Dobré noviny
Celú zemeguľu zasiahlo záhadné zemetrasenie. Nikto si ho nevšimol
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Celú zemeguľu zasiahlo záhadné zemetrasenie. Nikto si ho nevšimol

Francúzsky ostrov Mayotte.
Francúzsky ostrov Mayotte. — Foto: Pixabay.com

Čo ste robili v nedeľu 11. novembra?

BRATISLAVA/PARÍŽ 4. decembra - Pred necelým mesiacom sa naša planéta celá zachvela. Neznáme seizmické vlny sa začali šíriť od východu Afriky.

Zemetrasenie, s akým sa vedci ešte nestretli

V nedeľu 11. novembra tohto roku bolo pri francúzskom ostrove Mayotte, ktorý sa nachádza medzi východnou Afrikou a Madagaskarom, zvláštne zemetrasenie. Seizmické vlny zachytili prístroje v Zambii, Keni či Etiópii, zaznamenali ich však aj seizmológovia na opačnej strane Zeme - na Novom Zélande, Havajských ostrovoch, v Kanade alebo juhoamerickom Čile.

Francúzsky ostrov Mayotte.
Francúzsky ostrov Mayotte. Foto: Pixabay.com

Napriek tomu, že vlny trvali viac ako 20 minút, nepocítil ich žiadny človek. Vedci nevedia, čo presne sa 11. novembra stalo, nič také totiž doteraz nezaznamenali. Signál nepotvrdil, že by išlo o primárne seizmické vlny, ktoré sa rýchlo šíria akýmkoľvek prostredím, a neboli to ani pomalšie sekundárne vlny, ktoré hýbu zemským povrchom a sú pre ľudí nebezpečné.

O vysvetlenie sa pokúsil Stephen Hicks, seizmológ z Univerzity v Southamptone. Podľa neho mohlo ísť o druh seizmických vĺn s nízkou frekvenciou, ktoré sa počas zemetrasenia objavujú ako posledné.Keď je zemetrasenie silné, tieto vlny dokážu niekoľkokrát obehnúť Zem a rozvibrovať ju podobne ako zvon,“ citoval Hicksa portál National Geographic. Veľmi zvláštne však je, že vlnám, o ktorých hovorí tento seizmológ, vždy predchádza zemetrasenie, ktoré ľudia alebo prístroje cítia. Signál vychádzajúci z ostrova Mayotte nebol typickým zemetrasením aj preto, že šlo iba o jeden typ seizmickej vlny, ktorá trvala až 20 minút a pravidelne prichádzala presne po 17 sekundách.

Pobrežie ostrova Mayotte.
Pobrežie ostrova Mayotte. Foto: Pixabay.com

Kým jedni vedci vtipkujú, že toto zemetrasenie je príliš dokonalé na to, aby ho spôsobila príroda, druhá skupina odborníkov si myslí, že otrasy vychádzali z morského dna niekoľko kilometrov od ostrova Mayotte. Seizmické vlny podľa nich spôsobil pohyb magmy. Nejde však o oficiálne vyhlásenie, takže zemetrasenie z 11. novembra nateraz ostáva nevysvetlené.

Už ste čítali?