorých sa ľudia vydávajú za Befanu
V Taliansku jestvuje niekoľko festivalov, na ktorých sa ľudia vydávajú za Befanu Foto: Wikimedia CC

Japonsko

Keď v roku 1974 americká sieť rýchleho občerstvenia KFC spustila marketingovú kampaň v Japonsku, málokto by bol tušil, že pretrvá dodnes. Jednoduchý a ľahko zapamätateľný slogan „Kentucky k Vianociam!“ zožal ohromný úspech a stal sa tradíciou Vianoc, hoci v Japonsku nie sú oficiálnym sviatkom (v krajine dominuje šintoizmus). Na Štedrý deň sa japonské rodiny vydávajú do blízkych predajní KFC, kde si vychutnajú „Vianočnú večeru“. Jedna takáto večera stojí v prepočte 26 eur.

Kentucky Fried Chicken do krajiny vychádzajúceho slnka zavítalo v roku 1970
Kentucky Fried Chicken do krajiny vychádzajúceho slnka zavítalo v roku 1970 Foto: Flickr

Škandinávia

V Nórsku sa na Vianoce zjavujú všetky mystické bytosti, tvrdí to ich folklór, do ktorého patria aj bosorky lietajúce na metlách. Nóri preto ukryjú všetky metly v domácnostiach, aby im znemožnili urobiť akési bosoráctvo.

Bosorky sa v Nórsku netešia veľkej obľube, narozdiel od trolov
Bosorky sa v Nórsku netešia veľkej obľube, narozdiel od trolov Foto: Max Pixel

Vo Švédsku sa celé rodiny schádzajú o 15-ej hodine, aby si v televízii pozreli program s názvom Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul, čo znamená Káčer Donald a jeho priatelia vám želajú Veselé Vianoce. Tradícia siaha do 60. rokov minulého storočia, kedy bola televízia vzácnou komoditou a šli v nej iba dva kanály. Jedným z nich boli Disneyho rozprávky. Aj dnes sa viac ako 40 % Švédov na Vianoce uchýli k pozeraniu káčera Donalda.

Väčšina fínskych domácností má vlastnú saunu, preto nie je prekvapením, že ide kultúru. Aj na Vianoce sa Fíni vyzlečú donaha a vstúpia do sauny, kde si doprajú dlhý relax. Po pobyte sa oblečú a usadia okolo stola.

Sauna patrí neodmysliteľne k fínskej kultúre
Sauna patrí neodmysliteľne k fínskej kultúre Foto: Pixabay

Už ste čítali?